PDA

Επιστροφή στο Forum : Επιλογη μανομετρου για επισκευες



dalai
24-07-11, 02:04
Μπορει καποιος να βοηθησει με τα μανομετρα? Κανω εδω και μερες ερευνα στο εβαυ για μανομετρο (manifold gauge) και βρισκω μονo για R22 R404 R 134. Για R410 ειναι πανακριβα (150 ευρω) σε σχεση με τα φτηνοτερα των 35 ευρω
Εχω ομως μια μικρη υποψια οτι πρεπει να κανουν και αυτα.Μπορει καπιος να μου πει τι πρεπει να προσεξω για να αγορασω ενα μανομετρο ωστε να μετραω το κλιματιστικο στο σπιτι που εχει R410 C ?
Με τα ιδια μανομετρα μπορεις να μετρας και το κλιματιστικο στο αυτοκινητο R134 ή και σε ενα ψυγειο π.χ. ?
Επισης αλλα μανομετρα εχουν 3 εξοδους και αλλα εχουν 6 εξοδους .Γενικα με εχουν μπερδεψει πολυ
ΜΕ αυτο μπορω να μετραω πχ αυτα που θελω?
http://www.ebay.co.uk/itm/Refrigeration-Air-Conditioning-R12-Manifold-Gauge-Set-/220818501344?pt=LH_DefaultDomain_3&hash=item3369ceeee0
http://www.ebay.co.uk/itm/NEW-AIR-CONDITIONING-A-C-DIAGNOSTIC-MANIFOLD-GAUGE-/370528176034?pt=Motors_Automotive_Tools&hash=item56453347a2

sv4lqcnik
24-07-11, 10:02
γεια σου συνονοματε

τι να τα κανεις τα οργανα αν δεν κανεις αυτη την δουλεια . Αντε και τα πηρες εκανες μια μετρηση δυο τρεις κοκ και καποτε μπορει να χρειαστεις να συμπλρωσεις ψυκτικο , θα πας να αγορασεις φιαλη;; την πηρες και την φιαλη ποσα εδωσες για συνολο πχ 200- 250 ευρουλια ε λοιπων αυτα τα ευρα σου μενουν στην αποθηκη και σκουριαζουν μεχρι να παρουσιασει ξανα βλαβη το κλιματιστικο δηλαδη χαμενη ιστορια απο την μια, αλα θα μου πεις οτι αν φωναξεις ψυκτικο θα σε <<γδαρει>> για 100 γραμαρια φρεο απο την αλλη τι να σου πω και παλι δεν λεει δικη μου αποψη ,να κρατησεις τα ευροπουλα στην τσεπη η κανε επενδυση στο επαγγελμα που κανεις αν ειναι τεχνικο η αν δεν ασχολησε με καποια τεχνη παρε κατι για την οικογενεια. τωρα για τις εισοδους και εξοδους στα μανομετρα, αλα ειναι απλα με ενα οργανο ισα να βλεπεις μονο πιεσεις στην μοναδα αλα παλι με διπλα οργανα και εισοδους για να να ελεγχεις δυο συμπιεστες κατα περιπτωσεις και να εχεις και την μπουκαλα με το φρεο πανω και να συμπλρωνεις οσο χρειαζετε . τα παρεμφερη ζυγαριες και αντλιες κενου δεν τις αναφερουμε .καλυτερα εν τελει να δωσεις και κανενα ευρουλακι να τα'ι'σει και κανενας μαστορας και τα δικα του παιδακια εποχη που ειναι αν και παλι θες να ξοδευτεις καντο παρε ατι σε φωτισει ο θεος γιατι οτι δινεις περνεις.

Nikos Anagnostou
24-07-11, 12:18
Μπορει καποιος να βοηθησει με τα μανομετρα? Κανω εδω και μερες ερευνα στο εβαυ για μανομετρο (manifold gauge) και βρισκω μονo για R22 R404 R 134. Για R410 ειναι πανακριβα (150 ευρω) σε σχεση με τα φτηνοτερα των 35 ευρω
Εχω ομως μια μικρη υποψια οτι πρεπει να κανουν και αυτα.Μπορει καπιος να μου πει τι πρεπει να προσεξω για να αγορασω ενα μανομετρο ωστε να μετραω το κλιματιστικο στο σπιτι που εχει R410 C ?
Με τα ιδια μανομετρα μπορεις να μετρας και το κλιματιστικο στο αυτοκινητο R134 ή και σε ενα ψυγειο π.χ. ?
Επισης αλλα μανομετρα εχουν 3 εξοδους και αλλα εχουν 6 εξοδους .Γενικα με εχουν μπερδεψει πολυ
ΜΕ αυτο μπορω να μετραω πχ αυτα που θελω?
http://www.ebay.co.uk/itm/Refrigeration-Air-Conditioning-R12-Manifold-Gauge-Set-/220818501344?pt=LH_DefaultDomain_3&hash=item3369ceeee0
http://www.ebay.co.uk/itm/NEW-AIR-CONDITIONING-A-C-DIAGNOSTIC-MANIFOLD-GAUGE-/370528176034?pt=Motors_Automotive_Tools&hash=item56453347a2
κοιταξε εδω που ειναι αθηνα και οτι απορια εχεις με ενα τηλεφωνο στην λυνει ο γιωργος σολδατος................http://www.soldatos.gr/shop/index.php?category_id=007001001&product_id=10000283&action=product&oldaction=

dalai
24-07-11, 13:25
γεια σου συνονοματε

τι να τα κανεις τα οργανα αν δεν κανεις αυτη την δουλεια . Αντε και τα πηρες εκανες μια μετρηση δυο τρεις κοκ και καποτε μπορει να χρειαστεις να συμπλρωσεις ψυκτικο , θα πας να αγορασεις φιαλη;; την πηρες και την φιαλη ποσα εδωσες για συνολο πχ 200- 250 ευρουλια ε λοιπων αυτα τα ευρα σου μενουν στην αποθηκη και σκουριαζουν μεχρι να παρουσιασει ξανα βλαβη το κλιματιστικο δηλαδη χαμενη ιστορια απο την μια, αλα θα μου πεις οτι αν φωναξεις ψυκτικο θα σε <<γδαρει>> για 100 γραμαρια φρεο απο την αλλη τι να σου πω και παλι δεν λεει δικη μου αποψη ,να κρατησεις τα ευροπουλα στην τσεπη η κανε επενδυση στο επαγγελμα που κανεις αν ειναι τεχνικο η αν δεν ασχολησε με καποια τεχνη παρε κατι για την οικογενεια. τωρα για τις εισοδους και εξοδους στα μανομετρα, αλα ειναι απλα με ενα οργανο ισα να βλεπεις μονο πιεσεις στην μοναδα αλα παλι με διπλα οργανα και εισοδους για να να ελεγχεις δυο συμπιεστες κατα περιπτωσεις και να εχεις και την μπουκαλα με το φρεο πανω και να συμπλρωνεις οσο χρειαζετε . τα παρεμφερη ζυγαριες και αντλιες κενου δεν τις αναφερουμε .καλυτερα εν τελει να δωσεις και κανενα ευρουλακι να τα'ι'σει και κανενας μαστορας και τα δικα του παιδακια εποχη που ειναι αν και παλι θες να ξοδευτεις καντο παρε ατι σε φωτισει ο θεος γιατι οτι δινεις περνεις.

Nικο καταλαβαινω το σκεπτικο σου ,αλλα εχω 2 λογους που θελω να ασχοληθω.1ον ο τυπος της δουλειας μου απαιτει να γνωριζω οσα περισσοτερα μπορω και ηδη κανω καθαρισμους των κλιματιστικων .Οποτε αν μαθω και να τα ελενχω συγουρα θα μετρησει θετικα. Και 2ον) θελω να κανω καποιες κατασκευες ,οποτε θελω να μαθω.
Το σκεφτομαι σοβαρα να γραφτω σε απογευματινο ΕΠΑΛ , αλλα οι γνωμες που ακουω ειναι οτι δεν μαθενουν τιποτα ουσιαστικο εκει μεσα. Αν ομως δεν μπορεσω να μαθω καποια βασικα,μαλλον θα δοκιμασω τη τυχη μου.
ΠΑντως δεν με διαφωτισατε για τα μανομετρα.Μαλλον θα αναγκαστω να κατεβω σε κανενα πωλητη ,αλλα και αυτοι πολλες φορες δεν ξερουν τη τυφλα τους.

j kalai
24-07-11, 15:52
Για να μπορεσεις να διαβασεις αυτο που σου δειχνουν τα μανομετρα θα πρεπει πρωτα να ξερεις πως λειτουργει ενα ψυκτικο κυκλωμα και απο τι αποτελειται.
¶υτο μαθαινεις στο σχολειο αν δεν το ξερεις καθως και αλλα ακομα πραγματα αρκει να το θελεις.
Αν σου πω εγω τωρα οτι το φρεον 22 δουλευει απο 55psi μεχρι 75 σιγουρα θα σε βοηθηση σε κατι, αλλα αν δεν αποδιδει σωστα το κλιματιστικο σε αυτες τις πιεσεις, τι γινετε τοτε? και ποτε δουλευει 55 και ποτε 75.
Ολα αυτα ειναι συνδυασμος σχολικων γνωσεων και εμπειριας που δεν μαθαινονται μεσα απο ενα φορουμ.

leosedf
24-07-11, 16:25
Τα βρίσκεις και online. Με μιά αναζήτηση στο google βρήκα τις πιέσεις, εγκαταστάσεις κλπ.

_pike
24-07-11, 16:40
φιλε dalai συστηνεσαι ως ψυκτικος στους πελατες που επισκεπτεσαι???Και εαν επιτεπεται ποσα χρηματα ειναι η αμοιβη σου?Την τουρμπινα την καθαριζεις?Σε ρωτω γιατι δυστηχως υπαρχουν στον κλαδο μας ανθρωποι οι οποιοι δεν εχουν σχεση με το αντικειμενο (οπως εσυ) και πολλες φορες αντι να γινονται καλυτερα τα πραγματα τα κανουν χειροτερα...
Π.χ Πριν λιγες μερες επισκευτηκα ενα σπιτι που μου ελεγε οτι ειχε προβλημα στο κλιματιτικο του και του εκοβε συνεχως πριν καλα καλα πιασει την ρυθμισμενη θερμοκρασια.....Ξερεις τι ειχε γινει?????Ειχε παει ενας ασχετος (απο οτι μου ειπε ο ανθρωπος) και για να του παρει 30 ευρω του το μπουκωσε στο φρεον και εκοβε απο πρεσσοστατη υψηλης.... Οπως ειπε και ο φιλος ο Γιαννης Πηγαινε λοιπον πρωτα σε μια σχολη να μαθεις πως δουλευει ο κυκλος ψυξης και επειτα "κολλησε" σε εναν πεπειραμενο τεχνικο να σου πει 5 πραγματα και μετα ξεκινα..... Και να θυμασαι πως τα περισσοτερα τρικ μαθαινονται απο την εμπειρια....

Nikos Anagnostou
24-07-11, 17:38
ΠΑντως δεν με διαφωτισατε για τα μανομετρα.Μαλλον θα αναγκαστω να κατεβω σε κανενα πωλητη ,αλλα και αυτοι πολλες φορες δεν ξερουν τη τυφλα τους.
το φρεον 22 στα κλιματιστικα παιζει συνηθως στις 55-60psi με θερμοκρασια εξω γυρω 30-36 βαθμους , και ανεβαινει με την θερμοκρασια περιβαλλοντος.
το φρεον R404 ειναι για επαγγελματικη ψυξη οποτε για σενα ειναι καπως μακρια αφου το θες για κλιματιστικα
το φρεον 410 εχει υψηλες πιεσεις και φτανει η χαμηλη και 130psi αναλογα με την θερμοκρασια περιβαλλοντος αλλα τα λαστιχα αυτα δεν βιδωνουν σε κλιματιστικα με αλλα φρεον οπως R407C H R22 και η βαλβιδα επισης του σερβις ποιο χοντρη απο τις αλλες ο λογος ειναι κατασκευαστικος.
Εσυ αφου θες να σχοληθεις παρε απλα με τρια λαστιχα για φρεον 410 αφου τωρα ολα ειναι με αυτο το υγρο μην πλεκεις σε μανομετρα που περουν 6 λαστιχα παρε απλα με τρια λαστιχα και ανοιξε και κανα βιβλιο να δεις τι γινεται αφου σε ενδιαφερει γιατι ο κλιματισμος ενοω σε σπλιντακια ειναι ευκολος τα μυστικα ειναι τα δυσκολα που θα πρπει να μαθεις και δεν στα λενε πολλοι.φιλικα νικος:001_cool:

dalai
24-07-11, 23:24
Νικο ευχαριστω για τις απαντησεις που μου εδωσες. Μια διευκριση μονο :
Μπορω να αγορασω αυτο :
http://www.ebay.co.uk/itm/Refrigeration-Air-Conditioning-R12-Manifold-Gauge-Set-/220818501344?pt=LH_DefaultDomain_3&hash=item3369ceeee0
ή αυτο:
http://www.ebay.co.uk/itm/R134a-REFRIGERATION-AIR-CONDITIONING-MANIFOLD-GAUGE-SET-/400129557985?pt=LH_DefaultDomain_3&hash=item5d299485e1

που βλεπω οτι δουλευει για R22 το ενα και R134 το αλλο και φτανει μεχρι 2500psi και μετα να αγορασω καλωδια για R410 ? Ειναι καθαρα θεμα οικονομικο αφου με ενα μηχανημα θα μετρω δυο συστηματα

Παντως οχι δεν πληρωνομαι για αυτα που κανω και δεν δηλωνω ψυκτικος. Η δουλεια μου με πληρωνει ως πτυχιουχο ηλεκτρονικο ,αλλα η γκαμα μου περιλλαμβανει και διαφορα αλλα μερεμετια. Θελω να διευρινω τις ικανοτητες μου γιατι ειμαι τετοιου τυπου χαρακτηρας:περιεργος για ολα.
Με αυτη την περιεργια εγινα χρησιμος και βγαζω το ψωμι μου.
Απλως δεν ειμαι "απλας " και ουτε θα αποσβεσω τα εξοδα που θα κανω στο θεμα της ψυξης .Για'υτο και ρωταω για οικονομικη λυση .Αμα ηταν να δωσω 50 ευρω για ενα μανομετρο και να το πληρωθω με την απομενη δουλεια ,προς τι οι τσιγκουνιες που βλεπετε ?

Nikos Anagnostou
28-07-11, 08:38
το δευτερο μανομετρο για το φρεον 22 και το 134 κανει ειναι μια χαρα,για το φρεον 410 δεν κανει γιατι ειναι αλλες πιεσεις και μπορει να σπασει ειναι στο οριο του μανομετρου η πιεση αφου παει η χαμηλη και πανω απο 130psi

αθικτον
28-07-11, 11:24
Καλημερα φιλε Νικο (dalai). Αν η φωτο ειναι σωστη , τοτε παρε αυτο με τις 15 λιρες,( το κατω "λινκ") ,που γραφει "diagnostic"επανω, που εχει πακετο και λαστιχοσωληνες. Σιγουρα κανει για R22, για το 410 δεν μπορω να πω,γιατι δεν φαινεται που τερματιζουν η κλιμακες. Για να μην μπει αερας στο κυκλωμα,πριν σφιξεις το λαστιχο στο βανακι (την ακρη με την ακιδα,η οποια ειναι βιδωτη για να ρυθμισεις εσυ το βαθος) θα ανοιγεις στιγμιαια,λιγο, τη φιαλη με το φρεον και αμεσως θα το σφιξεις (προσεχε μην καεις, το φρεον αν εχει πολυ πιεση καιει). Για να μην κανεις λαθος, θα μετρας εν λειτουργια,μονο τη χαμηλη (60-70),ουτως ή αλλως μονο αυτη μπορεις να μετρησεις στα περισσοτερα.
Να'χεις μαζι σου βιδωτα εσωτερικα βαλβιδακια για το μπρουτζινο βανακι καθως και το ειδικο εργαλειο που τα βιδωνουν,καμμια φορα βγαζωντας το λαστιχο,δεν κλεινει καλα.

Ευχομαι καλες δουλειες.

φιλικα Γιωργος (αθικτον).

dalai
30-07-11, 00:42
ευχαριστω για τις διευκινισεις σας .
Αν προσπαθησω να το χρησημοποιησω και για R410Α πρεπει απλως να αγορασω αλλα λαστιχα ?