PDA

Επιστροφή στο Forum : Προενισχυτής surround SONY



mits
07-08-11, 12:46
Καλημέρα. Έχω ένα θεματάκι με έναν προενισχυτή 5 καναλιών surround της Sony. Πρόκειται για μοντέλο περίπου 2000 (ΤΑ-Ε9000ES), το οποίο απέκτησα πριν μερικούς μήνες μεταχειρισμένο και πάει σετ με έναν αντίστοιχο πεντακάναλο τελικό επίσης SONY.

Χτες για δεύτερη φορά και καθώς έβλεπα μια ταινία με πηγή ένα media player μέσω ψηφιακής coaxial εξόδου, μετά από μία ώρα λειτουργίας περίπου έκανε ένα εκκωφαντικό τσαφ και σταμάτησε να βγάζει ήχο. Την πρώτη φορά που μου το έκανε είχα σαν πηγή ένα DVD, οπότε προφανώς δεν είναι θέμα πηγής. Έκλεισα το μηχάνημα (μόνο τον προενισχυτή) για ένα λεπτό, το ξανάνοιξα και μετά έπαιξε για άλλη μιάμιση ώρα χωρίς να το ξανακάνει. Το μυαλό μου πήγε σε προστασία υπερθέρμανσης, καθότι το μηχάνημα όταν το έκανε ζεμάταγε, αλλά μετά πως δούλεψε για άλλη μιάμιση ώρα χωρίς πρόβλημα? Επίσης είναι λογικό αν έχει κάποιου είδους προστασία να κάνει τέτοιο τσαφ την ώρα που σταματάει?

Αν έχει κάποιος κάποια ιδέα, τι μπορώ να κοιτάξω, θα του ήμουν ευγνώμων, καθώς τρέμω στην ιδέα να τον πάω σε service της sony (για ένα ραδιοκασσετόφωνο αυτοκινήτου πριν χρόνια μου είχαν ζητήσει 10.000 δραχμές ελάχιστη χρέωση μόνο για να τσεκάρουν τι έχει!!). Για αρχή πάντως λέω να σηκώσω λίγο το ράφι του από πάνω μηχανήματος για να αερίζεται καλύτερα.

Ευχαριστώ.

spiroscfu
07-08-11, 12:53
Θα σου έλεγα για αρχή να κοίταζες για ψυχρές στα driver/εξόδου.

duomax03
07-08-11, 13:01
Άνοιξέ το, καθάρισέ το και ανέβασε φωτογραφίες αν μπορείς

mits
07-08-11, 16:41
Το έχω βάλει από το πρωί και έχει παίξει πάνω από 4 ώρες συνεχόμενες χωρίς να παρουσιάσει κάτι. Αν το ξανακάνει θα το ανοίξω να δω. Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.