PDA

Επιστροφή στο Forum : Ακύρωση διακότη σε φουρνάκι



soupitos
09-09-09, 18:18
Γεια σας παιδιά και συγχαρητήρια για τη δουλειά που έχετε κάνει σε αυτό το φόρουμ μιας και έχω βοηθηθεί χωρίς να είμαι μέλος.

Εχω στη κατοχή μου αυτό το φουρνάκι
http://www.electroworld.gr/site/product.jsp?catid=9554

esco EMK295E

το φουρνάκι όπως θα δείτε έχει δύο διακόπτες σαν του διακόπτες για τα φώτα. ο ένας είναι για το μικρό μάτι της κουζίνας και ο άλλος είναι για να δουλεύει το γκριλ ή η πάνω και κάτω εστία του φούρνου.

Ο διακόπτης έσπασε και το γκριλ δεν με ενδιαφέρει. Έτσι σκέφτηκα να ακυρώσω αυτό τον διακόπτη ενώνοντας τα καλώδια και ν δίνει ρεύμα μόνο στο πάνω-κάτω εστία του φούρνου οταν γυρίζω τον διακόπτη του φούρνου και όχι στο γκρλ αφού μου είναι άχρηστο.

το άνοιξα το φουρνάκι και ψιλομπερδεύτηκα με αυτό που είδα. :001_rolleyes:

εβγαλα να δείτε και φωτογραφίες για να έχετε πλήρη άποψη επί του ζητήματος.

διακόπτης από πίσω
πάνω: γκρι καλώδιο το οποίο καταλήγει στο φούρνο κάτω.
μέση:μπλε και καφέ καλώδιο. τ μπλέ καταλήγει στον διακόπτη λειτουργίας του φούρνου και το καφέ στο φούρνο πάνω κ μπρος.
κάτω:πορτοκαλί καλώδιο που καταλήγει στο φούρνο πάνω και μπρος δίπλα στο προηγούμενο καφέ.

Ηθελα να ενώσω το μπλε κ καφέ καλώδιο μόνιμα με το πορτοκαλί για να έχω σκέτο το φούρνο και όχι γκριλ αλλά θα ήθελα και την άποψη σας .:biggrin::biggrin:

Σας ευχαριστώ πολύ.

stefanoszis
09-09-09, 21:32
γεφυρωνεις πανω και μεσεα επαφη του διακοπτη. το αλλο καλωδιο το μονωνεις ή το αφηνεις πανω στο διακοπτη.

soupitos
09-09-09, 21:51
δηλαδή ενώνω το μπλε με το καφε καλώδιο από τη μεσαία με το γκρι ?
το πορτοκαλί δε θα το πειράξω, θα το αφήσω πάνω στο διακόπτη να χαίρεται.:001_rolleyes: