PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα σε ups



kougianos
28-05-11, 05:51
Ενώ πέρνει ρεύμα από τη μπαταρία, δε δίνει ρεύμα στις υποδοχές συσκευών.
Τα λαμπάκια δεν ανάβουν, ενώ πέρνει ρέυμα η πλακέτα που είναι συνδεδεμένα.
Δε μοιάζει κάτι να είναι καμμένο.
Προσπαθώ να βρώ αν κάτι δε παίρνει ρεύμα ακολουθόντας αντίστροφα τη διαδρομή, αλλά δε μπορώ να βγάλω άκρη.
Υπάρχει κάποιο spray που θα μου δείξει αν κάτι είναι καμμένο?

Έχετε συναντίσει παρόμοιο πρόβλημα με ups?

Ευχαριστώ

Googlis
29-05-11, 01:52
Σίμο τι γίνετε? Όλα χαλάνε? Μια η κουζίνα μια τα upsια λοιπόν θα δεις αν η πλακέτα παίρνει τάση και αν βγάζει τάση και ρεύμα, δηλαδή μπορεί να σου βγάζει τάση η πλακέτα αλλά να μην σου βγάζει ρεύμα (αμπέρ) βάλε ένα φορτίο π.χ βατική αντίσταση και μέτρησε αν βγάζει ρεύμα.

Υ.Γ Πρόσεξε τι φορτίο θα βάλεις, μην το σκάσεις.

ΚΥΡΙΑΚΟΣ 69
29-05-11, 01:58
Πόσο το αγόρασες το UPS ?

kougianos
29-05-11, 16:52
Δε το αγόρασα! Είναι ενός φίλου.. και επειδή θέλω να ασχοληθώ ερασιτεχνικά με τις επισκευές συσκευών, όποιος φίλος έχει χαλασμένη συσκευή προσπαθώ να τη φτιάξω!! (για την εμπειρία. δε παίρνω χρήματα) Καταλαβαίνω πως "πηγαίνω" ανάποδα, αλλά δεν έχω αρκετό χρόνο να διαβάσω βιβλία.. γιατί μαζεύω χρήματα για να αγοράσω σταθμό κόλλησης με πιστόλι θερμού αέρα!.. μόλις τα καταφέρω θα ξεκινήσω από τα βιβλία που έχει προτείνει ο Κυριάκος . Ακολούθησα αντίστροφα το κύκλωμα και νομίζω πως βρήκα τι έφταιγε. Θα το αντικαταστήσω, και βλέπουμε. Ομολογώ πως δε κατάλαβα πως θα χρησιμοποιήσω τη βατική αντίσταση! ..Μάλλον πρέπει να ξεκινήσω από τα βιβλία του Κυριάκου!! Ευχαριστώ πάντως!