PDA

Επιστροφή στο Forum : Προβλημα τελικου ενισχυτη Behringer Α500



mralex1111
08-04-11, 03:44
Καλημερα-καλησπερα. Προσφατα ανοιξα τον διακοπτη του ενισχυτη (Α500 Behringer)
και ξαφνικα με την ενεργοποιηση του ακουσα στο ενα ηχειο εναν θορυβο στιγμιαιο και μετα απο ενα...βηχα που εκανε βουβαθηκε το καναλι.Οταν τον κλεινω το ηχειο αυτου του καναλιου κανει εναν ηχο(ποπ)αφου βλεπω το woofer να φουσκωνει και να επανερχεται.Δεν εχει καψει καμμια ασφαλεια για να υποπτευθω τα τελικα TR. Καμμια ιδεα απο που να αρχισω? γιατι δεν ειμαι και πολυ εμπειρος...απλα σαν χομπιστας το παλευω.Ευχαριστω.

moutoulos
08-04-11, 15:53
Έχω την εντύπωση, χωρίς να είμαι απόλυτα σίγουρος, πως αν "φουσκώνει", ή "ρουφιέται", περνάει τάση DC στο μεγάφωνο.
Αυτά κατά κύριο λόγο, και το πιο πιθανό να έχει κάψει κάποιο "τελικό" σε κάποιο rail (Θετικό ή αρνητικό).

Επισυνάπτω και το ένα κανάλι αυτού.
19590

19591

mralex1111
08-04-11, 21:20
Σ'ευχαριστω για το ενδιαφερον σου. Το "φουσκωμα" και το "ρουφηγμα" του μεγαφωνου ειναι στιγμιαιο peak (μαλλον δεν το προανεφερα) δηλ. δεν κραταει το μεγαφ.μονιμα (...τσιτα οπως λεμε...) αλλα επανερχεται στη φυσιολογικη θεση του, οποτε μαλλον δεν πρεπει να ειναι DC. Οσο για τα TR ισχυος παρατηρησα οτι εχοντας το ποτανσ. κλειστο σε ενταση δεν εχω κανενα (ποπ) η φουσκωμα στο μεγαφ.Ακουμπωντας το μεσαιο ακροδεκτη του ποτανσ.αναλογα με την ενταση που του δινω εχω βομβο στο μεγαφ.(φυσιολογικο) σκεφτομαι μηπως θα επρεπε να ψαξω τα προενισχυτικα σταδια δηλ. πριν το ποτανσ.Σκεφτομαι σωστα η θα χασω το χρονο μου? δηλ παιζει να τα επαιξε καμμια διοδος? γιατι οταν νεαρος σπουδαζα τα ηλεκτρονικα, μου ειχε μεινει μια φραση του δασκαλου μου. "ΟΤΑΝ ΠΑΙΔΙΑ ΜΟΥ,ΒΛΕΠΕΤΕ ΔΙΟΔΟ...ΝΑ ΚΑΝΕΤΕ ΤΟ ΣΤΑΥΡΟ ΣΑΣ"

johnnkast
09-04-11, 03:27
Αλεξη...Αν ειναι το σχεδιο του ενισχυτη οπως το ανεβασε ο φιλος ο Γρηγορης ,τοτε με κλειστο το ποτενσιομετρο μετρα μεταξυ γης και σημειου "χ6" που συνδεεται ο πυκνωτης C11 αν κατα την εναρξη υπαρχει καποια DC ταση...και απο τις δυο πλευρες του πυκνωτη...Σωστα σκεφτηκες!!!....αποσυνδεσε εντελως την εισοδο του τελικου απο προενισχυτες και δες αν εξακολουθει αυτο το σφαλμα(...αν εξακολουθει ειναι στον τελικο η βλαβη...)....Δες επισης εαν σου το κανει και στα δυο καναλια....δεν ξερω εαν πριν το ποτενσιομετρο εχει και επιπλεον βαθμιδα στην εισοδο...
Καλο Σαββατοκυριακο !!!

mralex1111
09-04-11, 19:36
Γεια σου Γιαννη. Αφαιρεσα οπως μου ειπες εντελως την εισοδο του τελικου απο προενισχυτες και το Peak στο μεγαφ. εξακολουθει να υπαρχει. Πως ομως εξηγειται οτι εβαλα ηχο στο μεσαιο ακροδεκτη του ποτανσ.και τον ακουσα απο το ηχειο Ιδου τα ...γυρισματα στις βλαβες! Πριν το ποτανσιομετρο υπαρχει και ενα προενισχυτικο σταδιο με ενα IC 2πλου τελεστικου ομως...ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΦΤΑΣΑΜΕ ΩΣ ΕΔΩ, δε νομιζω οτι παιζει και κανενα ιδιαιτερο ρολο ε? Τα TR εξοδου δουλευουν σωστα(υποθετω) και για να ακουω ηχο θα τα οδηγουν τα Drivers. Παει καπου το μυαλο σου? Γιατι εγω...ψιλο..κολησα προβληματιζομενος.
http://www.scribd.com/doc/52653966
Το ολοκληρωμενο σχεδιο

johnnkast
10-04-11, 00:00
Ξεκολλα τον πυκνωτη C11 και δες αν εξακολουθει να το κανει....Αν εξακολουθει τοτε πιθανως να μη σου δουλευει καλα το dc-offset του τελεστικου...δε μου ειπες ομως :και στα δυο καναλια σου το κανει;

mralex1111
10-04-11, 04:32
Μολις ξεκολησα τον C11 σταματησε να το κανει! Επιτελους ενα μπουσουλα για να ξεκινησουμε απο καπου. Το καναλι 1 μονο μου παρουσιαζει αυτο το προβλημα, το αλλο δουλευει αψογα. Πω πω πυρωνουν και γρηγορα τα Tr εξοδου γιατι ειναι εκτος ψυκτρας! Ειμαστε στον αερα!

mralex1111
11-04-11, 00:27
Λοιπον Γιαννη οφειλω να σου βγαλω το καπελο, τη μαγικη λεξη την ειπες με τον C11.:thumbup: Το προβλημα ηταν τελικα με το IC 1 ο οποιος εβγαζε ταση (τα ειχε παιξει).
Ελα που ομως τωρα Κυριακατικα ολα ειναι κλειστα..ειναι και SMD. Εκανα μια εγχειρηση ανοιχτης καρδιας και του πατενταρα ενα TL072
ΤΕΡΑΣΤΙΟ για τη πλακετα αλλα το ταιριαξα...ανυπομονος να το ακουσω να δουλευει.(Δεν ξερω ποια η διαφορα του SMD με το IC...μεγεθος? Αλλα καπου διαβασα οτι ειναι συμβατα)
Το μηχανημα ΚΕΛΑΙΔΑΕΙ!:-({|= Σου εχω και μια φωτο να γελασεις με την πατεντα...πως στριμωξα τον Κο. TL 072. http://www.scribd.com/doc/52716788/Ic-Tl072-Photo
Σ'ευχαριστω που ασχοληθηκες με το προβλημα μου