PDA

Επιστροφή στο Forum : θερμοπιστολο ή preheater?



hackman
18-08-11, 16:06
Γεια σας,
οπως αναφερω και στον τιτλο,θα ηθελα να μου πειτε αν μπορω να χρησιμοποιησω ενα θερμοπιστολο με ρυθμιζομενη θερμοκρασια σαν preheater στην διαδικασια αποκολλησης bga ή θα ταν καλυτερα να παρω ενα preheater οπως το AOYUE-853?
Ευχαριστω προκαταβολικα!

lynx
18-08-11, 17:29
Καλησπέρα

εχω προσέξει και αλλα παρόμοια τοπικς σου, θέλεις να ασχοληθείς με τα bga
επαγγελματικά ή σε ερασιτεχνικό επίπεδο? έχε υπόψιν σου οτι τα bga έχουν πολλά
μικρά μυστικά για τα οποία θα πρέπει να είσαι ενήμερος και συνάμα να σε έχει καθοδηγήσει
και κάποιος έμπειρος απο κοντά, αλλιώς το αποτέλεσμα ίσως δεν είναι το αναμενόμενο για
τα λεφτά που θα έχεις δώσει.

πρόκειται για μια διαδικασία η οποία μπορεί πολύ έυκολα να πάει fail για 10αδες λόγους,
και δυστυχώς δεν ειναι έυκολο να αναλυθούν ολα σε ένα post! ομως να ξέρεις..ακόμα και
σε βιομηχανίες με εξοπλισμούς χιλιάδων ευρώ τα fail είναι συχνά.

εδώ στο φορούμ δεν ξέρω αν θα μπορέσεις να αντλήσης αρκετές πληροφορίες, παλιότερα
ποστ που έχει τύχει να διαβάσω ειναι μισόλογα σε σχέση με τι απαιτείται στην πράξη.. και
εγώ ακόμα σε παλιότερο πόστ μου θέλοντας να απαντήσω σε κάποιο συνομιλητή μου, είχα
άθελα μου παρουσιάσει το θέμα "bga rework" πολύ χαλαρά. :001_cool::001_tongue:

takisegio
18-08-11, 19:02
θερμοπιστολο ειναι κανονικα για υδραυλικους .

hackman
18-08-11, 21:12
Πιο πολυ σαν χομπι,που να ειναι και απαιτητικο και να ειναι και χρησιμο.Εχω διαβασει και σε ξενα φορουμ θεματα σχετικα με bga rework και θελω να δοκιμασω και εγω και βλεπουμε...το θερμοπιστολο δεν πιστευω οτι εχει μεγαλη διαφορα απο τον preheater που αναφερω οποτε θεωρω οτι αν φτιαξω μια βαση στηριξης δεν θα υπαρχει προβλημα και δεν χρειαζεται να δωσω επιπλεον λεφτα.Το οτι το χρησιμοποιουν οι υδραυλικοι δεν σημαινει κατι εφοσον μπορει να χρησιμοποιηθει και καπου αλλου!Το πιο δυσκολο ειναι να βρω τους σωστους χρονους κατα το rework για να υπαρχει και το αναλογο αποτελεσμα..

kx5
18-08-11, 21:44
Πέρα από το χρόνο έκθεσης θα χρειάζεται καλός έλεγχος της θερμοκρασίας ώστε να μη καταστραφεί η πλακέτα ή κάποιο άλλο εξάρτημα.
Με το πιστόλι θερμού αέρα θα έχεις πολλά fail.

lynx
18-08-11, 22:28
λιγάκι δύσκολο χόμπι διάλεξες!! :001_cool: θα μπορούσαμε να μιλάμε για ώρες σχετικά
με τα bga καθώς και για τις δυσκολίες τους αρκει να μην τρομάξεις και τα παρατήσης,
οχι οτι ειμαι ο σπεσιαλίστας απλα έχω κάμποση εμπειρία...

σε ερασιτεχνικό επίπεδο προκειμένου να υπάρχει κάποια επιτυχία, θέλει καλή γνώση
του αντικειμένου πολύ φροντίδα και προσοχή οι παρακάτω όροι ειναι συνώνυμοι με
στεναχώριες και προβληματισμούς...

pad lifting, pcb delamination/pcb measles, bga misalignment, IC die cracks, solder ball bridging
flux residues bad flux activation induced failures, etc

αν θέλεις πέσμου σε ποιό φόρουμ βρίσκεις τις πληροφορίες σου να δώ τι λένε εκεί τα παιδιά. :001_unsure:

hackman
19-08-11, 15:53
kx5 αν δεν κανω λαθος το preheater που αναφερω και ειναι για rework δεν εχει μεγαλη διαφορα απο το θερμοπιστολο (με ρυθμιζομενη θερμοκρασια επαναλαμβανω).Σιγουρα καποιοι σταθμοι με ir που ειναι και για μεγαλυτερες πλακετες ειναι σωστοτερη μεν,ακριβοτερη δε επιλογη.

lynx
19-08-11, 17:05
preheat μπορεις να κάνεις και με πιστόλι θερμού αέρα, η συσκευή ομως που κοιτάς ειναι
ειναι ειδικά για το ζητούμενο σου.

hackman
19-08-11, 19:35
παρεπιπτοντως ,
μηπως μπορειτε να προτεινετε καποιο δοκιμασμενο flux και soldering paste (με μολυβδο κατα προτιμηση) για heated stencil?θα με βοηθουσατε πολυ

lynx
20-08-11, 03:34
υπάρχουν πολλά που μπορείς να δοκιμάσεις πρόσφατα σε μια δική μου κάρτα γραφικών
στο σπίτι δοκίμασα της AMTECH. οποιο flux και να χρησιμοποιήσεις no clean κλπ, σημασία έχει
να μην μένουν υπολείμματα στην κάρτα και κάτω απο το bga... στις βιομηχανίες της κάρτες
της κάνουν μπάνιο με ειδικά καθαριστικά, το έχεις λύσει το πρόβλημα αυτό?

hackman
20-08-11, 19:29
Ξερω τι χρειαζομαι..το δυσκολο ειναι να βρω απο που να το παρω και να ειναι δοκιμασμενο για να μην δωσω τσαμπα χρηματα. Γι αυτο ρωταω για να μαθω και εγω.