PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα με Πεδιόμετρο



elcostis
15-11-09, 08:15
Παιδιά έχω ένα Πεδιόμετρο για ανίχνευση δορυφόρων αλλά δυστυχώς χθες μου εμφάνισε πρόβλημα και δεν δουλεύει το Spectrum Analyzer. Έχει κάποιος εμπειρία με τέτοια όργανα για το που ίσως να εστιάζεται το πρόβλημα?

HFProject
15-11-09, 08:31
Όταν λες "δεν δουλεύει" τι εννοείς;

Δεν ανοίγει;
Ανοίγει αλλά αντί για spectrum analyzer βλέπεις κάτι άλλο;
Τι μάρκα και μοντέλο είναι;
Βλέπεις μία γραμμή ευθεία;

elcostis
15-11-09, 09:46
Το πεδιόμετρο είναι ένα Satlook Mark iv της Emitor.
To δοκίμασα σε δορυφόρο που είναι ήδη στοχευμένος και δεν μου δείχνει καθόλου
στο Spectrum τα κύμματα που συνηθως δείχνει, αλλά και ούτε μέσα στις μετρήσεις δεν δίνει σήμα. Είναι μία ευθεία οριζόντια γραμμή μόνο. Ξεκινά κανονικά το πεδιόμετρο αλλά μόνο ως εκεί. Καμία μέτρηση. Κάποιο βραχυκύκλωμα ίσως?

HFProject
15-11-09, 12:01
Η κεραία να υποθέσω ότι είναι εντάξει επειδή έχεις δει εικόνα με κάποιο δέκτη.

Αν το καλώδιο το συνδέεις απευθείας στην είσοδο του Spectrum Analyzer τότε έχεις ενεργοποιημένη την τροφοδοσία του ;

Αν ναι, τότε δοκίμασε να δεις αν μπορείς να μετρήσεις 13-20V στο βύσμα της κεραίας του Spectrum.

Αν δεν έχεις τάση τότε βρες ένα splitter 1 to 2 και συνέδεσε την κεραία στην μία πλευρά και Δέκτη / Spectrum στην άλλη.

Να προσέξεις ο δέκτης να είναι στην πλευρά που αφήνει την τάση να περνά.

Πες μας τα αποτελέσματα...

elcostis
16-11-09, 10:50
Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές. Δυστυχώς δεν κατέχω καθόλου από Ηλκτρονικά και κάποιος φίλος μέτρησε τάση όπως με συμβούλεψες και δεν δίνει το μηχάνημα 18v και μου είπε ότι υπάρχει πρόβλημα με την τροφοδοσία του.

east electronics
19-11-09, 19:30
Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές. Δυστυχώς δεν κατέχω καθόλου από Ηλκτρονικά και κάποιος φίλος μέτρησε τάση όπως με συμβούλεψες και δεν δίνει το μηχάνημα 18v και μου είπε ότι υπάρχει πρόβλημα με την τροφοδοσία του.



ολα καλα ...τοτε τι ακριβως κανεις με ενα πεδιομετρο στα χερια εφοσον οπως ειπες δεν κατεχεις καθολου τα ηλεκτρονικα ???

jimk
10-04-10, 00:28
τωρα το ειδα το θεμα,σακη δεν ξερεις τι κανει καποιος που εχει πεδιομετρο και δεν ειναι ηλεκτρονικος???

panosssvent19
10-04-10, 05:12
καλή ερώτηση;;;
τι κάνει;;;

east electronics
10-04-10, 09:52
poul mour ισως ???

panosssvent19
10-04-10, 17:21
:001_huh::001_huh::001_smile: