PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα φόρτισης laptop.



leosedf
05-08-10, 21:20
Καλησπέρα.
Έχω ένα ΗΡ 6715b το οποίο μου παρουσίασε πρόβλημα. Η τάση του φορτιστή είναι ΟΚ.
Η μπαταρία δεν φορτίζει γρήγορα. Δηλαδή μπορεί να πάρει και 2 μέρες να φορτίσει πλήρως.
Η τάση της μπαταρίας είναι 10.8V και η τάση φόρτισης είναι 11.6 οπότε υποθέτω οτι όλα είναι οκ.
Στην αρχή νόμιζα οτι το πρόβλημα είναι η μπαταρία η οποία άδειαζε γρήγορα μέν αλλα φόρτιζε αργά. Μετά μου φέραν μια γνήσια της HP και την αντικατέστησα.
Στις 16:00 το απόγευμα είχε 31% μόλις την έβαλα και τώρα 21:00 έχει 34%.
Όλα τα ενδεικτικά φόρτισης (LED και στο tray) μου δείχνουν οτι όλα είναι καλά. Δεν έχω ιδέα αν πρέπει να κάνω calibration στην καινούρια.

Έχει τύχει κανείς κάτι παρόμοιο? Καμιά ιδέα?
Φυσικά το χω κάνει ήδη κομματάκια και έστω οπτικά δεν βλέπω κάτι.

navar
05-08-10, 23:46
δεν έχω γνώση δεν έχω πείρα αλλα κάτι σχετικό με τα amps που αφήνει το κύκλωμα φόρτισης να περνάει είναι το πρόβλημα !
λογικά κάποιον έλεγχο θα έχει της κατάστασης της μπαταρίας και απο εκεί θα ορίζει πόσα να στέλνει , το όλο σύμπτωμα θυμίζει φαινόμενο τελείωματος φόρτισης , όταν πχ κάνει 2 ώρες να φτάσει στο 95% και άλλη μια ωρα για το υπόλοιπο 5%.
προτείνω να σταματήσεις να ψάχνεσαι στην μπαταρία η στον φορτιστή αλλα εσωτερικά στο laptop !!!!

ααααααα ερώτηση .... χωρίς μπαταρία ο φορτιστής φτάνει να κρατήσει το laptop ? ακόμα και σε full load ? τέσταρε και αυτο για να είσαι σίγουρος !


(αμα είπα μπαρούφες μη με μαλώσεις ακόμα μαθαίνω !)

leosedf
06-08-10, 00:39
Φυσικά και σηκώνει το μηχάνημα σκέτος φορτιστής ότι και να κάνω. Οι τάσεις του είναι οκ.
Το έκανα δυό φορές κομματάκια σήμερα. Δεν πρόσεξα κάτι στη μητρική και οι μετρήσεις ήταν ΟΚ. Δηλαδή με σκέτη μητρική σύνδεσα την μπαταρία και μέτρησα. Οι τάσεις όλες είναι φυσιολογικές.
Το ίδιο κάνει και με την παλιά και με την καινούρια. Δεν μπορώ να καταλάβω τι συμβαίνει και όταν δεν έχεις και σχέδια,....
Έχω αδειάσει την καινούρια, πήγε στο 0% και τώρα φορτίζει, εδώ και 25 λεπτά πήγε στο 1%.

billtech
06-08-10, 00:53
λοιπον αδερφε εγω θα σου πω κατι δεν ξερω κατα ποσο θα σε βοηθεισει αλλα ισως σε προσανατολησει.
λογικα οι φορτιστες τον laptop ειναι παρομοιοι με τα τροφοδοτικατ ων εξωτερικων δισκων.
εμενα ο εξωτερικος δισκος τον συνδεα και τον ακουγα να βαραει η κεφαλη αλλα να μην μπορει να τον διαβασει το PC.
μετρησα τις τασεις και ηταν ολα καλα...ΑΛΛΑ....μπορει ναι μεν να μου εδεινε σωστα τις τασεις αλλα ελα που δεν μου εδεινε το απαιτουμενο ρευμα να τραβηξει τον δισκο.
εσενα ισως να μην δεινει το απαιτουμενο ρευμα να φοτισει την μπαταρια.και οσο πιο φορισμενη η μπαταρια τοσο πιο γρηγορα φορτιζει..γτ ζητα ολο και λιγοτερο ρευμα.
αν δεν κανω λαθος μεσα στο τροφοδοτικο εχει καποια mosfet που περναει το ρευμα.
αν θες και μπορεις και δεν ειναι σε εγγυηηση το laptop ανοιξε τον φορτιστη κοιτα τα.
εγω πιστευω οτι και το laptop ειναι μια χαρα και η μπαταρια.

επισης αλλη μια λυση δοκιμασε τον φορτιστη σε αλλον υπολογιστη παρομοιο με το δικο σου.με αλλο laptop και αλλη μπαταρια.

φιλικα Βασιλης.

leosedf
06-08-10, 00:55
Σωστά τα λές Βασίλη αλλα δύσκολο να ανοίξω το τροφοδοτικό.
Με βλέπω να παίρνω και καινούριο smart AC adapter και αν δεν δουλέψει να μου μείνει αμανάτι. Έχει και δύσκολο βύσμα οπότε πρέπει να βρώ ένα ίδιο.

Αν όμως δεν έδινε αρκετό ρεύμα λογικά δεν θα λειτουργούσε και σωστά το laptop έτσι δεν είναι? Σε μένα λειτουργεί άψογα.

billtech
06-08-10, 01:01
απο οσο ξερω αυτο δεν ειναι απαραιτητο...
το φορτιστης δινει μεγιστο ρευμα μονο κατα την φορτηση και μαλιστα οταν ειναι σχεδον αδεια η μπαταρια.
εγω θα σου κανω μια προταση να το κοιταξεις και αμα θες κανε το και μας λες τι εγινε...
πανω στο τροφοδοτικο θα πρεπει να λεει την ταση και το ρευμα που δινει το τροφοδοτικο.
παρε αντιστασεις και πολυμετρο συνδεσε τις και δες αν περναει το μεγιστο ρευμα που γραφει πανω.
μην σε νοιαζουν τα Watt των αντιστασεων.αν τις ψησει τις εψησε. απλα για να ξερεις αν φταιει αυτο η οχι.
αν λεει ξερω γω 4Α δοκιμασε να τραβηξεις 3Α εσυ...απλα για να δεις αν μπορει να δωσει τοσο ρευμα.
περιμενω νεα παντως εγω αν το κανεις αδερφε...η απο εδω η απο πμ.

leosedf
06-08-10, 01:06
Χμ καλή ιδέα θα το δοκιμάσω αύριο. Πάντως και με κλειστό laptop η μπαταρία φορτίζει με την ίδια ταχύτητα.

billtech
06-08-10, 01:11
δεν εχει να κανει αν ειναι ανοικτο η κλειστο.
αν μπορεις κανε τον ελεγχο.
Περιμενω..... :)

leosedf
06-08-10, 08:48
Update.
Με ένα πρόγραμμα που μετράει βλέπω την ισχύ της μπαταρίας (55987mWh) και το charge rate της είναι 162mw.
Τάση φόρτισης 11.04V

billtech
06-08-10, 13:54
δηλαδη?
το κοιταξες?

navar
06-08-10, 14:04
κωσνσταντίνε μπορείς να δείς τον τύπο του φορτιστή ?
μιας και έχω μπόλικα HP αν συμβαδίζει με κάποιο να σου τον στείλω για δοκιμή για να σιγουρευτείς !

leosedf
06-08-10, 14:45
Είναι ο Smart AC adapter 90W της ΗΡ.
19V 4.74A Series PPP012L-S

Δεν θυμάμαι αν ζεσταινόταν τόσο πολύ, τώρα που το πιάνω καίει. Θα μου πείς είναι καλοκαίρι. Εχει και ένα ιδιότροπο στρόγγυλο βύσμα (3mm φαρδύ με ενα πολύ λεπτό πιν στο κέντρο)

stefstefan
06-08-10, 16:23
Κωνσταντίνε γιατί δεν κάνεις το πιο απλό πρώτα για να αποκλίσεις τον φορτιστή... δανείσου έναν άλλον παρόμοιο (ή και γιουνιβέρσαλ ακόμα) και κοίτα αν συμπεριφέρεται το ίδιο

leosedf
06-08-10, 17:48
Έχω δυό φορτιστές, ο ένας είναι ίδιος σε ισχύ και ο άλλος μεγαλύτερος 5.5Α(ο δεύτερος παίρνει και 12V απ' το αμάξι).
Μπόρεσα και τους δοκίμασα σήμερα αλλα τελικά τζίφος, δεν είναι το πρόβλημα ο φορτιστής.
Σήμερα είδα μόνο ένα ολοκληρωμένο της maxim που ειναι core voltage power supply. Θα δώ και τα άλλα τί ολοκληρωμένα είναι μπάς και βρώ το κύκλωμα της μπαταρίας.
Θα ξαναδοκιμάσω αργότερα το τροφοδοτικό αλλα δεν το βλέπω να είναι αυτό.

Thansavv
06-08-10, 18:00
Κωνσταντίνε το πινάκι στη μέση έχει να κάνει με τη φόρτιση (ακριβώς δεν ξέρω). Το εσωτερικό "τοίχωμα" είναι τα 19V. Χαλάνε συχνά αυτοί οι φορτιστές. Βραχυκυκλώνει το + με το - κοντά στη σύνδεση του καλωδίου με το φορτιστή. Μέτρησε τι τάση βγάζει στο πινάκι αυτό. Ένα που σκάλιζα σήμερα έβγαζε γύρω στα 13V (συνδέεται και με ένα τριμεράκι). Μου έχει τύχει να μή φορτίζει καθόλου φορητός εξαιτίας αυτής της τάσης, αν και υπήρχαν τα 19V. Αν χρειαστείς τροφοδοτικό (free) ,βρίσκεται.

leosedf
06-08-10, 18:06
Ο γνήσιος έχει τρόγγυλο βύσμα, απο έξω είναι το αρνητικό, απο την μέσα μεριά το τοίχωμα έχει 19.7V αλλα και το pin στο κέντρο έχει την ίδια τάση 19.7.
Ο φορτιστής για το αμάξι που έχω δεν έδινε μόνο στο πιν και δεν φόρτιζε αλλα ούτε τον αναγνώριζε. Έβαλα ένα κομματάκι συρματάκι αποκόλλησης (να γιατί οι τρόμπες είναι άχρηστες...) και έφερε 19.7 στο πίν. Το έβαλα αλλα έκανε τα ίδια.
Απογοητεύτηκα, στεναχωρήθηκα (κλάμματα, σουβλάκια με τζατζίκι κλπ) αλλα αυτό σημαίνει οτι πρέπει να το ξανακάνω κομμάτια. Αναρωτιέμαι στο τέλος τί βλάβη θα είναι.. Το μόνο καλό είναι οτι απο εξοπλισμό μπορώ να κάνω τα πάντα στη μητρική. Τα υπόλοιπα κακά είναι οτι δεν έχω ιδέα που παν τα 4 χωρίς σχέδια κλπ αλλα σιγά σιγά θα το βρώ.

Thansavv
06-08-10, 18:10
Κωσταντίνε νομίζω δεν πρέπει να βγάζει 19V στο πινάκι. Μήπως στο κανονικό τροφοδοτικό σου έχουν βραχυκυκλώσει τα +19V με το πινάκι, και χάνεται η τάση αναφοράς? Μέτρα αν υπάρχει βραχυκύκλωμα μεταξύ τους.

leosedf
06-08-10, 18:17
Αν δεν βγάζει 19V στο πιν ούτε κάν βλέπει φορτιστή όχι απλά να φορτίσει. Ίσως γι αυτό ο φορτιστής τρίτου κατασκευαστή που έχω να μην το έχει βραχυκυκλωμένο αλλα στο 6715b νομίζω το θέλει.
Κάτσε να μετρήσω. Χωρίς το πιν όμως δεν τον βλέπει καν.

navar
06-08-10, 19:33
λοιπόν μετα απο μπόλικο ψάξιμο ο μόνος φορτιστής που βρήκα με αυτό το βύσμα που περιγράφεις είναι απο ενα hp mini .
στην ετικέτα του γράφει ότι είναι 18,5ν στα 3,5Α και 60w !
κάνοντας και μετρήσεις
έχει με σταθερό το - στο εξετερικό
19.6ν απο την εσωτερική πλευρά και 18,8ν πάνω στο καρφάκι ! δεν ξέρω αν σε βοηθάω κάπως η αν γενικά σου κάνει να στον στείλω... εσύ οτι θέλεις μου λες με PM

leosedf
06-08-10, 19:53
Κωνσταντίνε σε ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια σου. Προσωρινά ακόμα δεν ξέρω τί θα κάνω. Θα ξαναμιλήσω με το support της ΗΡ που παραδόξως ήξεραν αρκετά πάνω στις συσκευές αυτές, (με ρωτούσαν αν μέτρησα τάσεις και αμπέρ και διάφορους ελέγχους μέσα) δέν είχαν καταγεγραμμένη τέτοια βλάβη. Παρόμοιες που βρήκα στο νετ δεν έχουν λύσεις.
Τελικά και στο πίν και στο εσωτερικό τοίχωμα μου βγάζει 19.7V.

leosedf
06-08-10, 21:41
Παίζει επίσης να πάω στην HP να δοκιμάσω φόρτιση με κανέναν δικό τους.

leosedf
07-08-10, 15:54
Βασικά απ' ότι είδα έχει και αυτούς τους συγκριτές. Δυστηχώς μετά απο λίγο ψάξιμο δεν βρήκα να αγοράσω κάπου.

navar
07-08-10, 16:00
ούτε ebay ? ούτε κάποιον άλλο συμβατο ? ούτε farmell ?

leosedf
07-08-10, 16:05
Μπα, ούτε στο ebay ούτε στη farnell.
Επίσης μόλις βρήκα και αυτό http://www.fairchildsemi.com/ds/FD/FDS6690AS.pdf mosfet της fairchild.


Εδώ http://cgi.ebay.com/DC-POWER-PLUG-HP-Compaq-6510B-6515b-6710B-6715B-/260645223019?pt=UK_Computing_LaptopAccess_RL#ht_10 12wt_1138
βλέπω οτι έχει τρία καλώδια ή κάνω λάθος?

Υπάρχει κανείς με τέτοιο φορτιστή να μου μετρήσει και τις δυό τάσεις?

tzum
10-08-10, 23:57
Κωνσταντίνε καλησπέρα.

Είχα ένα παρόμοιο περιστατικό σ'ενα λαπτοπ ΗΡ ΝΧ7300.Τα συμπτώματα ήταν ακριβώς όμοια με τα δικά σου.
Ερώτηση: έχει καταπονεθεί από θερμοκρασίες το τελευταίο διάστημα. Το μηχανάκι που ανέφερα μετά τα συμπτώματα αυτά βάρεσε μητρική.Έφαγα τις φρίκες της ζωής μου αλλά βρήκα τη βλάβη. Στο πίσω μέρος της μητρικής έχει κατι σταθεροποιητάκια lm393 smd έλεγξέ τα αν έχεις το κουράγιο. Ελπίζω να ναι η μητρική παρόμοια και να ήταν χρήσιμες οι συμβουλές μου.

Χρήστος

leosedf
12-08-10, 19:16
Η αλήθεια είναι οτι δούλεψα στον ήλιο αυτό τον καιρό με τέτοια ζέστη σίγουρα είχε παραζεσταθεί το μηχάνημα. Λές?? OMG. Δεν είμαι σίγουρος άν έχει σταθεροποιητές, μάλλον πρέπει να το ξανακάνω κομμάτια.
Απο την περασμένη παρασκευή μόλις χτές έφτασε στο 98% και σταμάτησε να φορτίζει.

Damiano
12-08-10, 23:05
Βασικά απ' ότι είδα έχει και αυτούς τους συγκριτές. Δυστηχώς μετά απο λίγο ψάξιμο δεν βρήκα να αγοράσω κάπου.

... αντικατέστησε τα γράμματα "AS" με "LM"!
Στα φύλλα δεδομένων που δίνεις λέει ότι είναι συμβατά. Δηλαδή ζητάς LM339 & LM393.

Damiano
12-08-10, 23:17
Κωνσταντίνε καλησπέρα.

Είχα ένα παρόμοιο περιστατικό σ'ενα λαπτοπ ΗΡ ΝΧ7300.Τα συμπτώματα ήταν ακριβώς όμοια με τα δικά σου.
Ερώτηση: έχει καταπονεθεί από θερμοκρασίες το τελευταίο διάστημα. Το μηχανάκι που ανέφερα μετά τα συμπτώματα αυτά βάρεσε μητρική.Έφαγα τις φρίκες της ζωής μου αλλά βρήκα τη βλάβη. Στο πίσω μέρος της μητρικής έχει κατι σταθεροποιητάκια lm393 smd έλεγξέ τα αν έχεις το κουράγιο. Ελπίζω να ναι η μητρική παρόμοια και να ήταν χρήσιμες οι συμβουλές μου.

Χρήστος

Γεια σου Χρήστο!

Έχω μια απορία: πως έλεγξες τα "σταθεροποιητάκια lm393" και βρήκες τη βλάβη;

LM393 (http://www.national.com/mpf/LM/LM393.html#Overview)

Φιλικά,
Δαμιανός

leosedf
12-08-10, 23:17
Τα κοίταξα ήδη, τα ηλεκτρικά τους χαρακτηριστικά είναι τα ίδια. Μάλλον θα τα αλλάξω για να δώ τι θα γίνει. Η αλήθεια είναι οτι είχα εστιάσει εκεί αρχικά λόγω του οτι το κύκλωμα χαλαρά έχει να κάνει με τη μπαταρία. Είναι το μόνο μέρος που έχει την τάση φόρτισης και τροφοδοτείται οταν είναι σβηστό και φορτίζει.

tzum
13-08-10, 05:50
Γεια σου Δαμιανέ!
Έλυσα όλο το λαπτοπ και ενώ κοίταξα τα χαρακτηριστικά του LM393 κοιτούσα τις εξόδους του.
Διευκρινίζω ότι το λαπτοπι μπορεί ναταν διαλυμένο από τα πλαστικά αλλά όλες οι πλακέτες συνδεμένες κανονικά!Σαν ναταν έτοιμο να το ανοίξω αν δεν είχε τίποτα.Με το πολύμετρο βήμα-βήμα από την αρχή της τροφοδοσίας(power jack) κοιτάω και ελέγχω τι γίνεται.

Φιλικά
Χρήστος

leosedf
13-08-10, 08:52
Κάπως έτσι κατέληξα κι εγώ στο συγκεκριμένο κύκλωμα. Σε εμένα άλλο είναι το κύκλωμα που ρυθμίσει και δίπλα του έχει τους συγκριτές.

Nemmesis
27-12-11, 23:43
τελικα Κωσταντινε τι εγινε με το λαπτοπ?? εγω σημερα ελεισα ενα Ηp και εχει τυναγμενο ενα m393 και ενα mosfet που δεν μπορεσα να βρω τπτ για αυτο απο στοιχεια... ΒΑ812Α ειναι..