PDA

Επιστροφή στο Forum : προβλημα με CD



xampos
04-01-09, 19:06
Παιδια χρονια πολλα και καλη χρονια και απο εμενα. Εχω ενα προβλημα με ενα ηχοσυστημα και συγκεκριμενα με το CD του. οταν το βαλω στο CD κανει ενα δυο κυκλουσ και σταματαει να γυρναει και ετσι δεν το παιζει καθολου . Ξερει κανεισ τι μπορει να φαιει.

o trelos me ta hifi
05-01-09, 00:47
Οτι επιθυμεις και συ φιλαρακι βασικα το cd ειωαι καθαρο απο κατω και τι ακριβως ειναι απο εταιρια η αντιγεγραμενο?

passer07
05-01-09, 02:46
ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ ΚΑΙ ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ ΚΑΙ ΣΕ ΣΕΝΑ
Αν καταλαβα βάζεις ενα cd το τρέχει για λίγο και μετα σταματα,αν ναι συνεχισε να διαβαζεις :

στην οθονη του(λογικα εχει οθονη) γραφει κατι π.χ ERROR NO DISC τι?
αν αυτο συμβαινει πρωτα δοκιμασε 3-4 cd αυθεντικά και μη, αν συνεχισει το πρόβλημα καθάρησε το ματακι με ενα ηδικό δισκακι που εχει απο κάτω βουρτσακια (απο καταστηματα με ηλεκτρονικα-περιφεριακα ...γενικα οπου πουλανε cd θα βρεις κανει 5Ε περιπου) η αν θες ανοιξε την συσκευη για να δεις αν εχει πιασει σκονη η αν δεν γιρναει καλα το μοτερακι(μιπως κολαει καπου) αν ναι πρεπει να το καθαρισεις το ματακι με ενα πολυ μαλακο πανι οπως απο γυαλια η ακομα και βαμβακι προσεχοντας μην μεινει τιποτα πανω του. αν συνεχισει (εμενα συνεχισε :biggrin:) τοτε μαλλον πρέπει να αλλαξεις το μιχανισμο μαζι με το ματακι μιας και ειναι ενιαιο

ελπιζω να βοηθησα!!!!!
και παντα αν καταλαβα το προβλημα:laugh::laugh::laugh:
να σε καλα

xampos
05-01-09, 15:05
Εβαλα διαφορα CD και σε ολα το ιδιο πραγμα κανει ξεκιναει να γυρναει μολισ παω τον διακοπτη απο tape στο CD ενω οταν το εχω ηδη στο CD και πατησω το play δεν κανει τιποτα. το εχω καθαρισει με βαμβακι κξαι οινοπνευμα αλλα και παλι τιποτα. Για οθονη εχει 2 displays τα οποια μονιμα δειχνουν το ιδιο πραγμα οταν το εχω στο CD δυο παυλες (την μεσαια παυλα απο το 8) και χωρις CD μεσα το ιδιο κανει δυο τρεισ σβουρεσ και τερμα μετα νεκρο.

xrhstos1978
05-01-09, 20:28
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ. ΤΙ ΜΑΡΚΑ ΕΙΝΑΙ? ΜΑΛΟΝ LASER ΕΧΕΙ ΚΑΨΕΙ

leosedf
06-01-09, 14:16
Εγώ θα έλεγα να ρυθμίσεις απλά την κεφαλή. Κατέβασε κάποιο service manual η ψάξε για τα τρίμμερ ρύθμισης, αρχικά θα το κάνεις να γυρνάει και μετά θα ρυθμίσεις σωστά την κεφαλή για να διαβάζει άνετα τα cd. Μου έχει τύχει μερικές φορές, επίσης χρησιμοποιώ ψιλογρατζουνισμένο cd κατα τη ρύθμιση ωστε μετά να παίζει άνετα με κανονικά cd.

jeik
06-01-09, 16:20
Εγώ θα έλεγα να ρυθμίσεις απλά την κεφαλή. Κατέβασε κάποιο service manual η ψάξε για τα τρίμμερ ρύθμισης, αρχικά θα το κάνεις να γυρνάει και μετά θα ρυθμίσεις σωστά την κεφαλή για να διαβάζει άνετα τα cd. Μου έχει τύχει μερικές φορές, επίσης χρησιμοποιώ ψιλογρατζουνισμένο cd κατα τη ρύθμιση ωστε μετά να παίζει άνετα με κανονικά cd.

Συμφωνω .
(Ειδικα αν η συσκευη ειναι παλια θελει ρυθμιση το ματακι).
Καπου διπλα του εχει 2 τριμερ , σημαδευεις την αρχικη τους ρυθμιση και μετα γυρνας μιση στροφη το ενα απο τα δυο μεχρι να πετυχεις το διαβασμα.Ειναι βεβαια προχειρη λυση γιατι στην ουσια ανεβαζουμε νομιζω την ταση του λειζερ , που απο τον καιρο επεσε η αποδοση του , και θα πεσει περισσοτερο αργοτερα τοσο που να μην επιδεχεται περαιτερω ρυθμιση και θα θελει αλλαγη:001_smile:.

xampos
10-01-09, 21:07
παιδια ευχαριστω για τι απαντησεις σασ και εμενα καπου εκει γυρω ηταν το μυαλο αλλα τελικα τα πραγματα ηταν πολυ πιο απλα δεν πατουσε καλα ο διακοπτησ που εχει εσωτερικα για τον ελεγχο του κλεισιματος απο το πορτακι του CD και ετσι ξεκινουσε και σταματουσε.

EARINOS
13-01-09, 14:05
Χαράλαμπε αν έφτιαξες το cd μπράβο!!
να ξέρεις όμως ότι το σύμτωμα αυτό μπορείνα παρουσιαστεί και με την
παλαίωση του λάστιχου που δίνει κύνηση στο μοτερ για το cd .
Δηλαδη αν παλιώσει ξερένεται και χάνει στροφές . Ετσι ο ελεκτής δεν μπορεί να δώσει σήμα στον προνσέσορα για αποκοδικοποίηση και έτσι αυτός δίνει την εντολή του ελεκτή στροφών να σταματήσει.
Καμιά φορά σηνεχίζει να γυρνά το cd χωρίς καμία ένδιξη.Εδώ το πετάμε.!!!