PDA

Επιστροφή στο Forum : παλιο ραδιο ingelen cosmos w55



μπαμπ
07-09-11, 14:50
καλησπερα σας.εχω ενα ραδιο ingelen cosmos w55.καταρχην δεν μπορω να πιασω σημα,ξερει καποιος να μου πει τι κεραια και που να την συνδεσω?που μπορω να βρω πληροφοριες για αυτο το ραδιο?ειμαι αρχαριος απο οτι καταλαβατε,ευχαριστω.

Τρελός Επιστήμονας
07-09-11, 14:54
Καλησπέρα και καλώς ήλθες φίλε. Ανέβασε κάποια φωτογραφία και κάνε μια καλύτερη περιγραφή για να σε βοηθήσουμε.

μπαμπ
07-09-11, 15:11
εβγαλα φωτογραφιες τις περασα στο λαπτοπ.εδω στο μηνυμα δεν ξερω να τις περασω2327623276232772327823279

μπαμπ
07-09-11, 15:35
οι λυχνιες του αναβουν και ειναι μαυρισμενες ψηλα,η πρασινη λαμπα αναβει σαν πεταλουδα και το ηχειο του παιζει καλα οταν το συνδεω με το πικαπ.[εχει μια διπλη υποδοχη πισω για το πικαπ]

Panoss
07-09-11, 16:09
Πιστεύω η κεραία πάει εντελώς αριστερά, εκεί που έχει ένα Άλφα κεφαλαίο (Antenna). Βάλε ένα απλό σύρμα να δεις τι πιάνεις.

μπαμπ
07-09-11, 16:33
επιασα ενα ελληνικο σταθμο αμυδρα.στη προσοψη κατω εχει ενα επιλογεα με 1 2 3 θεσεις με λατινικους χαρακτηρες και μια 4η που ειναι για ηχειο σε συνδεση με πικαπ.οι τρεις πρωτες θεσεις γνωριζει καποιος τι ειναι?το κασωμα το εβγαλα για λουστραρισμα αν και δεν ηταν σε αθλια κατασταση.το τζαμακι δυστυχως το καθαρισα και ξεβαψαν τα γραμματα,κριμα γιατι φαινοντουσαν πολυ καλα

Panoss
07-09-11, 16:57
Για δες, είναι αυτό εδώ (http://www.radiomuseum.org/r/ingelen_cosmos_gw.html); Έχει κάποιες πληροφορίες.
Ο επιλογέας ίσως είναι για τις μπάντες SW, MW, LW. Ίσως και FM.

μπαμπ
07-09-11, 18:02
αυτο ειναι φιλε μου αλλα δεν γνωριζω απο ηλεκτρονικα τιποτα και σε οποιον μαστορα το πηγα στη περιοχη μου,μου ειπε δεν ασχολουμαι,δεν προλαβαινω κ.τ.λ. μηπως θα μπορουσε να μου εξηγησει καποιος καποια πραγματα για τη λειτουργεια του?τι θα μπορουσα να βαλω για κεραια να πιασω σταθμο,θα ευχαριστιομουν παρα πολυ!

Τρελός Επιστήμονας
07-09-11, 22:36
Βάλε ένα σύρμα μήκους μερικών μέτρων στην υποδοχή Α για κεραία και μια γείωση στο σωλήνα του καλοριφέρ ή στη βρύση στη διπλανή υποδοχή γείωσης και προσπάθησε να ακούσεις σταθμούς στα μεσαία κύματα. Κάνε τις δοκιμές το βράδυ που έχει καλή διάδοση στα μεσαία κύματα. Αν συνδέοντας την κεραία δεν ανεβαίνει η στάθμη του θορύβου στο μεγάφωνο ή αν δεν ακούς σταθμούς τότε μάλλον θέλει συντήρηση.

Costis Ni
07-09-11, 22:55
Κοίταξε κι εδώ ενα πολύ παρόμοιο ραδιοφωνο

http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=56744

μπαμπ
09-09-11, 15:57
αυτο το βαρελακι που ειναι πισω αριστερα απο το καντραν με τους σταθμους(βλεπε φωτο) εβγαλε λιγο υγρο επανω απο μια τρυπα που εχει και ασπρισε.μηπως να τη κλεισω με λιγο κερι?στην εσωτερικη οροφη του ξυλινου πλαισιου εχει ενα φυλο λαμαρινα με ενα καλωδιο κομμενο.μηπως αυτο ειναι η γειωση που μου λετε?

Costis Ni
09-09-11, 16:29
Να το ξεβιδώσεις και να το πετάξεις. Ηλεκτρολυτικός πυκνωτής είναι. Αλλά καλύτερα μην τις κάνεις εσύ τις επισκευές, γιατί κυκλοφούν 240 Βολτ εκει.