PDA

Επιστροφή στο Forum : πρόβλημα σε netbook asus eeepc 1000h



billtsig
10-04-11, 16:52
καλησπέρα όπως φαίνεται στο θέμα αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα με το netbook μου (asus eeepc 1000h ) ενώ όλα ήταν καλά μια μέρα μετά την χρίση έσβησα το pc αλλά αυτό άναβε μόνο του μετά από 2-3 δευτερόλεπτα (με τον φορτιστή πάνω)
όταν βγάλω των φορτιστή όλα οκ όταν βγάλω την μπαταρία κ έχω τον φορτιστή πάνω πάλη αναβοσβήνει τέλος προκειμένου να επιλύσω το πρόβλημα έκανα τα εξής :
έλεγχος τροφοδοτικού με πολυμετρο (οκ)
quick boot στα windows
αναβάθμιση στο bios
τι μπορεί να φταίει???

billtsig
10-04-11, 17:00
ααα επίσης παρατήρησα ότι όταν τ βάζω σε αναμονή (χωρίς φορτιστή σβήνει )

GeorgeVita
10-04-11, 17:05
Εχει λήξει η εγγύηση (2 χρόνια);
G

billtsig
10-04-11, 18:30
Εχει λήξει η εγγύηση (2 χρόνια);
G
νομίζω ναι

button
10-04-11, 21:55
και σε μένα στο 1005HA είχε παρόμοιο πρόβλημα το άνοιξα και λόγο χρόνου το έλεγξα μετά απο 15 μέρες και δούλευε κανονικά (Lol)

gcreator
10-04-11, 22:19
Eγώ πάλι έχω το eee 701
Είχα το ίδιο πρόβλημα και έφταιγε το κουμπί του Power (είναι σε σημείο που όταν κλείνει η οθόνη ίσα που βρίσκει πάνω του)......δεν ξερω πως αλλά προεξείχε περισσότερο από ότι έπρεπε και έτσι όταν τον έσβηνα κ έκλεινα το καπάκι τότε άναβε πάλι ή όταν ήταν ανοιχτός και έκλεινα το καπάκι έσβηνε.,.....
.....
....τσέκατε το κουμπι του Power.....είναι πολύ πιθανόν να φταίει αυτό.......

GeorgeVita
10-04-11, 22:19
και σε μένα στο 1005HA είχε παρόμοιο πρόβλημα το άνοιξα και λόγο χρόνου το έλεγξα μετά απο 15 μέρες και δούλευε κανονικά (Lol)

Οταν είχα κάτι "προβλήματα" στο 1000Η ακολούθησα τηλεφωνικές οδηγίες όπως:
Σβηστό, χωρίς μπαταρία, χωρίς τροφοδοτικό, πάτημα 4-5 φορές το "Power On" για να εκφορτιστούν οι πυκνωτές και μετά power on, setup, restore defaults.

Στη δική μου περίπτωση δεν έγινε τίποτε (έκανε power on/off χωρίς boot με πάντα σβηστή την οθόνη) και εντός εγγύησης το έστειλα στην Omnitech (κατόπιν οδηγιών του τμήματος εξυπ.πελατών). Μου άλλαξαν motherboard.

Πριν το ανοίξεις προτείνω να ψάξεις ημερομηνίες αγοράς (ή παραλαβής αν είναι από σχολείο ή ADSM). Τηλεφωνικά νομίζω θα σου δώσουν οδηγίες 'all reset' ακόμη και αν είναι εκτός εγγύησης. Αν πάλι το ανοίξεις ψάξε πρώτα στο youtube για σχετικά video. Μη σπάσεις κανένα πλαστικό καπάκι.
G

button
10-04-11, 22:40
είναι απο αυτά που δόθηκαν στην 1η Γυμνασίου όσο για εγγύηση θα είναι άσκοπη προσπάθεια αφού το πήρα απο Wind.

Το άνοιξα με λίγα ζόρια (πρώτη φορά) έχει αυτά τα σπαστικά πλαστικά που για να ανοίξεις θέλει πίεση και πολλά χέρια αλλά δεν έσπασε κάτι σοβαρό μόνο το αλουμινένιο περίβλημα που είναι σαν χαρτόνι το έσκισα ήταν μαλακό ανάμεσα στο πληκτρολόγιο και touchpad .Anyway το netβook ήταν σε αθλία κατάσταση είχε είδη σπασμένα και καμένα πλαστικά εχω γράψει στο άλλο θέμα..

Το είχα χωρίς μπαταριά και Ram για πάνω απο μια εβδομάδα λες να έστρωσε απο αυτό ??? Γιατί πήγα να δοκιμάσω μετά απο μέρες και εκκινούσε μια χαρά το δοκίμασα 4-5 φορές και ολα ηταν ΟΚ

billtsig
10-04-11, 23:15
ευχαριστώ πολύ παιδιά για την βοήθεια σας τώρα αφού είμαι σίγουρος ότι δεν είναι θέμα software (έκανα κ φορματ ) θα πάω σε software κ ο θεός βοηθός θα ήθελα να μου πείτε τι πρέπει να προσέξω κ προς τα που να κινηθώ μια αρχική ιδέα που έχω είναι να βγάλω την μπαταριουλα της μητρικής αλλά τι άλλο να ελέγξω ?