PDA

Επιστροφή στο Forum : Σχέδιο ενισχυτή ήχου Marantz



siolosni
24-12-08, 16:16
:confused1::confused1::confused1:
Υπάρχει σχέδιο για ενισχυτή ήχου Marantz???
Model No. 74PM72/01B
s/n MZ009141040002
Ο συγκεκριμένος ενισχυτής δεν κλίνει τα ρελε των εξόδων όταν του δίνω τροφοδοσία ούτος ώστε να έχω ήχο στα ηχεία. Τα ρελε δεν είναι καμένα. Αλλά θέλω να δω τις τάσεις που εφαρμόζονται και από πού προέρχονται. Γιατί ψάχνω στα τυφλά…

Thanos10
24-12-08, 18:07
Φιλε κοιτα στο ιντενρτετ μηπως βρεις τιποτα πιστευω να γνωριζεις τι κανει το ρελλε στον ενισχυτη να σου πω κατι μηπως δεν το εχεις ψαξει κοιτα αν εχεις ταση στο τροφοδοτικο αν ναι, βρες την εξοδο του ενισχυτη που παει στο ρελλε και δες αν υπαρχει ταση εκει ισως εχεις καποιο καναλι καμμενο και το κυκλωμα προστασιας δεν αφηνει το ρελλε να κλειση λογω οτι βλεπει ταση DC και ακομη αν το κυκλωμα προστασιας βλεπει βραχυκυκλωμα στην εξοδο η απο καλωδιο η ηχειο το ρελλε δεν πεφτει προστατευει τον ενισχυτη και τα ηχεια αν ο ενισχυτης εχει προβλημα θελει λιγο ψαξιμο.

xifis
24-12-08, 18:11
ασχετο τα marantz απο ποια χωρα ειναι?γιαπωνεζικα?

siolosni
25-12-08, 18:54
Ο Μ/Σ δίνει κανονικά τάσεις. Και η γέφυρα το ίδιο. Τα ρόλε τα δοκίμασα και ωμικά και με μπιπερ. Έβαλα και τάση κατευθείαν από τροφοδοτικό και δουλεβουν. Αλλά όταν δώσω τάση στον ενισχυτή κανονικά δεν οπλίζουν… Δεν ξέρω από πού βγάζει έξοδο ο ενισχυτής του.:blushing: Για αυτό θέλω το σχέδιο…
Υποψιάζομαι ένα ολοκληρωμένο που κάνει σταθεροποίηση στο κύκλωμα προστασίας… θα το ψάξω…:glare:

Thanos10
25-12-08, 19:20
Φιλε χρονια πολλα κατα αρχην κοιτα στις επαφες του ρελλε να δεις αν εχει DC ταση εκει ειναι οι εξοδοι των καναλιων και μετα τα λεμε δεν που ειπες πως εγινε η ζημια δουλευε ο ενισχυτης και αφερεσε τα καλωδια των ηχειων πρεπει να γινουν καποια πραγματα με την σειρα για να βρεις ακρη.

IOANNIS
25-12-08, 19:53
φιλε siolosni οπως πολυ σωστα ειπε ο θανος, για να μην ανοιγουν τα ρελε παει να πει οτι περναει ταση dc στην εξοδο, και δουλευει η προστασια, για να μην καψεις τα ηχεια.
αλλα πρωτα απο ολα πες μας, πως διμιουργηθηκε το προβλημα, για να καταλαβουμε περιπου τι συμβαινει!

Thanos10
25-12-08, 21:12
Χρονια πολλα γιαννη σωστος και λαμπατος.

siolosni
26-12-08, 16:37
Χρόνια Πολλά με υγεία!!!! :thumbup:



Ενώ δούλεψε σταμάτησε ξαναπήρε μπρος ξανά σταμάτησε ξανά πήρε και μετά τέλος… Αυτό ήταν… :lool:
Θα πρέπει να έχω και τα ηχεία επάνω όταν τον ανάβω; (δεν νομίζω) :blushing:
Στα ρελε δεν φτάνει τάση…:blink:

Thanos10
26-12-08, 18:58
Φιλε siolosni βγαλε τα καλωδια των ηχειων για να εισαι σιγουρος οτι δεν προερχεται απο εκει η ζημια και κανε εναν ελεγχο με ενα πολυμετρο να δεις αν ειναι ενταξει και τροφοδοτησε τον ενισχυτη δες τις ασφαλειες του ενισχυτη αν ειναι καμμια καμμενη και δες αν υπαρχει DC ταση στις επαφες του ρελλε αν υπαρχει ταση DC στις επαφες εχεις καποιο καναλι καμμενο και η προστασια δεν κλινει το ρελλε κανε αυτα και τα λεμε.

Thanos10
26-12-08, 20:25
Και κατι αλλο φιλε προσεχε υπαρχει ταση 220ν στον ενισχυτη για αυτο λοιπον προσοχη.

siolosni
31-12-08, 10:35
Τελικά πρέπει να έχει πρόβλημα το ΤΑ7317p που έχει για να προστασία…