PDA

Επιστροφή στο Forum : Ανεξαρτητη φορτιση κινητου



aser
12-05-09, 22:33
Οποιος θελει βοηθαει μου χαρισαν ενα κινητο τηλ με προβλημα στην φορτιση, αποψη μου ειναι να μην παω σε τεχνικο για επισκευη λογο της παλαιοτητας του. Υπαρχει καποια πατεντα μονο για να φορτιζο την μπαταρια του χωριστα. δηλ τι υλικα θα χρειαστω; Το τηλ ειναι motorola v1050.

leosedf
13-05-09, 00:15
Ο καλύτερος τρόπος θα ήταν να ανοίξεις τη συσκευή και να κάνεις επανασυγκόλληση τον miniUSB connector που έχει για να φορτίζει. Εκτος αν σου βγάζει wrong battery που εκεί το πρόβλημα είναι αλλού.
Θα μπορούσες με εναν κανονικό φορτιστή να τη φορτίζεις εξωτερικά αλλα δεν είναι και ο καλύτερος τρόπος.

aser
13-05-09, 12:46
Ο καλύτερος τρόπος θα ήταν να ανοίξεις τη συσκευή και να κάνεις επανασυγκόλληση τον miniUSB connector που έχει για να φορτίζει. Εκτος αν σου βγάζει wrong battery που εκεί το πρόβλημα είναι αλλού.
Θα μπορούσες με εναν κανονικό φορτιστή να τη φορτίζεις εξωτερικά αλλα δεν είναι και ο καλύτερος τρόπος.

Το miniUSB connector μηπως εννοεις το βυσμα που συνδεεται με των φορτιστη; μεχρι εκει περναει ρευμα μετα δεν παει στο υπολοιπο κυκλωμα εδω τι κανω; με κινητα δεν εχω καθολου εμπειρια για να μην τα κανω σαλατα ειπα να φτιαξω εναν ανεξαρτητο φορτιστη για την μπαταρια χρησιμοποιωντας το δικο του φορτιστη.

υγ: οταν το συνδεσω δεν κανει τιποτα σαν να μην περναει ρευμα στο τηλ ειναι. Δεν βγαζει κανενα μηνυμα λαθους.

leosedf
13-05-09, 15:32
Ναι αλλα χρειάζεσαι και το service manual της συσκευής για να δείς τί παίζει.
Γιατί δεν το πάς για ενα service σε κάποιο κατάστημα και να τους πείς να σου πούν το κόστος επισκευής? Μπορεί να μήν είναι τίποτα.