PDA

Επιστροφή στο Forum : Βοήθεια με πλακέτα διαδρόμου γυμναστικής



cool_jonnys
25-04-09, 22:00
Παιδία μήπως μπορεί να βοηθήσει κάποιος…! Εχω αυτήν την πλακέτα από έναν διάδρομο γυμναστικής η οποία μου βγάζει ένα error στο καντράν. Άλλαξα τον microcontroler από κάποια άλλη πλακέτα αλλά δεν ήταν εκεί το πρόβλημα. Μήπως κάποιος βλέποντας την πλακέτα μπορεί να με βοηθήσει που να κοιτάξω για το πρόβλημα.
Ευχαριστώ εκ τον προτέρων…

GR_KYROS
25-04-09, 22:11
Με δεδομένο ότι έχεις κοιτάξει τις ασφάλειες, έλεγξε τις τρεις βαθμίδες τροφοδοσίας που διακρίνω.

sakis-st
25-04-09, 23:02
Φίλε Ιωάννη
Ρίξε μια ματιά στα αισθητήρια του διαδρόμου που συνδέονται στις εισόδους
του επεξεργαστή
Μήπως κάποιο από αυτά έχει πρόβλημα και δεν το βλέπει και βγάζει error

cool_jonnys
26-04-09, 01:58
Με δεδομένο ότι έχεις κοιτάξει τις ασφάλειες, έλεγξε τις τρεις βαθμίδες τροφοδοσίας που διακρίνω.


Κυρο τις γέφυρες τις κοίταξα και είναι οκ. Αυτό κάτω δεξιά από τον μ/ε που έχεις κύκλωση τι είναι?

lastid
26-04-09, 02:16
Έχεις δεύτερη πλακέτα που να λειτουργεί? Αν ναι, μπορείς να συγκρίνεις τάσεις. και να βρεις κάποια άκρη.

KOKAR
26-04-09, 02:25
Κυρο τις γέφυρες τις κοίταξα και είναι οκ. Αυτό κάτω δεξιά από τον μ/ε που έχεις κύκλωση τι είναι?

είναι ο κρύσταλλος του επεξεργαστή.

dbsjro
26-04-09, 21:25
Εφοσον βγαζει ενα συγκεκριμενο error γιατι δεν επικοινωνεις με την εταιρια που τα κατασκευαζει? Θα ξερουν αυτοι
Η αν εδωσαν μαζι κανενα εγχειριδιο οταν αγοραστηκε ισως λεει εκει

cool_jonnys
27-04-09, 00:56
Η εταιρία λέει ότι θέλει αντικατάσταση όλη η πλακέτα (για να την πουλήσει βέβαια ). Εκεί είναι το θέμα. Το εγχειρίδιο το έχει η εταιρία :wiink:

cool_jonnys
29-04-09, 12:04
Παιδιά τελικά το πρόβλημα ήταν στην μνήμη (ATMEL93C46) τώρα υπάρχει το εξής θέμα... πως θα κάνω copy μια καλή μνήμη σε μια καινή ???

QED
29-04-09, 15:10
Με μια αναζήτηση που έκανα στο google βλέπω ότι τη συγκεκριμένη μνήμη την προγραμματίζει ο ponyprog
http://www.lancos.com/prog.html
με απλό hardware
http://www.lancos.com/siprogsch.html
Θεωρητικά βέβαια όλα αυτά διότι δεν το έχω δοκιμάσει αλλά πρέπει να δουλεύει.
Αυτό που δεν γνωρίζω καθόλου είναι εάν αυτή η μνήμη διαθέτει κάποιου είδους προστασία αντιγραφής οπότε τα πράγματα σκουραίνουν.

-Βασίλης

lastid
29-04-09, 18:16
Οι μνήμες δεν έχουν προστασία ανάγνωσης. Μόνο αν έχουμε μικροελεγκτή και μνήμη στο ίδιο ολοκληρωμένο, έχει νόημα η προστασία.
Έχεις διαθέσιμο κανέναν programmer για οτιδήποτε? Αν ναι, μάλλον θα σου κάνει. Αν όχι, να σου δώσουμε ένα πολύ απλό κύκλωμα (σαν το lancos παραπάνω) να το φτιάξεις για να κάνεις την δουλειά σου.

gsmaster
29-04-09, 20:24
Ναι όντως αυτό παραπάνω του lancos το έχω φτιάξει και δουλεψε άψογα. Επειδή όπως το δίνει το κύκλωμα δεν βγάζεις άκρη, να σου πω ότι το δίνει με το σκεπτικό να έχεις μια πλακέτα βασική και ανάλογα με το τι θες να προγραμματίσεις, συνδέεις και μια άλλη πλακέτα.
Κάνε στο χαρτί την βασική πλακέτα και την πλακέτα του microwire και σύνδεσέ τα για να βγάλεις ένα σχέδιο το οποίο χρειάζεσαι. Εγώ το είχα κάνει σε ράστερ και μετά το διέλυσα.

cool_jonnys
30-04-09, 00:33
Οι μνήμες δεν έχουν προστασία ανάγνωσης. Μόνο αν έχουμε μικροελεγκτή και μνήμη στο ίδιο ολοκληρωμένο, έχει νόημα η προστασία.
Έχεις διαθέσιμο κανέναν programmer για οτιδήποτε? Αν ναι, μάλλον θα σου κάνει. Αν όχι, να σου δώσουμε ένα πολύ απλό κύκλωμα (σαν το lancos παραπάνω) να το φτιάξεις για να κάνεις την δουλειά σου.


Αυτό θα με βοηθούσε πολύ …