PDA

Επιστροφή στο Forum : ΠΡΟΒΛΗΜΑ FUJITSU INVERTER



johnkou
06-01-11, 00:22
Καταρχην χρονια πολλα σε ολους,εχω στο σπιτι το κλιματιστικο Asya24lcc το οποιο εκει που δουλευει σταματα,αναβοσβηνει το κοκκινο λαμπακι operation συνεχεια και ακουγεται απο την εσωτερικη μοναδα σαν να δουλευει ο ανεμιστηρας μονο και συνεχιζει ο θορυβος και οταν το κλεινεις.Για να επανερθει στη σωστη λειτουργια πρεπει να το ανοιγοκλεισεις απο το κοντρολ ή απο την ασφαλεια του πινακα ,μια φορα αναβοσβηναν ταυτοχρονα οι ενδειξεις operation -timer συμφωνα με τις οδηγιες γινεται αυτο αν πατηθει το test run του κοντρολ.Θελω να ρωτησω τι σημαινουν τα λεντ που αναβοσβηνουν και τι να προσεξω οταν το κανει ετσι ωστε οταν φωναξω τεχνικο να τον ενημερωσω γιατι εκεινη τη στιγμη μπορει να δουλευει.Το σχεδιο τοχω κατεβασει αλλα δεν εβγαλα ακρη με τα blink error.

stefanoszis
07-01-11, 18:40
οταν αναβοσβηνει το operation το κλιματιστικο κανει defrost. αυτη η διαδικασια κραταει γυρω στα 10 λεπτα και μετα επανερχετε σε κανονικη λειτουργεια. στο συγκεκριμενο κλιματιστικο η αποψυξη συνεχιζει κανωνικα ακομη και αν το κλεισουμε απο το κοντρολ.

johnkou
07-01-11, 22:33
Στεφανε επειδη απο αυτα δεν εχω ιδεα ηλεκτρονικος ειμαι δεν το κανει συχνα,θα ηθελα να σε ρωτησω αυτο σημαινει οτι δεν ειναι προβλημα και το κανουν μονο τα ινβερτερ.Δεν το αφησα δεκα λεπτα που λες γιατι το κανε οταν ειχε πολυ κρυο εξω,κανα πενταλεπτο τοαφησα.

stefanoszis
07-01-11, 23:35
δεν υπαρχει προβλημα. ολα τα κλιματιστικα κανουν αποψυξη οταν η εξωτερικη μοναδα πιασει παγο και αυτο εχει να κανει αναλογα με το καιρο. οσο πιο κρυος και υγρος ειναι τοσο συχνοτερα χρειαζετε αποψυξη.

johnkou
08-01-11, 19:55
Στεφανε ευχαριστω για τις πληροφοριες.