PDA

Επιστροφή στο Forum : BU 808 dfi



east electronics
29-06-09, 18:35
σε καποια απο τα γνωστα κολοσσασα φοραει το BU808 dfi το οποιο καιγεται για πλακα ...απο την αλλη ειναι και ο τοπος γεματος μαιμου τετοια οποτε τα πραγματα ειναι λιγο μπερδε

τσπ παρολο οτι σε καποιες απο αυτες εχω αλλαξει και ψυκτρα γιατι ειναι μικρη αλλαξα σε μια hitachi ελεγε πως ηταν ( μαλακιες ) αλλα το BU ζεσταινει επικινδυνα και ενω η τηλεοραση δουλευει κανονικα ειναι σιγουρο τοι ειναι θεμα χρονου να την κλασει ( ειναι και καινουργια )

τι πιστευουμε ????φταιει το τρανσιτορ η μπορει να παιζει και κατι αλλο ???

GR_KYROS
29-06-09, 19:55
Ναι μου είχαν σπάσει πολλές φορές τα νεύρα με ανάλογες περιπτώσεις, τελικά δεν κατέληξα ποτέ σε κάποιο οριστικό συμπέρασμα.

Οι παράγοντες με τους οποίους έπαιζα και έδινα λύση ήταν:

Καλής ποιότητος τρανζίστορ
Αλλαγή πυκνωτών και διόδων στην περίμετρο
Ενίσχυση του ψυγείου + πάστα βέβαια
Σε πολλές περιπτώσεις τελικά αποδείχτηκε πως υπήρχε διαρροή Μ/Τ

Υπομονή κάτι τέτοιες περιπτώσεις σε κάνουν να θέλεις να τα παρατήσεις και να αλλάξεις δουλειά.:001_smile:

mystaki g
29-06-09, 20:37
Σακη τιποτα δεν καιγεται απο μονο του ,αυτο ειναι σιγουρο.Κατσε να δουμε τι θα μας πει ο Νικος και τα παιδια ,μετα θα πουμε και εμεις κατι.
και δεν μας λες τι μοντελο ειναι,εαν δεν ειναι δυσκολο.
Τα δευτερα ειναι τα γνησια

ΝΙΚΟΣΛΑΡΙΣΑ
29-06-09, 21:47
σακη τι επαθες;

east electronics
30-06-09, 09:59
παιδια ευχαριστω πολυ ..... μαλλον εχω μαιμου τρανσιστορ .....εβαλα αλλη μαρκα πανω και δουλευει ντουφεκι

pastrom44
07-07-09, 23:39
ΣΑΚΗ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ,ΑΠΟ ΠΟΥ ΕΜΠΟΡΕΥΕΣΑΙ ΑΥΤΑ ΤΑ ΤΡΑΝΖΙΣΤΟΡ ΠΟΥ ΔΟΥΛΕΥΟΥΝΕ,ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΙΔΙΟ ΕΧΩ ΠΑΘΕΙ ΚΑΙ ΕΓΩ ΜΕ ΤΟ BU808D;