PDA

Επιστροφή στο Forum : Διαφορες μεταξυ aoyue rework station?



hackman
08-08-11, 20:51
Νομιζω το βασικο που χρειαζεται καποιος δλδ ρυθμιση θερμοκρασιασς και αερα ειναι η ιδια σε ολα.το μονο που αλλαζει ειναι οτι σε μερικα μοντελα δειχνει την ροη του αερα και την θερμοκρασια και εχει μερικα εξαρτηματα παραπανω.οποτε για να αποκολλησει καποιος ενα Bga δεν εχει σημασια ποιο μοντελο..σωστα?

leosedf
08-08-11, 21:56
Όχι απαραίτητα απλά στα περισσότερα μπιχλιμπίδια μπορείς να έχεις και λίγο παραπάνω έλεγχο, αυτό είναι όλο.

hackman
08-08-11, 22:15
Απ ο,τι διαβασα στο forum ακομα και με το 852A+ χρειαζεται ενα εξωτερικο θερμομετρο για να κανεις σωστη διαδικασια...οποτε τσαμπα τα επιπλεον λεφτα πιστευω.Μηπως θα μπορουσατε να προτεινετε καποιο rework station που θα μπορω να κανω την αφαιρεση του bga σωστα,κτ δοκιμασμενο ισως?

leosedf
08-08-11, 22:20
Αν καλιμπράρεις τις θερμοκρασίες και τον αέρα στο σταθμό (αφου δεν το εμπιστεύεσαι και τόσο) τότε θα παίζει κανονικά.

hackman
08-08-11, 23:23
Δηλαδη με το aoyue 860 μπορω να την κανω την διαδικασια αν εχω εξωτερικο θερμομετρο?

leosedf
08-08-11, 23:26
Ναι αν και θα είναι λίγο δύσχρηστο.

hackman
08-08-11, 23:36
Συγνωμη που σε πρηζω αλλα θα προτεινες να παρω κατι πιο ακριβο που να δειχνει και ενδειξεις?Αφου απο εμπειριες αλλων η θερμοκρασια στα smd's kai bga's θα πρεπει να μετρειται με εξωτερικο θερμομετρο οπως ειπα και πριν

leosedf
08-08-11, 23:39
Τι να σου πώ, δεν ξέρω γιατί δεν έχω χρησιμοποιήσει εξωτερικό θερμόμετρο ποτέ. Ίσως κάποιος άλλος να ξέρει.

hackman
08-08-11, 23:41
Οκ,ευχαριστω πολυ για τις αμεσες απαντησεις και τον χρονο σου!

JOUN
09-08-11, 09:21
Τι να σου πώ, δεν ξέρω γιατί δεν έχω χρησιμοποιήσει εξωτερικό θερμόμετρο ποτέ. Ίσως κάποιος άλλος να ξέρει.
Χωρις nozzle που το χρησιμοποιεις δειχνει μια χαρα ο σταθμος.Αν ομως βαλεις κανενα μεγαλο δειχνει οτι'ναναι.Λογικο αφου η μετρηση γινεται στο ακρο του πιστολιου αλλα μετα με το nozzle σκορπιζει και ψυχεται πολυ ο αερας.