PDA

Επιστροφή στο Forum : Κόκκινο panel



alex504
02-06-11, 19:25
Το τελευταίο καιρό όλο και ποιο συχνά συναντώ όλο και χαλασμένα πάνελhttp://www.hlektronika.gr/forum/images/icons/icon8.png
LE-26W586BD Samsung
Αυτό το μοντέλο ανοίγει έχει ήχο φαίνονται τα περιγράμματα όλων των προσώπων και είναι η εικόνα κόκκινο χρώμα έντονο
Στην εταιρία έχω έναν πολύ καλό τεχνικό και μου είπε μπορεί και να μην είναι panel
Τι να ψάξω τώρα έτσι με τέτοιες βλάβες δεν βγαίνει μεροκάματο](*,)](*,)

agis68
02-06-11, 19:46
Ειχα μια FUNAI με το ίδιο πρόβλημα. Την άνοιξα και βρήκα κρύα κόλληση στο τρανζιστορ του τιουνερ. Το εφτιαξα κκαι παιζει μια χαρα!,δοκιμασε και συ επισεις δες για κανα φουσκωμενο πυκνωτή...

alex504
02-06-11, 19:51
θα το κοιταξω σε ευχαριστω

spiroscfu
03-06-11, 01:45
Ειχα μια FUNAI με το ίδιο πρόβλημα. Την άνοιξα και βρήκα κρύα κόλληση στο τρανζιστορ του τιουνερ. Το εφτιαξα κκαι παιζει μια χαρα!,δοκιμασε και συ επισεις δες για κανα φουσκωμενο πυκνωτή...

Αγι δεν έχει σχέση το κόκκινο ράστερ στην εικόνα με το tuner, για τους πυκνωτές θα έλεγα ότι επίσης είναι υπερβολικά σπάνιο να κάνουν κάτι τέτοιο από RF in σε Lcd τηλεόραση,
και αυτό γιατί δεν υπάρχουν πυκνωτές σύζευξης λόγο των LVDS σημάτων.

alex504
03-06-11, 17:14
Αγι δεν έχει σχέση το κόκκινο ράστερ στην εικόνα με το tuner, για τους πυκνωτές θα έλεγα ότι επίσης είναι υπερβολικά σπάνιο να κάνουν κάτι τέτοιο από RF in σε Lcd τηλεόραση,
και αυτό γιατί δεν υπάρχουν πυκνωτές σύζευξης λόγο των LVDS σημάτων.

και εγω το ιδιο πιστευω

agis68
03-06-11, 17:44
Παντως παιδια σε εμενα το προβλημα λύθηκε με τη κρυα κολληση!

alex504
03-06-11, 19:03
Επειδή δεν θέλω να κάνω πειράματα την έστειλα σε ένα δικό μου service Samsung και έτσι θα είμαι ήσυχος γιατί ζάλισα πολύ το κεφάλι μου και οι εποχές δεν είναι για πολλά ζορίσματα:mrgreen::mrgreen:

spiroscfu
03-06-11, 22:48
Αλέξη θα διαφωνήσω, η εποχή που διανύουμε έχει αρκετά ζορίσματα και επομένως πρέπει να ζοριζόμαστε και εμείς,
για να μας βγάλει κάπου και όχι σε αδιέξοδο.

takisegio
04-06-11, 00:31
Σπυρο μαζι σου η σφιξη βγαζει λαδι που λεμε.........εδω

spiroscfu
04-06-11, 04:00
Παναγιώτη διαφορετικά το λέμε εμείς αλλά το νόημα είναι το ίδιο παντού.
Αλέξη δες λίγο ένα post για την λειτουργία των panel να ψαχτείς http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=56994.

alex504
11-06-11, 00:21
Τελικά δεν ήταν panel αλλά main δεν μπορούσε να φτιαχτεί και δεν γινόταν αντικατάσταση έτσι έψαξα και βρήκα μια μεταχειρισμένη ο πελάτης δεκτικε και όλα οκ