PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρπβλημα με κουζινα pitsos



scooterlord
16-02-11, 19:33
Καλησπερα σε ολους! Αναζητω λυση απο τα τζιμανια του φορουμ για προβλημα με μια παλθα κουζινα πιτσος (που λεφτα για καινουρια)! Σταματησε ξαφνικα να δουλευει ο φουρνος μου! Ουτε το κουμπι για τον αερα, πανω-κατω κλπ ουτε της θερμοκρασιας. Ενας φιλος ανεφερε κατι για καμενη ασφαλεια; Πως μποτω να το ψαχουλεψω; Που κ τι μπορω να ψαξω μονος μου;

Ευχαριστω προκαταβολικα για το χρονο σας!

manolis ts
16-02-11, 19:54
τα ματια λειτουργουν

spirakos
16-02-11, 20:04
Πρεπει να φερεις καποιον φιλο-γνωστο σου ηλεκτρολογο να κοιταξει σε ποιο σημειο κοβεται το ρευμα. Δεν υπαρχουν ιδιαιτερες τεχνολογιες!
Ειναι επικυνδινο να το κανεις μονος σου. Ειναι πολλα τα αμπερ Αρη
Ως τοτε μακαροναδες και πατατες

xatzigeo
16-02-11, 20:43
Παρόμοιο πρόβλημα αντιμετώπισα και εγώ. Δεν δούλευε ο φούρνος (ουτε το λαμπακι μεσα στο φούρνο δεν άναβε), τα μάτια δούλευαν κανονικά. Το πρόβλημα ήταν στο διακόπτη επιλογής του φούρνου. Δες ποιό μοντέλο είναι η κουζίνα σου μπές στο https://www.pitsos-eshop.com/eshop/pitsos/gr/indexa.htm?lang=EL βρες το εξάρτημα, το παραγγέλνεις και σε δυο μερες στο σπίτι. Αν είναι το ίδιο πρόβλημα.

scooterlord
16-02-11, 20:56
Ναι, τα μάτια δουλεύουν κανονικά.

Ο διακόπτης επιλογής φούρνου τί είναι; Που βρίσκεται;

Ο φούρνος έχει επίσης και τα δύο κουμπάκια μπροστά για τον προγραμματισμό της ώρας ψησίματος και του ρολογιού, τα οποία έχουν ξεχαρβαλωθεί. Εκεί πήγε το μυαλό μου πρώτα, τα πάτησα, τα γύρισα, τα έκανα, τα έρανα.. τζίφος.

Το μοντέλο πάλι πως θα το βρώ; Δεν αναγράφεται κάπου σε εμφανές σημείο, μήπως γνωρίζει κανείς αν η πιτσος έχει σε συγκεκριμένη θέση κάποιο καρτελάκι με πληροφορίες μοντέλου; Μόλις δημοσιεύσω αυτό, πάω να την ψάξω..

manolis ts
16-02-11, 20:57
Μπορει να ειναι ο διακοπτης μπορει ο θερμοστατης μπορει ο χρονοδιακοπτης (αν υπαρχει δεν δουλευει φουρνος και αυτοματο ματι) μπορει η κεντρικη κλεμα να καηκε ολα μου εχουν τυχη

scooterlord
16-02-11, 21:00
Χμ.. ενδιαφέρον αυτό που αναφέρει ο manolis ts. Δε δουλεύει και ένα από τα τέσσερα μάτια, αυτό που έχει ένα κουμπί στη μέση -το οποίο υποθέτω είναι το 'αυτόματο μάτι'. Άμα είσαι εργένης και δεν ξέρεις την τύφλα σου αυτά παθαίνεις! Έχεις features που δεν ξέρεις τί κάνουν! Αυτός ο χρονοδιακόπτης πώς είναι; Και, χμ... που βρίσκεται;

manolis ts
16-02-11, 21:09
αυτα τα κουμπακια που ειπες προτυτερα γυρισετα μεχρι να φανει ενα χερακι Δηλ χειροκινητο αν δεν δουλεψει να το απομονωσει καποιος που ξερει γιατι αυτα ειναι επικυνδυνα εκτο αν ειναι ηλεκτρονικο το ρολοι

scooterlord
16-02-11, 21:12
Χεράκι να φανεί; ΛΟΛ! Μόνο με μούτζα μπορεί να εμφανιστεί. Είναι παλιά η κουζίνα, αναλογική... Δεν έχει ενδείξεις ή τίποτα τέτοιο... Πιστεύω πως το κουμπάκι πάει στο χειροκίνητο όταν ο χρονοδιακόπτης είναι πριν το μηδέν σωστά; Τίποτα... :/

manolis ts
16-02-11, 21:31
Τοτε πρεπει να βγει εκτος να απομονωθει απο πισω απο τα καλοδια

scooterlord
16-02-11, 22:37
Παιδιά ευχαριστώ πολύ, απ'ότι φαίνεται δεν το γλιτώνω τελικά το μάστορα. Θα σας ενημερώσω όταν με το καλό βρεί χρόνο και έρθει κτλ, να μαθαίνετε/επιβεβαιώνετε τις γνώσεις σας!

j kalai
16-02-11, 23:44
H κουζινα σου εχει ρολοι?

scooterlord
17-02-11, 00:04
Ναι, ένα αναλογικό σε μια ροδέλα που περιστρέφεται κάθετα δείχνοντας την ώρα..

j kalai
17-02-11, 00:28
Οταν δεν δουλευει ο φουρνος και το αυτοματο ματι τοτε κατι τρεχει με το ρολοι.
Για να δουλεψει ο φουρνος, το ρολοι πρεπει να βρισκεται σε χειροκινητη λειτουργεια και αυτο το καταλαβαινεις με το χερακι που εμφανιζεται στο ρολοι. Αν οντως το χερακι φαινεται τοτε πρεπει να την δει τεχνικος.