PDA

Επιστροφή στο Forum : sos κεφαλη cd



brs_19
03-08-09, 11:59
παιδια σωστε με! η κεφαλη του cd μου κανει θορυβο οταν κινειται! η κεφαλη ειναι ολοκαινουργια! τι φταιει???:confused1::confused1::confused1::confuse d1:

brs_19
03-08-09, 13:24
γιατι δν μου απανταει κανεις??

brs_19
03-08-09, 16:53
ενταξει ξερω σας εχω ζαλισει με το cd! αλλα κανενας δε μου απαντα εδω κ ωρα. τι εγινε?? αν σας τη σπαω να φυγω απο το φορουμ!

aloyphs
03-08-09, 16:59
Φίλε μου όλες οι κεφάλες cd κάνουν θόρυβο όταν κινούνται μέχρι να φτάσουν στο track που θέλουν
Δες εδώ τις γλίστρες και το servo οδήγησης φαντάσου από το τελευταίο track
Να πάει στο πρώτο


http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/7/7e/Cd-rom-drive-reading-head-movement.gif

brs_19
03-08-09, 17:47
Φίλε μου όλες οι κεφάλες cd κάνουν θόρυβο όταν κινούνται μέχρι να φτάσουν στο track που θέλουν
Δες εδώ τις γλίστρες και το servo οδήγησης φαντάσου από το τελευταίο track
Να πάει στο πρώτο


http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/7/7e/Cd-rom-drive-reading-head-movement.gif

δν κανει το γνωστο ηχο! κανει σαν να κραταει τν κεφαλη κατι κοιταξα να δω τι γινεται η καλωδιοταινια ειναι σωστα συνδεδεμενη. επισημαινω η κεφαλη ειναι καινουργια. τι επαθε στα καλα του καθουμενου?

stom
03-08-09, 17:49
ενταξει ξερω σας εχω ζαλισει με το cd! αλλα κανενας δε μου απαντα εδω κ ωρα. τι εγινε?? αν σας τη σπαω να φυγω απο το φορουμ!
Μυγα σε τσιμπησε?

Πια κεφαλη, πιο cd για τι πραγμα μιλαμε?
PC? φορητο player? Λαμπατο cd player μουσικης ? (λεμε τωρα...) :crying:

Και επισης δεν χρειαζεται να κανεις quote οτι σου λεν οι προηγουμενοι, ειδικοτερα οταν εχει και φωτογραφιες μεσα, ειναι κουραστικο.

brs_19
03-08-09, 18:06
σορυ! για ντισκμαν μιλαμε. α ρε σακη γρουσουζη! ολοκαινουργια κεφαλη εχει κ στα καλα του καθουμενου κανει σαν κατι να τν κραταει τν ωρα που κινειτε. τι σκ@τ@ επαθε (τρωω κιολας!)?? αμ το αλλο! που αρχιζει να αλλαζει τραγουδια μονο του :blink: κ οταν το "κλεινω" φτυνω αιμα για να "ξαναανοιξει" :blink:! τι γινεται ρε παιδια? ηρθαν οι Αλλοι κ εγατασταθηκαν στο ντισκμαν μου??:blink:

aloyphs
03-08-09, 19:19
Εκτός από το να δεις αν καλωδιοταινια της κεφαλής είναι σωστά συνδεδεμένη
Κούνησες όλο τον μηχανισμό από την αρχή έως το τέλος της διαδρομής του για να δεις αν υπάρχει κάποιο ζόρι στην κίνηση του
Έκτος από την καλωδιοταινια της κεφαλής υπάρχει και άλλη μια για το
seek motor αυτό που βλέπεις με την μεγάλη βίδα

brs_19
03-08-09, 19:31
Εκτός από το να δεις αν καλωδιοταινια της κεφαλής είναι σωστά συνδεδεμένη
Κούνησες όλο τον μηχανισμό από την αρχή έως το τέλος της διαδρομής του για να δεις αν υπάρχει κάποιο ζόρι στην κίνηση του
Έκτος από την καλωδιοταινια της κεφαλής υπάρχει και άλλη μια για το
seek motor αυτό που βλέπεις με την μεγάλη βίδα

τα χω κοιταξει ολα! ολα φαινονται οκ! τι διαολο συμβαινει? τη μια αλλαζει τραγουδια απο μονο :blink: του κ την αλλη η κεφαλη κανει σαν να υπαρχει καποιο εμποδιο στν κινηση της ενω δν υπαρχει κατι :blink:! του κεφαλιου του!

tzitzikas
03-08-09, 19:47
topics που άνοιξες:
"sos κεφαλη cd"
"βοηθεια για επισκευη ντισκμαν"
"φορητος δν αναγνωριζει dvd!!!"
"Επισκευη φορητου ηχοσυστηματος " :hammer::-({|=:glop:

επειδη βλέπω οτι cd-dvd εχεις χαλανε, σου προτεινω να τα πεταξεις όλα και να έχεις μόνο mp3, για να ησυχάσεις και εσύ και εμείς :lool:

α, και για ένα τοπικ ακομα που έχεις ανοίξει με τίτλο το "φορουμ που παντα ηθελα" , μήπως να ξανααναθεωρήσεις λίγο την αποψή σου αυτή:001_tt2:

aloyphs
03-08-09, 19:57
πάνω στην κεφαλη υπάρχει ένα μικρό trimer προσοχή μην το πειράξεις
καθόλου αν μπορείς μέτρησε την ωμική αντίσταση (στα άκρα του trimer) και πες μου πόσο λέει
επίσης πες την μάρκα και το μοντέλο του μηχανήματος

aloyphs
03-08-09, 19:59
Αρχικό μήνυμα από tzitzikas (http://www.hlektronika.gr/forum/member.php?u=29120)
topics που άνοιξες:
"sos κεφαλη cd"
"βοηθεια για επισκευη ντισκμαν"
"φορητος δν αναγνωριζει dvd!!!"
"Επισκευη φορητου ηχοσυστηματος " :hammer::-({|=:glop:

επειδη βλέπω οτι cd-dvd εχεις χαλανε, σου προτεινω να τα πεταξεις όλα και να έχεις μόνο mp3, για να ησυχάσεις και εσύ και εμείς :lool:

α, και για ένα τοπικ ακομα που έχεις ανοίξει με τίτλο το "φορουμ που παντα ηθελα" , μήπως να ξανααναθεωρήσεις λίγο την αποψή σου αυτή:001_tt2: Χωρίς σχόλιο

tzitzikas
03-08-09, 20:04
Χωρίς σχόλιο

:lool::001_tt2::hammer:\\:D/

aloyphs
03-08-09, 20:07
Tzitzika τι ζόρι τραβάς εσύ με το topic που άνοιξε ο brs_19 (http://www.hlektronika.gr/forum/member.php?u=38305) δεν μπορώ να
Καταλάβω αν θες απαντάς αν δεν θες όχι

brs_19
03-08-09, 20:10
πάνω στην κεφαλη υπάρχει ένα μικρό trimer προσοχή μην το πειράξεις
καθόλου αν μπορείς μέτρησε την ωμική αντίσταση (στα άκρα του trimer) και πες μου πόσο λέει
επίσης πες την μάρκα και το μοντέλο του μηχανήματος

δεν δεν εχω μετρητες και τα τοιαυτα μονο κατι ψιλα κατσαβιδια εχω! το ντισκμαν ειναι panasonic slsx450. τι εγινε ρε παιδια μεχρι προχθες ο μηχανισμος δουλευε κανονικα (αυτο που αλλαζει μονο του τα τραγουδια το εκανε κ πριν του τν αλλαξω) τι εγινε??

brs_19
03-08-09, 20:13
:lool::001_tt2::hammer:\\:D/

Κυριε τι αμαρτιες κ κλειδωματα απο σπαμ πληρωνω! ημαρτον! τα νευρα μου! :crying:

brs_19
03-08-09, 20:43
can anybody help? where are you guys? :001_unsure::001_unsure::001_unsure:

Nemmesis
03-08-09, 20:59
λοιπον εγω δεν ξερω να σου πω.. αλλα βλεπω οτι ειναι καπως βιαστηκος... απο τις 20:10 μεχρι τις 20:43 εγραψες 3μνμ... εχε λιγο υπομονη... σε φορουμ δεν περιμενουν ολοι σαν σε τεχνικη υποστηριξει.. ασε να περασουν λιγες ωρες...

brs_19
03-08-09, 21:21
λοιπον εγω δεν ξερω να σου πω.. αλλα βλεπω οτι ειναι καπως βιαστηκος... απο τις 20:10 μεχρι τις 20:43 εγραψες 3μνμ... εχε λιγο υπομονη... σε φορουμ δεν περιμενουν ολοι σαν σε τεχνικη υποστηριξει.. ασε να περασουν λιγες ωρες...

καλα σκαω κ περιμενω!

tzitzikas
03-08-09, 21:23
Tzitzika τι ζόρι τραβάς εσύ με το topic που άνοιξε ο brs_19 (http://www.hlektronika.gr/forum/member.php?u=38305) δεν μπορώ να
Καταλάβω αν θες απαντάς αν δεν θες όχι

καταρχήν εσύ τι πετάγεσαι να σχολιάσεις αυτό που γράφω. αν θέλει καποιος να το κάνει ας το κάνει ο άμεσα εμπλεκόμενος. :lool:
ε, ναι δε λέμε να μη ρωτήσει, αλλα τι μία ρωτάει, την άλλη ζητάει συγγνώμη , μετά ξαναρωτάει τα ίδια μετα ξαναζητάει συγνώμη.....
τέλος..:confused1:
ας το αφήσουμε λοιπον το φορουμ να γεμίσει σπαμερς......μπρος στο δρομο που χάραξε ο σακις18

brs_19
03-08-09, 21:26
καταρχήν εσύ τι πετάγεσαι να σχολιάσεις αυτό που γράφω. αν θέλει καποιος να το κάνει ας το κάνει ο άμεσα εμπλεκόμενος. :lool:
ε, ναι δε λέμε να μη ρωτήσει, αλλα τι μία ρωτάει, την άλλη ζητάει συγγνώμη , μετά ξαναρωτάει τα ίδια μετα ξαναζητάει συγνώμη.....
τέλος..:confused1:
ας το αφήσουμε λοιπον το φορουμ να γεμίσει σπαμερς......μπρος στο δρομο που χάραξε ο σακις18

τν κοροιδευεις αλλα κανεις τα ιδια!

tzitzikas
03-08-09, 21:30
τν κοροιδευεις αλλα κανεις τα ιδια!
όταν μίλησα για σπαμερς δεν ενοούσα εμένα :lool:

ggr
03-08-09, 21:30
φιλε μου γιατι παιδευεσαι ασκοπα? πηγαινε το cd σε εναν τεχνικο που εχει τις απαιτουμενες γνωσεις να λυθει το προβλημα, απλο ειναι.

brs_19
03-08-09, 21:35
φιλε μου γιατι παιδευεσαι ασκοπα? πηγαινε το cd σε εναν τεχνικο που εχει τις απαιτουμενες γνωσεις να λυθει το προβλημα, απλο ειναι.

φιλη! γιατι απλουστατα θελω να το επισκευασω εγω! μπορειτε να βοηθησετε καλως! δν μπορειτε μν ποσταρετε αηδιες! απλο δν ειναι?

ggr
03-08-09, 22:06
Συμφωνοι... ομως για να μαθεις να κανεις επισκευες δεν φτανει μοναχα η καλη θεληση καποιων ατομων για να σε βοηθησουμε μεσα απο ενα φορουμ. Απαιτειται και καποια σχετικη πειρα και εξοικοιωση με το αντικειμενο που αποκταται με τα χρονια σταδιακα βημα βημα. Δεν γινεται απο το 0 να παμε κατευθειαν στο 5 η στο 10. Δεν μπορει πχ ενας φοιτητης ιατρικης να μπει σε ενα ιατρικο φορουμ και να ζηταει να του πουν πως θα κανει μια επεμβαση... πιστευω να καταλαβαινεις τι θελω να σου εξηγησω. Φιλικα παντα.

brs_19
03-08-09, 22:14
Συμφωνοι... ομως για να μαθεις να κανεις επισκευες δεν φτανει μοναχα η καλη θεληση καποιων ατομων για να σε βοηθησουμε μεσα απο ενα φορουμ. Απαιτειται και καποια σχετικη πειρα και εξοικοιωση με το αντικειμενο που αποκταται με τα χρονια σταδιακα βημα βημα. Δεν γινεται απο το 0 να παμε κατευθειαν στο 5 η στο 10. Δεν μπορει πχ ενας φοιτητης ιατρικης να μπει σε ενα ιατρικο φορουμ και να ζηταει να του πουν πως θα κανει μια επεμβαση... πιστευω να καταλαβαινεις τι θελω να σου εξηγησω. Φιλικα παντα.

τουλαχιστον τρια βασικα πραγματα τα ξερω αν βρω δυσκολια θα με συμβουλεψετε αναλογα, ετσι δν ειναι?

ggr
03-08-09, 22:22
Αν εχεις καποια πιο συγκεκριμενη και οχι γενικη απορια σιγουρα θα σε βοηθησουν τα ατομα του φορουμ.

jimk
03-08-09, 23:39
λαδωσε λιγο τον μηχανισμο που κινειται η κεφαλη μην βαλεις κανα τονο normal πραγματα..

gsmaster
03-08-09, 23:58
Ζανε spam είναι τα διαφημιστικά μηνυματα και κατ επέκταση τα μηνύματα που γράφονται χωρίς λόγο και δεν προσθέτουν κάτι ουσιαστικό στην συζήτηση. Στις 3 σελίδες αυτού του θέματος, (σε ένα θέμα μόλις, και δικό σου θέμα) τα περισσότερα άχρηστα μηνύματα ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΑ ΣΟΥ. Σταμάτα επιτέλους με το παραμικρό να γράφεις μήνυμα/θεμα. Μπες σε κανα chat room στο IRC και γράψε όσο θες.

betacord85
04-08-09, 00:31
δες την καλωδιοταινια μηπως σκαλωνει καπου,καλα εδω και δυο βδομαδες επαιζε τζαμι τι επαθε τωρα?betacord85

aloyphs
04-08-09, 09:11
Εσύ πετάχτηκες πρώτος εκεί που γράφαμε με αυτό εδώ


Αρχικό μήνυμα από tzitzikas (http://www.hlektronika.gr/forum/member.php?u=29120)
topics που άνοιξες:
"sos κεφαλη cd"
"βοηθεια για επισκευη ντισκμαν"
"φορητος δν αναγνωριζει dvd!!!"
"Επισκευη φορητου ηχοσυστηματος " :hammer::-({|=:glop:

επειδη βλέπω οτι cd-dvd εχεις χαλανε, σου προτεινω να τα πεταξεις όλα και να έχεις μόνο mp3, για να ησυχάσεις και εσύ και εμείς :lool:

α, και για ένα τοπικ ακομα που έχεις ανοίξει με τίτλο το "φορουμ που παντα ηθελα" , μήπως να ξανααναθεωρήσεις λίγο την αποψή σου αυτή:001_tt2:

δεν με ενδιαφέρει αν έχεις διαφορές με τον brs_19 δικό σου πρόβλημα θα μπορούσες
να της λύσεις με ΠΜ
δεν ήξερα πως πρέπει να σου ζητήσω την αδεία για να σχολιάσω τα παραπάνω
να μην τα έγραφες

brs_19
04-08-09, 10:18
Ζανε spam είναι τα διαφημιστικά μηνυματα και κατ επέκταση τα μηνύματα που γράφονται χωρίς λόγο και δεν προσθέτουν κάτι ουσιαστικό στην συζήτηση. Στις 3 σελίδες αυτού του θέματος, (σε ένα θέμα μόλις, και δικό σου θέμα) τα περισσότερα άχρηστα μηνύματα ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΑ ΣΟΥ. Σταμάτα επιτέλους με το παραμικρό να γράφεις μήνυμα/θεμα. Μπες σε κανα chat room στο IRC και γράψε όσο θες.

καλα! σταματαω να γραφω μλκιες κ συγνωμες! με τν ολοκαινουργιο μηχανισμο τι κανω? η κεφαλη γιατι κανει θορυβο οταν κινειται??

brs_19
04-08-09, 10:23
δες την καλωδιοταινια μηπως σκαλωνει καπου,καλα εδω και δυο βδομαδες επαιζε τζαμι τι επαθε τωρα?betacord85

δν ξερω! ειναι δυνατον μεσα σε τοοοσο λιγο χρονικο διαστημα να παρουσιαζει προβληματα?:cursing: τι επαθε? κοιταξα κ για το αλλο (αυτο που αλλαζει τραγουδια μονο του) κ ολα δειχνουν οκ! τι γινεται ρε παιδια??

gRooV
04-08-09, 10:54
πεταξέ το και πάρε άλλο ή πήγαινέ το σε εξουσιοδοτημένο σέρβις να το δουν...
κλειδώνεται