PDA

Επιστροφή στο Forum : Ολισθηση καναλιων σε τηλεοραση



dbsjro
07-04-09, 22:54
Καλησπερα στα παιδια.
Να ρωτησω και οποιος μπορει ας βοηθησει
Ενας γνωστος μου εχει το εξης προβλημα: ανοιγει την τηλεοραση του και τα καναλια αρχιζουν να χαλανε. Δεν γνωριζω αν σιγουρα λεγεται ολισθηση αλλα ετσι εχω την εντυπωση.
Δυο ερωτηματα:
1. Φυσικα αν γνωριζετε πως διορθωνεται και
2. Πως ονομαζεται το φαινομενο στα αγγλικα για να το ψαξω

(Ετσι ενημερωτικα η τηλεοραση ειναι philips, μοντελο: 21pt136B/15)

HFProject
07-04-09, 23:00
Drifting είναι η λέξη κλειδί.

Όταν λες χαλάνε, χάνονται εντελώς και βλέπεις άλλο κανάλι ή χάνεται το χρώμα κτλ.

dbsjro
07-04-09, 23:04
Drifting είναι η λέξη κλειδί.

Όταν λες χαλάνε, χάνονται εντελώς και βλέπεις άλλο κανάλι ή χάνεται το χρώμα κτλ.

:w00t::w00t::w00t: Αυτη και αν ηταν γρηγορη απαντηση. Χανεται εντελως και πηγαινει σε αλλες συχνοτητες.

HFProject
07-04-09, 23:05
Πάει όμως πάντα στο κέντρο του καναλιού σωστά ?

dbsjro
07-04-09, 23:17
Πάει όμως πάντα στο κέντρο του καναλιού σωστά ?

H αληθεια ειναι οτι αυτο πρεπει να το ρωτησω.

Υ.Γ. Οταν λες drifting εννοεις freaquncy ετσι δεν ειναι?

HFProject
07-04-09, 23:24
Yep.

Ανάλογα του τι συμβαίνει μπορεί να φταίει :

1. Το τηλεκοντρόλ (Καθάρισμα). Ειδικότερα αν πηγαίνει πάντα στα ίδια κανάλια.
2. Επεξεργαστής.
3. Σεμεδάκι πάνω στην τηλεόραση.
4. Τζάκι ή καλοριφέρ κοντά στην τηλεόραση.
5. Γάτα Αγκύρας στο σπίτι.
6. Δεν υπάρχει 6 προς το παρόν.

;)

GR_KYROS
07-04-09, 23:28
Το tuner ξέχασες Κώστα :001_smile:

HFProject
07-04-09, 23:31
Ε αυτό εννοείται.

Να πάρει την θέση του 6:wiink:

electron
08-04-09, 06:16
Κάποτε είχα αντιμετωπίσει το ίδιο πρόβλημα σε μια τηλεόραση BARCO. H βλάβη εστιαζόταν στο tuner και ειδικότερα σε ψυχρές κολλήσεις μέσα σ αυτό.

HFProject
08-04-09, 08:44
Οι Barco και ειδικά τα Monitor της γενιάς του 90 ήταν πραγματικά άθλια.

nikosp
08-04-09, 12:19
Η βλάβη είναι στό Tuner και τέρμα αλλά δέν είναι και από τίς εύκολες να επισκευαστούν γιατί ένα καινούργιο κοστίζει και δέν ξέρω εάν υπάρχουν
Τα τελευταία χρόνια οι επισκευές οσο πάνε και φθίνουν

ΝΙΚΟΣΛΑΡΙΣΑ
08-04-09, 12:57
η βλαβη πολυ πιθανον να ειναι στο afc πολυ σπανια το tuner αυτα τα κοστιζουν 15ε

east electronics
08-04-09, 14:37
Η βλάβη είναι στό Tuner και τέρμα αλλά δέν είναι και από τίς εύκολες να επισκευαστούν γιατί ένα καινούργιο κοστίζει και δέν ξέρω εάν υπάρχουν
Τα τελευταία χρόνια οι επισκευές οσο πάνε και φθίνουν

τι σημαινει το και τερμα ?????

τερμα ολυμπιακου ????τερμα παναθηναικου ?????τερμα παγκρατιου ?????

η τερμα κατι αλλο ?????.....
:confused1::confused1::confused1:

georgees
08-04-09, 14:43
τερμα σημαινει οτι μην πεδευομαστε αλλο.εκει ειναι σιγουρα.

τωρα μπορει να μεταφραστει και αλλιως.
τ ε ρ μ α = τι εχουνε τα ερμα και πονανε?:wiink:
πλακα κανω ετσι.μη παρεξηγηθω.

johnkou
08-04-09, 14:44
Το πρόβλημα βρίσκεται στο μεταβλητό πηνίο δίπλα στο tda 8362,με ρύθμιση και εκ νέου ψαξιμο καναλιών μπορει να το πετύχει.Αλλιώς ψάχνει για πηνίο.

east electronics
08-04-09, 14:55
παμε πολυ καλα ..... συγχαρητηρια ....

johnkou η συμπεριφορα σου ειναι απαραδεκτη !!!! πως τολμας να δινεις τετοια απαντηση χωρις να εχεις χρησιμοποιησει στην απαντηση σου τον ορο ΚΑΙ ΤΕΡΜΑ !!!!

αντε βρε !!! και σε αλλα τετοια καλυτερα !!!!!

καληνυχτα ...παω για υπνο ....

georgees
08-04-09, 14:57
σιγα μην ειναι στο AFC
που τομαθες βρε εσυ αυτο??:001_tt2::001_tt2:
ξερεις πολλα και δεν τα λες ε???:cursing:

johnkou
08-04-09, 15:01
Γιώργη πηγαινε να φτιάξεις τη funai και άσε τις φίλιπς για τους άλλους.

georgees
08-04-09, 15:04
χαχαχα.
βρε αχρηστο ελα να την παρεις να τη φτιαξεις γιατι βαριεμαι σαν το σακι .:001_tt2:.
θα παμε στο σεμηναριο μουργο??

nikosp
08-04-09, 15:37
τι σημαινει το και τερμα ?????

τερμα ολυμπιακου ????τερμα παναθηναικου ?????τερμα παγκρατιου ?????

η τερμα κατι αλλο ?????.....
:confused1:
Σημαίνει ότι το πρόβλημα είναι εκεί
Τώρα εάν μπορείτε να βρήτε τετοια tuner ακόμη μία δοκιμή θα δείξει
Μία επισκευή σε tuner είναι λίγο πονεμένη ιστορία γιατί δυστιχώς θέλει ρυθμίσεις όχι και τόσο εύκολες να γίνουν

east electronics
08-04-09, 15:50
ευχαριστουμε πανσοφε ηλεκτρονικε !!!!! πανεμορφε δημιουργε !!!!! οραματιστη των ηλεκτρονικων!!!!! σοφε δημοκρατικε ηγετη εσυ !!!!! ενας μεσσιας στο χωρο των ηλεκτρονικων !!!!!!

ειμαι μαγεμενος ..... μεχρι που μπορει και να μην κοιμηθω για μεσημερι

georgees
08-04-09, 20:02
ωχ μπαρουτι μου μυριζει.:crying:

jimk
09-04-09, 14:04
τι να πω εμενα παντος μου εχει τυχη και αλαξα την eprom και εφτιαξε.τωρα αμα τα δοκιμασεις ολα αυτα και εξακολουθη το βιολι τις κατι αλλο θα ειναι :001_tt2::001_tt2::lool:

gsmaster
10-04-09, 00:35
Παιδιά σοβαρευτείτε και επικεντρωθείτε στο θέμα.
Καλή η πλάκα δε λέω, αλλά μην το παρακάνουμε

east electronics
10-04-09, 10:19
ευχαριστουμε φιλε gsmaster για την προθεση σου και την βοηθεια σου

φυσικα η σωστη απαντηση για την βλαβη ειναι αυτη του νεου μελους nikosp κατα την γνωμη μου ( και κατατην γνωμη του ) πλην ομως θεωρω τον τροπο του αξεστο και απαραδεκτο που σημαινει οτι δογματισμοι του τυπου και τερμα δεν πρεπει να παιζουν κατα την γνωμη μου παντα ουτε εδω ουτε σε κανενα αλλο φορουμ

εδω καναμε αμαν να μαζεψουμε τον βαγγελη που καμμια φορα ειχε αναλογους τροπους ξανα μανα τα ιδια και μαλιστα απο νεα μελη ????

καμμια φορα δεν βλαπτει να ειμαστε ευγενικοι να μιλαμε με τροπο και να λεμε αυτο που τελικα ειναι η αληθεια ...

"""" κατα την γνωμη μου η βλαβη πρπει να ειναι εκει .....μπλα μπλα μπα """"

σακης ......και τερμα !!!!!

dbsjro
12-04-09, 23:19
Παιδες σας ευχαριστω ολους για το ενδιαφερον σας και Sorry που αργησα να επισκευτω τις απαντησεις σας αλλα επεσαν κατι δουλειες και δεν προλαβαινα.
Λοιπον μου ειπε ο αλλος οτι εντελει δεν αλλαζει συχνοτητα αλλα φευγει απο το κεντρο. Αν αλλαξω καναλι και ξαναγυρισω φτιαχνει αλλα ξαναχαλαει.

Οι λυσεις που μου ειπατε μεχρι τωρα ειναι
eprom
tuner
πηνιο διπλα σε tda 8362

Να τα ψαξω η ειναι για την περιπρωση οπου αλλαζει εντελως συχνοτητα?

Θανασης

mystaki g
13-04-09, 02:06
Παιδες σας ευχαριστω ολους για το ενδιαφερον σας και Sorry που αργησα να επισκευτω τις απαντησεις σας αλλα επεσαν κατι δουλειες και δεν προλαβαινα.
Λοιπον μου ειπε ο αλλος οτι εντελει δεν αλλαζει συχνοτητα αλλα φευγει απο το κεντρο. Αν αλλαξω καναλι και ξαναγυρισω φτιαχνει αλλα ξαναχαλαει.

Οι λυσεις που μου ειπατε μεχρι τωρα ειναι
eprom
tuner
πηνιο διπλα σε tda 8362

Να τα ψαξω η ειναι για την περιπρωση οπου αλλαζει εντελως συχνοτητα?

Θανασηςεγω θα γινω για λιγο κακος γιατι δεν ειναι σωστο να σε βοηθαμε.Δεν ξερεις οτι αντι να την φιαξει μπορει να την χαλασει η και ο ιδιος να παθει κατι αφου ο ανθρωπος δεν ειναι τεχνικος

GR_KYROS
13-04-09, 12:13
Αν δεν χαλάσεις δεν θα μάθεις ….
συμφωνείς SAKIS ;;;:001_smile:

east electronics
13-04-09, 12:31
συμφωνω απολυτα βαγγελη αλλα το να μαθεις δεν πρεπει να γινεται με τετοιο τροπο ακομα και εγω ο μεγας και τρανος ηλεκτρονικος οταν δινω μια απαντηση σε καποιον φροντιζω να λεω """"" κατα την γνωμη μου """" πιστευω """"" κατα πασα πιθανοτητα""" κλπ κλπ δεν ηταν ομορφο το και τερμα !!!!

παρολο που πιστευω οτι η απαντηση ηταν σωστη

ΥΣ
οι υφισταμενοι μου στο καταστημα μου στα γενεθλια μου μου εκανα δωρο ενα ποντιουμ ( βαθρο ) για να ανεβαινω απανω και να τους λεω αυτα που λεω και τωρα τελευταια σκεφτομαι στο ποντιουμ να βαλω και ενα πληκτρολογιο ωστε αυατ που γραφω εδω να αποκτησουν περισσοτερο κυρος ....φιλε μου κυρος .....

ευχομαι σε ολους ΥΓΕΙΑ ΑΓΑΠΗ ΚΑΛΟ ΠΑΣΧΑ και να γραφουμε παντα ετσι με κεφι !!!!

σε σενα προσωπικα φιλε βαγγελη ολα τα καλυτερα !!! για σενα και τους αγαπημενους σου .... καλο πασχα

dbsjro
13-04-09, 15:50
εγω θα γινω για λιγο κακος γιατι δεν ειναι σωστο να σε βοηθαμε.Δεν ξερεις οτι αντι να την φιαξει μπορει να την χαλασει η και ο ιδιος να παθει κατι αφου ο ανθρωπος δεν ειναι τεχνικος

O ανθρωπος ειναι ηλεκτρολογος οχι τελειως ασχετος αλλα δεν κατεχει γνωσεις στο συγκεκριμενο οχι γενικα αρα τους κινδυνους τους ξερει εφοσον δουλευει χρονια.Όσο για το αν θα την χαλασει πρωτον ειναι δικια του αρα την κανει οτι θελει και δευτερον ειναι αυτο που λενε τα παιδια, αν δεν χαλασεις δεν μαθαινεις.

mystaki g
13-04-09, 16:46
O ανθρωπος ειναι ηλεκτρολογος οχι τελειως ασχετος αλλα δεν κατεχει γνωσεις στο συγκεκριμενο οχι γενικα αρα τους κινδυνους τους ξερει εφοσον δουλευει χρονια.Όσο για το αν θα την χαλασει πρωτον ειναι δικια του αρα την κανει οτι θελει και δευτερον ειναι αυτο που λενε τα παιδια, αν δεν χαλασεις δεν μαθαινεις.εφοσον δουλευει χρονια τοτε να βοηθησουμε

jimk
13-04-09, 17:04
δεν την παει σε κανα μαστορα να την φτιαξει να τελειωνει η υποθεση,τη eprom και τι tuner του λεμε ηλεκτρολογος ειναι...εκτος αν (κωλαει)στο οικονομικο να δωση κανα 50ευρω να την φτιαξει.γιατι μερικοι ψαχνονται υπερβολικα θα ελεγα..

dbsjro
13-04-09, 17:41
δεν την παει σε κανα μαστορα να την φτιαξει να τελειωνει η υποθεση,τη eprom και τι tuner του λεμε ηλεκτρολογος ειναι...εκτος αν (κωλαει)στο οικονομικο να δωση κανα 50ευρω να την φτιαξει.γιατι μερικοι ψαχνονται υπερβολικα θα ελεγα..


Το έπαθε για δευτερη φορα και την πρώτη για μισή ώρα δουλειά του πήρε 50 euro. Για αυτό υπέθεσε οτι θα είναι κάτι το εύκολο αλλα μειωνεκτεί σε γνώσεις

georgees
13-04-09, 17:46
ηλεκτρολογος??
σηκωνει πολυ κουβεντα.!!

dbsjro
13-04-09, 17:50
ηλεκτρολογος??
σηκωνει πολυ κουβεντα.!!


Δώστε μου να καταλάβω εγω και θα σας γλυτώσω απο πολύ κουβέντα
:lool::lool::lool::lool:

jimk
13-04-09, 22:21
εμ οι γνωσεις πληρωνονται...και μην νομιζεις οτι αποκτωνται σε μια μερα...τα ιδια κανουν και οι ηλεκτρολογοι μην σου πω χειροτερα...:wiink:

dbsjro
13-04-09, 23:09
εμ οι γνωσεις πληρωνονται...και μην νομιζεις οτι αποκτωνται σε μια μερα...τα ιδια κανουν και οι ηλεκτρολογοι μην σου πω χειροτερα...:wiink:

Ε καλα με την ιδια λογικη το forum δεν πρεπει να λειτουργει εφοσον ολοι λιγο πολυ χρειαστηκαν μια "αλφα" γνωση που δεν κατειχαν και την οποια δεν πληρωσαν για να αποκτησουν

jimk
13-04-09, 23:44
δεν το λεω με την ενοια οτι δεν πρεπει να βοηθαμε ισα ισα..αλλα πρεπει καποιος που θελει να κανει κατι,να κατεχει και 5 πραγματα πχ να ξερει ποιο ειναι το tuner η επρομ να μπορει να κανει μετρησεις στο κυκλωμα δεν μπορει μεσα σε μια μερα να μαθει κατι που για να το μαθω εγω η εσυ χρειαστηκε χρονια..

dbsjro
14-04-09, 15:57
δεν το λεω με την ενοια οτι δεν πρεπει να βοηθαμε ισα ισα..αλλα πρεπει καποιος που θελει να κανει κατι,να κατεχει και 5 πραγματα πχ να ξερει ποιο ειναι το tuner η επρομ να μπορει να κανει μετρησεις στο κυκλωμα δεν μπορει μεσα σε μια μερα να μαθει κατι που για να το μαθω εγω η εσυ χρειαστηκε χρονια..

Καλα σε αυτο δεν διαφωνουμε, αλλα για αυτο ρωταω εγω και οχι εκεινος. Εαν καταλαβω εγω τοτε θα το διορθωσουμε μαζι

ΝΙΚΟΣΛΑΡΙΣΑ
14-04-09, 16:30
γραψε τι δεν καταλαβες

dbsjro
14-04-09, 17:42
γραψε τι δεν καταλαβες

βασικα πρεπει να βρω πρωτα χρονο και εγω και αυτος να δουμε τι και πως και θα επιστρεψω για αποριες

mystaki g
15-04-09, 00:56
[QUOTE=dbsjro;302687
πηνιο διπλα σε tda 8362[/QUOTE] και νομιζεις οτι θα βρειτε ακρη;Μεσα στο πηνιο ειναι ενας πυκνωτης θα τον βγαλεις και εξωτερικα θα βαλεις 68pF/Θα χρειαστει και λιγο να ρυθμισεις το πηνιο/κοιτα μην τα κανετε θαλασσα.(ηλεκτρολογοι):wiink:

dbsjro
15-04-09, 16:13
Λοιπον στα χαρτια του σχεδιαστη που βρηκαμε, ελεγε να αλλαξουμε εναν πυκνωτη SMD τον οποιο και αλλαξαμε αλλα τπτ δεν εγινε. Τωρα λεει να ρυθμισουμε ενα πηνιο αν δεν γινει τπτ με τον πυκνωτη.
Για νεοτερα θα ενημερωσω

Υ.Γ.
Ολοι εχετε ενα μισος για τους ηλεκτρολογουε ε?(Πολες φορες ειναι παντως δικαιολογημενο)

mystaki g
15-04-09, 16:24
Δεν μου τα λες ποιο απλα να σε καταλαβω/τι εκανες και ποιο πυκνωτη smd αλλαξες;

dbsjro
15-04-09, 17:33
Δεν μου τα λες ποιο απλα να σε καταλαβω/τι εκανες και ποιο πυκνωτη smd αλλαξες;

Ελεγε η εταιρια για την ολισθηση πρεπει να αλαχθει ενας συγκεκριμενος πυκνωτης στο tuner καπου. Αλλα αναφερει αν δεν δουμε αλλαγη τοτε να ρυθμισουμε ενα πυκνωτη τον οποιο οταν εντοπισουμε θα τον διορθωσουμε.(μαλλον μετα τις γιορτες)

Α!Καλες γιορτες κ καλη ανασταση σε ολους!!!:001_smile:

yannis_k
12-02-12, 20:01
Είχα κι εγώ το ίδιο πρόβλημα με το tuner να συντονίζει σωστά και μετά από 1-2" να αρχίζει να "τσουλάει". Μετά από τις χρήσιμες συμβουλές που γράψατε γύρισα λίγο το πηνίο που βρίσκεται δίπλα στο TDA8362 και η τηλεόραση μένει "κλειδωμένη". Σας ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια.