PDA

Επιστροφή στο Forum : αλλαγη ασφαλειων σε ενισχυτη



tasarasch
03-05-11, 18:07
εχω εναν koda av-1300 και μου καηκαν οι ασφαλειες οι οποιες ειναι 3.5 αμπερ.μεχρι στιγμης δεν βρηκα τοσα αμπερ.βρηκα λιγοτερα και περισσοτερα.αν βαλω μικροτερες η μεγαλυτερες σε αμπερ θα υπαρξει προβλημα??

PCMan
03-05-11, 18:14
εχω εναν koda av-1300 και μου καηκαν οι ασφαλειες οι οποιες ειναι 3.5 αμπερ.μεχρι στιγμης δεν βρηκα τοσα αμπερ.βρηκα λιγοτερα και περισσοτερα.αν βαλω μικροτερες η μεγαλυτερες σε αμπερ θα υπαρξει προβλημα??
Ποιές ασφάλειες? Της τροφοδοσίας?

nuclear__
03-05-11, 18:29
Εγω θα έβαζα μικρότερη για να μην κάνω ζημιά και να δω κατ'αρχάς αν θα λειτουργήσει. Ξέρεις γιατί κάηκε? Κάτι εμφανές με ΔΕΗ?

tasarasch
04-05-11, 15:01
Ποιές ασφάλειες? Της τροφοδοσίας?

νομιζω οχι γιατι εχει και μια ασφαλεια κοντα στην τροφοδοσια..αυτες που καηκαν ειναι αλλου

tasarasch
04-05-11, 15:02
Εγω θα έβαζα μικρότερη για να μην κάνω ζημιά και να δω κατ'αρχάς αν θα λειτουργήσει. Ξέρεις γιατί κάηκε? Κάτι εμφανές με ΔΕΗ?

δεν ξερω..

andrewsweet4
04-05-11, 15:34
επαιζε δυνατα οταν καηκε? εμενα γιατι μου μυριζεται καμμενο τελικο σταδιο για καποιο λογο?... αν εχει καει κατι και οι ασφαλειες εδρασαν απλα προστατευτικα, τοτε πρεπει να αλλαξεις και αυτο το κατι πρωτα...

tasarasch
04-05-11, 17:38
επαιζε δυνατα οταν καηκε? εμενα γιατι μου μυριζεται καμμενο τελικο σταδιο για καποιο λογο?... αν εχει καει κατι και οι ασφαλειες εδρασαν απλα προστατευτικα, τοτε πρεπει να αλλαξεις και αυτο το κατι πρωτα...

επαιζε με μπασο σε σημειο που αρχισαν να μπουκωνουν τα ηχεια..με αλουμινοχαρτο που τον εχω τωρα παιζει κανονικα

spiroscfu
04-05-11, 18:08
Βάλε αυτές που είναι λίγο περισσότερα αμπέρ

tasarasch
04-05-11, 19:38
Βάλε αυτές που είναι λίγο περισσότερα αμπέρ

μηπως καει τιποτα αλλο μετα??

spiroscfu
04-05-11, 19:46
επαιζε με μπασο σε σημειο που αρχισαν να μπουκωνουν τα ηχεια..με αλουμινοχαρτο που τον εχω τωρα παιζει κανονικα


Βάλε αυτές που είναι λίγο περισσότερα αμπέρ


μηπως καει τιποτα αλλο μετα??

Εδώ δεν κάηκε με αλουμινόχαρτο

klik
04-05-11, 20:43
Όταν "άρχισε να μπουκώνει", έστειλες DC στα ηχεία και εκείνα "τσίμπισαν" λίγο εσωτερικά. Για προστασία τους κάηκαν οι ασφάλειες.
Αν βάλεις μεγαλύτερες, την επόμενη φορά που θα ρθείς στο τσακίρ κεφι και γκαζώσεις πάλι, θα στείλεις περισσότερο DC στα ηχεία σου (αρπάζοντας λίγη τσίκνα ακόμα περισσότερο τα πηνία τους) μέχρι να καούν οι ασφάλειες αυτές.

Ε, κάποια στιγμή θα αλλάξεις και ηχεία!

tasarasch
16-05-11, 22:03
τωρα μου εκαψε τις ασφαλειες χωρις να μπουκωσει..εβαλα ενα subwoofer και μολις ανεβασα την ενταση καηκαν..τις αλλαξα και παλι οταν ανοιξα τον ενισχυτη καηκαν..χωρις να εχω συνδεδεμενο το sub.τα ηχεια εβγαζαν ηχο που εδειχνε οτι παιρνουν ρευμα αλλα τιποτα αλλο.ο ενισχυτης δεν εκανε τιποτα

PCMan
16-05-11, 23:24
τωρα μου εκαψε τις ασφαλειες χωρις να μπουκωσει..εβαλα ενα subwoofer και μολις ανεβασα την ενταση καηκαν..τις αλλαξα και παλι οταν ανοιξα τον ενισχυτη καηκαν..χωρις να εχω συνδεδεμενο το sub.τα ηχεια εβγαζαν ηχο που εδειχνε οτι παιρνουν ρευμα αλλα τιποτα αλλο.ο ενισχυτης δεν εκανε τιποτα
To sub πόσα Ω είναι και πως το σύνδεσες?

tasarasch
17-05-11, 00:02
ειναι 4Ω και το συνδεσα με ενα παθητικο crossover στον ενισχυτη

spiroscfu
17-05-11, 01:43
Αυτή την φορά έχει καεί ο ενισχυτής, 100W για sub λίγα είναι ειδικά του Koda.
Πολύ πιθανόν να έχει αρπάξη και το sub με το μπούκωμα (dc) που θα έχει φάει.