PDA

Επιστροφή στο Forum : ΚΛΙΜΑΤΙΣΤΙΚΟ ΑΠΟ SUPER MARKET



mih_man
16-06-11, 08:46
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ! ΕΓΚΑΤΕΣΤΗΣΑ ΣΠΙΤΙ ΕΝΑ ΚΛΙΜΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΤΟ ΑΓΟΡΑΣΑ ΑΠΟ ΕΝΑ SUPER MARKET 9000 BTU. ΤΟ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΑ ΚΑΙ ΤΟ ΣΥΝΔΕΣΑ ΕΚΑΝΑ ΕΛΕΓΧΟ ΤΟΥΣ ΣΩΛΗΝΕΣ ΓΙΑ ΔΙΑΡΟΗ ΚΑΙ ΤΟ ΞΕΚΙΝΗΣΑ. ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΕΝΩ ΤΟ ΕΧΩ ΣΤΗΝ ΨΥΞΗ Ο ΑΕΡΑΣ ΠΟΥ ΠΕΤΑΕΙ ΕΙΝΑΙ ΑΠΛΑ ΔΡΟΣΕΡΟΣ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ Η ΕΞΩΤΕΡΙΚΗ ΜΟΝΑΔΑ ΠΕΤΑΕΙ ΠΟΙΟ ΚΡΥΟ ΑΕΡΑ. (ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΨΥΚΤΙΚΟΣ!!!!!!! ΑΛΛΑ ΤΑ 70EURO ΜΟΥ ΦΑΝΗΚΑΝΕ ΠΟΛΛΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ Κ ΕΤΣΙ ΤΟ ΕΒΑΛΑ ΕΓΩ.)

Danza
16-06-11, 09:34
Καλημέρα φίλε! Φρέον έχει αρχικά?

Υ.γ. Γράφε αν μπορείς με μικρά γράμματα γιατί με κεφαλαία είναι σαν να φωνάζεις ;)

mih_man
16-06-11, 09:47
Οταν ανειξα την βανα απο την εξωτερικη μοναδα ειχα στην αρχη μια διαροη. Την εκλεισα διορθωσα την διαροη την ανεικσα παλι και απο την κατω βανα (επιστροφης ???) πιεσα με ενα κατσαβηδι στο πισω μερος της ενα σιδερακι και πεταξε με πιεση αερα (φρεον??). Οπως ειπα δεν ειμαι ψυκτικος και αυτα που ειναι σε παρενθεση τα υποθετω!!!!!

Danza
16-06-11, 09:49
Ούτε εγώ είμαι ψυκτικός εμπειρικά στα λέω αυτά... Έτσι που το περιγράφεις έκανες εξαέρωση (?) στις σωλήνες αλλά μήπως έχασε φρέον για αυτό δεν βγάζει παγωμένο αέρα....

mih_man
16-06-11, 09:56
Πως μπορω να τσεκαρω αν η πιεση του φρεον ειναι σωστη? Υπαρχει καποιο μανομετρο?? Αυτο που με παραξενεψε παντοσ ειναι οτι ο αερας που πετουσε η εξωτερικη μοναδα ηταν πολυ πιο κρυος απο αυτον μεσα. Κανονικα δε θα επρεπε να πεταει ζεστο αερα?? Υπαρχει περιπτωση να δουλευει αναποδα?

Danza
16-06-11, 10:00
Πως μπορω να τσεκαρω αν η πιεση του φρεον ειναι σωστη? Υπαρχει καποιο μανομετρο?? Αυτο που με παραξενεψε παντοσ ειναι οτι ο αερας που πετουσε η εξωτερικη μοναδα ηταν πολυ πιο κρυος απο αυτον μεσα. Κανονικα δε θα επρεπε να πεταει ζεστο αερα?? Υπαρχει περιπτωση να δουλευει αναποδα?

Έχασε το φρέον η μονάδα.... Με μανόμετρα νομίζω μετράνε φίλε μου, αλλά δεν ξέρω κάτι παραπάνω, λογικά θέλει συμπλήρωμα το φρέον εφόσον δουλεύει.... Μικρό το κακό....

aris285
16-06-11, 11:46
Βαλτο σε λειτουργεια στο κρυο και δες οι σωληνες ζεστενωνται η κρυωνουν η τιποτα απο τα 2.
και μετα βλεπουμε τι θα κανεις.

ΗΝ1984
16-06-11, 15:27
Καλησπέρα
Διέκοψε την παροχή ρεύματος από το φις της πρίζας η (διαζ) από τον πίνακα εάν είναι μόνιμα συνδεδεμένο.
Κατά τη διάρκεια της διακοπής ρύθμισε το τηλεκοντρόλ στη θέση ψύξη-ταχύτητα αέρα οποιαδήποτε-θερμοκρασία την πιο χαμηλή και φερτό στη θέση OFF , ώστε όταν γίνει εκκίνηση να μην δοθεί καμία άλλη εντολή εκτός από αυτή της εκκίνησης.
Μετά από δέκα λεπτά αποκατέστησε την παροχή ρεύματος και δώσε εντολή εκκίνησης και παρακολούθησε με το χέρι τις θερμοκρασίες που έχουν οι σωλήνες (λεπτή 1/4’’ και χόντρη 3/8’’ ) . μετά από δέκα λεπτά λειτουργίας θα πρέπει να έχεις κρύα την λεπτή σωλήνα και δροσερή την χόντρη .
Αν παρατηρήσεις κάτι διαφορετικό μπορεί να συμβαίνουν πολλά, όπως έλλειψη ψυκτικού υγρού, κακή ηλεκτρική συνδεσμολογία, βλάβη στη τετράοδο βαλβίδα.
Δημοσίευσε τις παρατηρήσεις σου όπως και τι είδους κλιματιστικό είναι και τι ψυκτικό υγρό χρησιμοποιεί.

Πάντως εάν έχασες το ψυκτικό υγρό με τις δοκιμές σου , ετοιμάσου για το εβδομηντάρι διότι περί μανόμετρων, αντλίας κενού και τα συν αυτό παρελκυόμενα δε μας φτάνουν αρκετές σελίδες και πολλά πολλά €

stefanoszis
17-06-11, 19:29
Πάντως εάν έχασες το ψυκτικό υγρό με τις δοκιμές σου , ετοιμάσου για το εβδομηντάρι διότι περί μανόμετρων, αντλίας κενού και τα συν αυτό παρελκυόμενα δε μας φτάνουν αρκετές σελίδες και πολλά πολλά €


τί εννοεις???

mih_man
17-06-11, 21:02
Καταρχην ευχαρηστω για τη βοηθεια! Τωρα καταφερα να ξαναασχοληθω με το κλιματιστικο και ηδα μια βλακεια που εκανα. Δεν ειχα ανοιξει την βανα της χοντρης χαλκοσωληνας. Το ξεκινησα για 2-3 λεπτα αλλα δεν ενιωσα κρυο αερα και οι σωληνες ηταν δροσερες! Πρεπει να να φυγω και δεν θελω να το αφησω να δουλευει! Τι μου προτηνετε να τσεκαρω οταν το ξαναξεκινησω?

Danza
17-06-11, 22:11
Όπως είπε ο φίλος παραπάνω τσέκαρε την θερμότητα στις σωλήνες του....

j kalai
18-06-11, 20:08
Απο οτι φαινεται εχει χασει το ψυκτικο υγρο και το εβδομηνταρι δεν το γλυτωνεις για να γινει σωστη δουλεια.

a.papadatos
19-06-11, 03:43
Φιλε συγνωμη που στο λεω αλλα κακος το εβαλες μονος σου,θα πληρωσεις τα τριπλα τωρα γιατι πρεπει να αγορασεις κ μανομετρα κ μπουκαλα κ freon R 410Α.Τα 70 δεν ηταν πολλα!

ΗΝ1984
19-06-11, 12:50
Πάντως εάν έχασες το ψυκτικό υγρό με τις δοκιμές σου , ετοιμάσου για το εβδομηντάρι διότι περί μανόμετρων, αντλίας κενού και τα συν αυτό παρελκυόμενα δε μας φτάνουν αρκετές σελίδες και πολλά πολλά €


τί εννοεις???



Καλημέρα
Πιθανόν το προαναφερθέν κλιματιστικό θα τα είχε όλα μέσα (καλώδια, χαλκοσωλήνες εκτονωμένες και μονωμένες, ταινιες επικάλυψης, αποχέτευση , λαδάκι για τα ρακόρ στο σφίξιμο κλπ).
Συνεπάγεται ότι τα εργαλεία τοποθέτησης θα ήταν μόνο κατσαβίδι και γαλλικό.
Εάν έχασε το ψυκτικό υγρό όλο η (διαζ) ποσότητα αυτού χρειάζονται και τα κατωτέρω ειδικά εργαλεία:
α. μανόμετρα με λάστιχα πλήρωσης 5/16-1/4
β. αντλία κενού
γ. ζυγαριά ελέγχου της ποσότητας πλήρωσης (απαραίτητη όταν το a/c
είναι inverter)
δ. φιάλη 13,5 kgr με το προβλεπόμενο τύπο ψυκτικού υγρού η(διαζ)
αγορά μικρότερης κενής φιάλης με κάποια ποσότητα ψυκτικού υγρού

τουλάχιστον τα ανωτέρω από εργαλεία και υλικά τα οποία έχουν πολλά €

Η διαδικασία τεχνικής χρήσης των εργαλείων και αποκατάστασης της καλής λειτουργίας του κλιματιστικού είναι επίσης μια εργασία η οποία προϋποθέτει γνώσεις εξειδίκευσης και είναι χρονοβόρο να παρατεθούν εδώ.


Η απορία από που είναι εφ΄ορμώμενη ;

Googlis
19-06-11, 13:43
Κατ αρχήν που πήγες και έμπλεξες αγοράζοντας air condition από super market? Με τι λογική? Δεν μπορούσες να το πάρεις από ένα κατάστημα? Τώρα πια οι τιμές έχουν γίνει χώμα στα air condition. Κατόπιν χώμα έχουν γίνει και οι τιμές στην τοποθέτηση. Βρίσκεις μάστορα να στο περάσει από 60ευρώ μέχρι και 120ευρώ.
Θα καθάριζες με λίγα ευρά θα δούλευε και δεν θα σου έτρωγε τόσες ώρες να ψάχνεις τι φταίει και να στεναχωριέστε.
Κάλεσε έναν τεχνικό να στο φτιάξει να διορθώσει και ότι λάθος έχεις κάνει να ησυχάσεις να δροσιστείς λίγο και να είσαι σίγουρος ότι δουλεύει και δεν θα χαλάσει σε λίγο καιρό λόγω κακής εγκατάστασης.

stefanoszis
21-06-11, 18:57
sorry λαθος καταλαβα