PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα ανάγνωσης cd στο CDR765



staaronis3
08-02-09, 18:29
έχω εδώ το συγκεκριμένο σι ντι πλέιερ της philips το οποίο όταν παίζει τα σιντί αρχίζει και πηδάει δευτερόλεπτα. Υποψιάζομε πως έχει χαλάσει η "κεφαλή", αφού οι συγκεκριμένες (CDM 12.4) βγένουν ελατωματικές. Υπάρχει καμία περίπτοση να είναι αλλού το πρόβλημα; αν είναι εκεί που θα μπορούσα να τη βρω σχετικά φτηνα;

east electronics
08-02-09, 18:34
οι κεφαλες αυτες δεν χαλανε ευκολα σε γενικες γραμμες ειναι οκ .....Προσεξε αν τελικα αποφασισεις να αλλαξεις κεφαλη γιατι κυκλοφορουν και μαιμου .... μια καλη περιπτωση αλλα αν εχει ακομα τετοιες κεφαλες ειναι ο σκουλας μισσας στη οδο βατοπαιδιου στην αθηνα 2106436914 εχει κεφαλες δικιας του εισαγωγης και ειναι ολες jet !!!

staaronis3
08-02-09, 20:32
Πως το ξερα ότι θα απαντούσες εσύ sakis!
Που λες έχω διαβάσει και άλλες περιπτόσεις που έκανε αντίστοιχα προβλήματα η συγκεκριμένη κεφαλή, εν τω μεταξύ το συγκεκριμένο σιντί είναι του πατέρα μου και το είχε στήλει και άλλες φορές για φτιάξιμο.
Δοκίμασα να πηράξω την ισχύ στο laser και έπαιξε για ένα λεπτό χωρίς πρόβλημα, μετά κόλησε και τώρα αφού κουνήσει μια δύο φορές το cd λέει no disk. Επανέφερα την ισχύ στο αρχικό, αλλά και πάλι τίποτα. Φένετε σαν να βαριέτε να κουνήσει το cd.
Να δοκιμάσω να την αλλάξω ή μπα; Μήπως είναι αλλού το πρόβλημα; Δοκίμασα και με γραμένα απο εμένα cd και κανονικά αλλά κάνει το ίδιο.

east electronics
08-02-09, 21:18
μπορω να σου πω ενα πραγμα μονο ....οσες φορες πειραξα κεφαλη απο cd απλα δεν ξαναδουλεψε ..... ( τωρα οτι καποιοι κατσαβιδακηδες εδω γραφουν οτι πειραξαν το τριμμερ και η κεφαλη λειτουργησε το βρισκω μαλλον παιδικο )

δεν νομιζω οτι πρεπει να πειραχτει αυτο ποτε ....
η συγκεκριμενη κεφαλη ειναι μηχανσιμος και τα εχει ολα δλδ μοτερ για να γυριζει ο δισκος μοτερ για να δουλευει η κεφαλη πανω κατω και καλωδιοταινια ....ολα με καμμια 20αραια γιουροπουλα ......αρα συμφερει ...το πλαυερ κατα τα αλλα ειναι απο τα καλα ( αποπλευρας ηχου )

κοιτας και κανα ηλεκτροσυγκολητικο στο τροφοδοτικο και εισαι αρχοντας για 5 χρονακια αν εισαι σε περιβαλλον χωρις σκονες ...

αυτα

staaronis3
08-02-09, 21:27
Η κεφαλή δηλαδή έρχετε ρυθμισμένη; Λες να έχει κάπιο πρόβλημα και στο τροφοδοτικό; Αλλά αφού το άλλο του cd (που γράφει κι όλας) παίζει μια χαρά και άκουγα για πολλές ώρες μουσική απο αυτό.

east electronics
09-02-09, 09:42
κοιτα ....οι κεφαλες λαζερ δεν παθαινουν ποτε τιποτα ....πολυ σπανια να παθουν καποια ζημια ...ειναι φτιαγμενες να κρατησουν για 150 χρονια ..... Ομως υπαρχει κατι το οποιο τους ξεφυγε !!!! ΒΡΩΜΙΖΟΥΝ ΣΕ ΣΗΜΕΙΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΚΑΘΑΡΙΣΤΟΥΝ ..... οταν την βγαλεις για να την αλλαξεις ανοιξε την προς τα μεσα και θα καταλαβεις τι εννοω ....

αν βρωμισει το πρισμα η το pick up που εχει μεσα η κεφαλη ειναι αχρηστη αν την ανοιξεις για να την καθαρισεις η κεφαλη ειναι αχρηστη επισης .....

και ΝΑΙ !!!!η κεφαλη ειναι ρυθμισμενη και για να την ξαναρυθμισεις μπορεις να το κανεις μονο με το σιντι του εργοστασιου και παλμογραφο

αυτα .....

staaronis3
09-02-09, 20:15
Σε συζήτηση πάντως που είχα με καθηγητές μου κατέληξα στο συμπέρασμα ότι δεν συμφέρει να το φτιάξω τούτο. Τώρα αν το θέλει τόσο πολύ ο πατέρας μου ή αν δεν το θέλει μπορώ να το φτιάξω έτσι για την πλάκα μου, μόνο να βρω την κεφαλή.
Αλήθεια υπάρχει κάπιος τρόπος για να περιορίσω το να μπει σκόνη μέσα; Πχ κάπιο φίλτρο στους αεραγογούς; Τι φίλτρο όμως;
Ακόμα αυτό που παρατήρησα ήταν για ακόμα μία φορά το πρόβλημα λόγο της αλμύρας στην Ιεράπετρα. Τα RCA βύσματα στο πίσω μέρως είναι όλα θαμπά και με περίεργη υφή όχι λεία και γιαλυστερά όπως θα έπρεπε να είναι.

east electronics
09-02-09, 22:39
τους καθηγητες σου με ποσα αλλα μηχανηματα το εχουν συγκρινει , ποσα απο αυτα εχουν επισκευασει , ποσα απο αυτα εχουν ακουσει στην πραξη και τελος αν γνωριζουν οτι το συγκεκριμενο transport ειναι θρυλος στον χωρο τον cd player .....

αυτα μεγαλε .....

staaronis3
09-02-09, 22:57
Ο ένας που κάνουμε και πολλές συζητήσεις σχετικά με διάφορα τέτοια έχει αρκετές γνώσεις σε πολλά συστήματα. Δούλεβε σε τηλεοπτικό σταθμό, σε εταιρία κινητής τηλεφωνίας και τώρα είναι στο σχολείο μας σαν καθηγητής. Ασχολείτε πάρα πολύ με τον ήχο κλπ. Αλλά αν σκευτείς ότι αυτό παίζει μόνο μουσικά cd και ότι για εγγραφή ο πατέρας μου το έχει αφήσει στην άκρη (λόγω korg MR-1 ή κάπως έτσι), τότε το dvd-player που έβαλε είναι πιο καλή και μοντέρνα (από άποψη σχεδιασμού) λύση. Αν αυτό το dvd χαλάσει απλώς το πετάει, αν χαλάσει πάλι η κεφαλή θα θέλει πάλι 40 ευρώ να την αλλάξει. Όσο για διαφορές στον ήχο δεν νομίζω να καταλάβει και πολλές.