PDA

Επιστροφή στο Forum : επισκευη σε μικρο usb.



thanosgen
05-10-09, 22:03
παιδια μπορειτε να μου προτεινετε καμμια ιδεα πως να κολλησω αυτο το usb


http://wetpixel.com/media/reviews/0507_ikeusb/photo2.jpg


πανω στην πλακετα που εχω?εχω κολλητιρη με 0,2 μυτη και με ρυθμιζομενη θερμοκρασια...και σολντερινη εχω.απλα για πιο καλα αν υπαρχει κανενασ τροπος γιατι μου εφυγαν τα ματια μεχρι να κανω κατι και τιποτα...εσεις πως θα το κολλουσατε?

αυτο ειναι το usb που θα βαλω στην πλακέτα.
http://www.asia.ru/upload_images/10/9850/1423560_1423560_Mini-USB-5P-B.F.-SMT---MUSB-003.jpg

Xarry
05-10-09, 22:10
Εγω θα κολλαγα ψιλο καλωδιακι στις επαφες του usb και τα καλωδιακα μετα στην πλακετα μου εκει που θελω.

mariosm
05-10-09, 22:17
Η πρωτη συμβουλη που θα σου εδινα ειναι να πεταξεις τη σολντερινη.
Παρε flux σε μορφη μαρκαδορου και βαλε στην περιοχη της πλακετας που προκειται να κολλησεις.
Βαλε ελαχιστη κολληση σε ΕΝΑ απο τα ποδια του usb. Πιασε με μια τσιμπιδα το βυσμα και τοποθετησε το ακριβως στο σημειο της πλακετας που πρεπει να κολληθει. Μολις πλησιασεις το κολλητηρι στο ποδι που εχεις βαλει κολληση και με τη βοηθεια του flux που εχεις βαλει πριν αυτο θα κολλησει αμεσως. Μετα κολησε και τα υπολοιπα χρησιμοποιοντας ελαχιστη ποσοτητα κολλησης.

dbsjro
05-10-09, 22:25
Ψαξε στο youtube κολληση smd να παρεις ιδεες
Κ εδω καπου υπηρχε ενα topic...αλλα που?

gsmaster
05-10-09, 22:47
Στο πίσω μέρος του εχει ενα κομμάτι μεταλλικό πάνω απο τα πινς. Αυτό κόψτο για να σε βοηθήσει περισσότερο γιατι αλλιώς δεν πάει το κολλητήρι πάνω στα πόδια.

Μήν ξεχάσεις να κολλήσεις και τα μεταλλικά πόδια του για να εχει μηχανική σταθερότητα.
Στο κάτω μέρος ο κοννεκτορας έχει 2 πλαστικά εξογκώματα για να ευθυγραμίζεται στην πλακέτα, άμα δεν τα έχεις κάνει στην πλακέτα κόψτα. Εγώ τα έκοψα κατευθείαν πριν κανω το footprint.

thanosgen
05-10-09, 23:45
Η πρωτη συμβουλη που θα σου εδινα ειναι να πεταξεις τη σολντερινη.
Παρε flux σε μορφη μαρκαδορου και βαλε στην περιοχη της πλακετας που προκειται να κολλησεις.
Βαλε ελαχιστη κολληση σε ΕΝΑ απο τα ποδια του usb. Πιασε με μια τσιμπιδα το βυσμα και τοποθετησε το ακριβως στο σημειο της πλακετας που πρεπει να κολληθει. Μολις πλησιασεις το κολλητηρι στο ποδι που εχεις βαλει κολληση και με τη βοηθεια του flux που εχεις βαλει πριν αυτο θα κολλησει αμεσως. Μετα κολησε και τα υπολοιπα χρησιμοποιοντας ελαχιστη ποσοτητα κολλησης.

<<< flux σε μορφη μαρκαδορου >>> μπορεις να μου πεις αν κανει αυτο εδω?
http://elektronik.gr/eshop/index.php?main_page=product_info&cPath=124_366_1311&products_id=15396

απο αυτο το σιτε θα παρω τα εργαλεια μου ανα δεις κατι αλλο που χρειαζομαι πεσ μου να το αγορασω.εχει και κατι σπρευ...

mariosm
06-10-09, 12:29
Θανο βρισκεσαι στη Θεσσαλονικη και θα αγορασεις τα εργαλεια σου απο ...site;!! και μαλιστα απο μαγαζι που βρισκεται στη Θεσσαλονικη;


Οσο για το μαρκαδορο ναι αυτος ειναι, οσο για την τιμη εχω καποια αμφιβολια :w00t:

leosedf
07-10-09, 23:59
Χμμμμ Κάθε μέρα κολλούσα τέτοια. Αυτό είναι το χοντρό, που να δοκιμάσεις την 11pin version.

Και με το μάτι κολλάει αλλα αν θέλεις καλύτερο έλεγχο χρειάζεσαι στερεοσκόπιο. Κατα προτίμηση 80Χ. Χρειάζεσαι όντως flux καλύτερα σε μορφή ζελέ που το βάζεις με τη σύριγγα του.

Πάντως και με γυμνό μάτι μεσα σε 20 δευτερόλεπτα το κολλάς έχοντας μύτη 0.2 btw η κόλληση που χρησιμοποιώ έχει πάχος 0.2 χιλιοστά.