PDA

Επιστροφή στο Forum : Την γνωμη σας για το συγκεκριμενο video θα ηθελα



chrisrer
10-08-11, 13:36
http://www.youtube.com/watch?v=bnkQNmKauEc

πιστευετε οτι γινεται αυτο το πραμα?

takisegio
10-08-11, 13:50
reflow ειναι αλλα με φλογιστρο-γινεται αλλα θελει προσοχη!!!!αλλα αν ζεσταινεται το λαπτοπ υπερβολικα θα ξανακανει το
ιδιο προβλημα

Bobiras
10-08-11, 14:20
το ιδιο ακριβως εκανα και εγω χωρις το φλογιστρο γτ το φοβαμε και απο θερμοκρασια δεν κλεινη πια βαιβεα παιζει ρολο και τη laptop εχεις π.χ. ο αδελφος μου εχει ενα sony vaio και το ειχε χρισοπληροσει και εγω πηρα ενα lenovo το οποιο κατο απο το ανεμιστιρακη δεν υπηρχε ανοιχτη διοδος για τον αερα και ετσι εκοψα εγω να παιρνει αερα και ολα κομπλε ενω του αδελφου μου μια χαρα ειναι με τις τριπλασιες ωρες λειτουργιας

chrisrer
10-08-11, 17:16
η διαφορα ειναι οτι δεν λειτουργουσε η καρτα γραφικων και μετα το ζεσταμα ξαναλειτουργησε πως το εξηγητε αυτο...παραβλεπουμε το θεμα του modding για την ψυξη του μηχαναματος. πως ειναι δυνατον να επανηλθε στη ζωη η καρτα γραφικων ενω δεν αναβε η οθονη?

Nemmesis
10-08-11, 18:28
δεν πεθανε για να επανελθει στην ζωη... στην ουσια ξακακολλησε την "καρτα γραφικων" που ειχε ξεκολλησει απο την μεγαλη θερμοκρασια...

chrisrer
10-08-11, 19:33
Μαλιστα, εξυπνη λογικη οποτε εξ'ου και η εφαρμογη σε περιπτωση παρομοιας βλαβης σε hp μηχανακια. :biggrin: φεεετααααααααα.

takisegio
10-08-11, 23:00
μπακαλιστικη ............ειναι αλλα σε ικανοποιει για λιγο(το αποτελεσμα)

gregleon
10-08-11, 23:48
εχω ενα dv6000 και παρουσιασε αυτο το προβλημα περσι. Εκανα αυτο με το φλογιστρο και παιζει ενα χρονο τωρα. Στις δεκα φορες ομως θα σου πιασει η μια. Για σιγουρη δουλεια θα σου προτεινα να πας σε καποιον επαγγελματια. πχ http://www.techsys.gr ειμαι πολυ ευχαριστημενος μαζι τους κανουν και εκπτωση στα μελη του φορουμ

sakisr
11-08-11, 00:42
Καλησπερα σε ολους.Δυο χρονια συνεχεια αναμμενο HP και δεν εχει παθει τιποτα γιατι?Βαση με δυο ανεμιστηρες.Μη τρελλαθουμε κιολας περιμενετε απο ενα μονο ανεμιστηρα να κρυωσει ολο το laptop?

navar
11-08-11, 02:11
έχει συζητηθέν και αναλυθεί , το πρόβλημα ξεκινάει και τελειώνει απο τις υψηλές θερμοκρασίες !
οπότε ακόμα και να το επισκευάσεται με reflow , reφλογιστρο κλπ κλπ , αν δεν λυθεί το θέμα της ψύξης , δεν θα το χαρείτε για πολύ καιρό !

agis68
11-08-11, 22:47
Καλησπερα....να ευχαριστησω το φιλο που μας κοινοποιησε το βιντεο....εγω χαρη σε αυτο εφτιαξα αποψε το HP pavillion Dev6500 που για μισο χρονο σκονιζοταν μεχρι να βρω λεφτα να παρω αλλη αλλη μητρική!!!... ειχε αποκολληθει η VGA και εβγαζε γραμμες και εκλεινε.....τωρα σας γραφω απο αυτον....για καμινετο εβαλα εναν αναπτηρα με δυνατη φλογα αναγωγικη.....και ιδου......ευχαριστω.....

navar
16-08-11, 02:32
που φτάσαμε !!!!

"κουμπάρε σου βρίσκονται τίποτα σπίρτα να επισκευάσω μια μητρική ? "
:lool::lool::lool:

μπράβο Αγη ελπίζω να σου κρατήσει , ελπίζω να καθάρισες καλά τους αεραγωγούς και πλέον να προσέχεις ποιό πολύ της θερμοκρασίες του για να μην την ξαναπάθεις !

agis68
16-08-11, 04:06
δουλευει ρολοι.....εφτιαξα και μια βαση με 2 9'' ανεμιστηρες με τροφοδοτηση 13V στα 1Α....φυσαειιιιιιιιιι!!!!.....μια ερωτηση μονο....τα coolers φυσάνε προς το λαπτοπ ή αναποδα για να τραβανε τη ζεστη.....παντα το μπερδευω.......

selectronic
16-08-11, 04:13
Κλασσική λύση στην απορία σου: ένας αναπτήρας κοντά (σχετικά έτσι!) στην γρίλια του ανεμιστήρα.

agis68
16-08-11, 04:44
παλι με αναπτηρες και γκαζακια θα παίξουμε????.....χαχαχαχαχ.....βασικα ρωταω ποιο ειναι το ορθοτερο........να φυσανε ή να ρουφάνε......:lool:

navar
16-08-11, 23:25
ρουφάνε νομίζω !!!!
γιαυτό και πιάνουν όλες οι ψύκτρες απο την μέσα μεριά μαλάκι !

agis68
17-08-11, 10:45
Ρουφατονε τραβατονε χαχαχα

Έτσι το έκανα και Εγώ μέτρησε θερμοκρασία Τσίπρας 32 βαθμούς τη μέρα και το βράδυ πέφτει στους 27!!! Βέβαια ενίσχυσα τις ψυκτρες με χαλκό εκεί που απλά παταγε αγωγός και αρκετή πάστα οι ατόμου για πάστα βάλανε όση μια κεφαλή σπιρτου!! Για αυτο ζεσταινοταν. Στατική ανεπιφυλακτα σε όλους τους φίλους μόλις τελειώσει η εγγύηση να ανοίγουν τα λάπτοπ να κάνουν τη παρέμβαση με αγωγιμη πάστα και ενίσχυση δυνατών. Για μένα το ξαναλέω το σχετικό βίντεο ήταν μάθημα !!! Και μια λεπτομέρεια. Παράλληλα άνοιξα 3 διαφορετικούς υπολογιστές ένα Toshiba satellite A200D14 - HP Pavillion Dv6500 και ένα υποδιεστερο turbo x Clevo m7650S Aυτο που είδα είναι αποκάλυψη! Τη καλύτερη υποδομή ήταν του HP που Όμως άνοιγε μπελαλιδικα Όπως και ο satellite αλλα στον τελευταίο δε μου άρεσε καθόλου η τοποθέτηση των αεραγωγων και ψυκτρων. Πολύ μικρά για ένα θηρίο
Όσο για τον clevo αμοιβές απλά το κάτω καπάκι και καθαριζες τα πάντα είναι το πιο εύκολο προσβάσιμο λαπτοπ μέχρι και CPU αν θες μπορείς να αλλάξεις !! Βέβαια φθηνή κατασκευή. Πληροφοριακά τα πιο μπελαλιδικα λάπτοπ για σέρβις είναι τα Sony Vaio. Μονο απο κάτω Ξενοφώντος γύρω στις 60 βιδες!!!!! Lol