PDA

Επιστροφή στο Forum : ΕΠΙΣΚΕΥΗ ΠΑΛΜΟΓΡΑΦΟΥ TEKTRONΙX 7603



p.gabr
29-06-11, 12:39
Παρελαβα τελικα τον παλμογραφο που ονειρευομουν την περασμενη πεμπτη απο ebay χαρις την βοηθεια σας και σας ευχαριστω Η παραγελεια περιειχε μονο το main frame χωρις τις μπροστινες βαθμιδες αντι τιμης 60 εβρο 32 μετεφορικα απο γερμανια Τις μπροστινες βαθμιδες τις ειχα ηδοι παρει Οταν τον εβαλα στην μπρτιζα φυσικα δεν δουλευε Ψαχνοντας βρηκα μια ασφαλεια καμμενη και για να μην πολυλογω ειχαν πατησει ενα καλωδιο κατω απο μια βαθμιδα Αφου το αποκαταστησα με χαρα το ξαναβαζω και εμφανιζεται η δεσμη αλλα δεν κατεβαινε κατα απο την μεση και ηταν πολυ θολη Πεσανε Τα manual και αρχισε το ψαξιμο στην υψηλη και στον ενισχητη χ-ψ και ενοειται οτι πειραχτηκαν ολα τα ρυθμιστικα. το καλο με αυτον τον πλμ ειναι οτι ολλα τα τ/ρ ειναι σε βασεις.Δεν βρηκα κατι οσπου μετα απο δυο μερες ανακαλυψα ενα κομμενο καλλωδιο στον καθοδικο Ηχαρα ηταν μεγαλη αλλα ολα ηταν κατα δι@ολου χ-ψ-ζ |focus mokoys ειχαν παει περιπατο τελικα με λιγη βοηθεια Απο το manual και πολυ πειρα ......ΑΡΙΣΤΕΥΣΑΜΕ ....ΠΑΡΑΘΕΤΩ ΚΑΙ FOTO.....

kentar
29-06-11, 16:30
Respect !
Ε τι κανουμε τοσα χρονια Παναγιώτη , μπρικια κολλαμε ;

andrewsweet4
29-06-11, 17:24
ποσο πηγε το μαλλι για τον παλμογραφο?

p.gabr
29-06-11, 18:02
Γιωργο σε ευχαριστω ηταν πραγματικα δυσκολη η ευθυγραμιση γιατι τα ειχα πειραξει ολα τα ρυθμιστικα και πραγματικα μιλησε η πειρα Λειτουργει τελεια σε ολα Aντρεα ειναι ρισκο αυτη η αγορα εγω τον πηρα γιατι ηξερα οτι θα τον φτειαξω οτι και ναχει PIΞE μια ματια στο ebay και αν τον επιθυμεις να παρεις καποιον με εγγυηση λειτουργειας AΞIZEI

sakisr
29-06-11, 18:50
Άντε καλορίζικος καί καλές μετρήσεις.Πόσο πήγε το μαλλί???

p.gabr
29-06-11, 20:41
ΣΑΚΗ η βασικη μοναδα 92 ευρο οι 2βαθμιδες- εισοδου και χρονου-ειναι ακομα δανικες
Εχω σκοπο να δωσω αλλα 150-200 ευρο για να παρω 3 βΑθμιδες
αυτες ειναι συρταρωτες απο μπροστα και αφαιρουνται με ενα απλο τραβηγμα ,Υπαρχουν παρα πολες επιλογες για διαφορετικες χρησεις
μεχρι και spectum analyzer -επαγωγικες τσιμπιδες μετρησεως ρευματος-πολυ υψηλων συχνοτητων-βολτομετρα-γενητριες και διαφορα αλλα
KANE MIA ANAΖΗΤΗΣΗ ΣΕ ΕΙΚΟΝΕΣ tektronix 7603 OPTIONS ΚΑΙ ΚΟΙΤΑ
ΗΤΑΝ ΕΝΑΣ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΛΟΓΟΥΣ ΠΟΥ ΤΟΝ ΕΠΕΛΕΞΑ

moutoulos
29-06-11, 22:10
Μπράβο Παναγιώτη, βλέπω τελικά όλα Οκ, με το "θέμα" σου :wiink:.

leosedf
29-06-11, 22:27
Συγχαρητήρια και καλορίζικο το νέο σου εργαλείο.
Προτιμώ τα χαλασμένα (μέχρι ένα σημείο) ώστε να τα επισκευάσω κι εγώ. Αν έχεις τη δυνατότητα να εξοικονομήσεις χρήματα και να κερδίσεις εμπειρία είναι ότι καλύτερο.

Costis Ni
29-06-11, 22:32
Αυτά τα αναλογικά "μπαούλα" είναι μου φαίνεται τα καλύτερα. Το δικό μου το πλήρωσα κάτι παραπάνω, αλλά όχι μόνο δούλευε ειχε και πιστοπίηση της προηγούμενης χρονιας. Καλορίζικο!

p.gabr
29-06-11, 22:46
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΡΗΓΟΡΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ
ΚΑΘΩΣ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΚΩΣΤΙΔΕΣ
ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΓΙΑ ΑΥΤΟΥΣ ΘΑ ΒΡΙΣΚΕΙΣ ΑΝΤΑΛΑΚΤΙΚΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 40 ΧΡΟΝΙΑ

sakisr
29-06-11, 23:51
Καλά,έψαξε κανείς να βρεί το manual?Μιλάμε γιά 156Mb pdf αρχείο.Παναγιώτη!!!!!!!!!!!Αρχισε το διάβασμα και περαστικά σου:biggrin:

picdev
29-06-11, 23:58
ποιος ο λόγος να πάρεις αναλικό παλμογράφο?
ο ψηφιακός δεν είναι πιο οικονομικό λογικά ?

p.gabr
30-06-11, 12:32
Σακη το διαβασμα το εχω αρχισει εδω και 45 χρονια και δεν εχω σταματησει ακομα ΚΑΙ ΜΑΛΛΟΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΟ ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΩ
meandjerrygr
το ερωτημα μα σου ειναι πολυ δυσκολο να απαντηθει Εγω ανεφερα 5 λογους που τον επελεξα για ερασιτεχνικη χρηση
Τωρα για καινουριο εαν αγοραζα σιγουρα θα ηταν ψηφιακος
Αν και παλιος δεν μπορω να αγνοησω την ταχνολογια και την εξελιξη Στην δουλεια μου ειχαμε οτι φανταστεις εγω προτειμουσα αναλογικο γιατι ηταν καλλυτερη η αποικιονειση
Τωρα για το θεμα του παλμογραφου ηθελα μα πω οτι ειναι το πιο απαραιτητο οργανο ΠΟΥ ΣΟΥ ΛΕΙΝΑΙ ΤΑ ΧΕΡΙΑ ΚΑΙ ΣΟΥ ΑΝΟΙΓΕΙ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ομως σαν οργανο δεν σου προσφερει ακριβεια που αυτη θα την βρεις σε εξειδικευμενα οργανα
Μην δηλ ψαχνεις να διορθωσεις το 1% παραμαρφωση με πολμογραφο και να σκορπισεις ενα σωρο λεφτα για επιλογη αναλογικου η ψηφιακου δεν νομιζω οτι αξιζει να δοσεις πολλα περισσοτερα για κατι προχωρημενο . Και κατι αλλο η απομνημευση του ψηφιακου ειναι πλεονεκτημα σοβαρο

SV1EDG
01-07-11, 15:51
Καλορίζικος,Παναγιώτη.Τελικά τον έστησες.Μπράβο.Καλές μετρήσεις στις λάμπες σου και στους ενισχυτές σου.