PDA

Επιστροφή στο Forum : DVD ΒΛΑΒΗ



sakisvas
16-11-08, 15:53
Καλημέρα σε ολους,

Έχω ένα dvd toshiba sd-340e και το πρόβλημα είναι πως δεν αναγνωρίζει
το δισκάκι. Το έχω καθαρίσει αλλα δεν έγινε κατι. Μήπως έχει κάποιος κάποια ιδέα???


ευχαριστώ

pavlakis
16-11-08, 17:00
Αν το εχεις πολυ καιρο σημαινει πως η αποδοση του λειζερ που διαβαζει το δισκο εχει πεσει και μια ρυθμιση που μπορει να γινει αν το επιτρεπει και η σησκευη ειναι μια μικρη αυξηση του ρευματος για το λειζερ,με τριμμερ της συσκευης,αλλα αυτο εχει ως αποτελεσμα οτι δεν θα δουλευει για αρκετο καιρο και οτι μπορει να επηρεασει τη σωστη λειτουργια αναγνωσης.

sakisvas
16-11-08, 17:14
Το προσπάθησα αυτό που μου λες αλλα τίποτα.

Βλέπω πάντως πως μόλις βάζω καποιο δισκάκι δεν το γυρίζει για να το διαβάσει. Σαν να δυσκολεύεται να το γυρίσει.

gep58
17-11-08, 01:02
Σάκη,
πόσο κάνει ένα καινούργιο;

Έτσι από περιέργεια... :wiink:
gep58

xrhstos1978
18-11-08, 20:34
Aν το laser δεν διαβαζει δεν γιρναει το δισκακι.

east electronics
12-12-08, 23:46
pavlaki ατιμουλικο κατι παιρνεις και δεν μας το λες ...... το φορουμ εδω εχει καλα παιδια ..... μακρια απο ουσιες ..... τα υγρα των ηλεκτρολυτικων δεν εχουν αποποινικοποιηθει ακομα !!!!!!

pavlakis
18-05-09, 10:46
Δηλαδη να μην ξαναδωσω τετοια συμβουλη?

east electronics
18-05-09, 10:50
προφανως οχι ....και οταν μια συσκευη οπτικης αναγνωσης δεν παιζει μην το δενεις κομπο οτι φταιει η κεφαλη ...υπαρχουν και αλλα πραγματα που μπορει να εχουν καποια ζημια

betacord85
18-05-09, 13:13
προφανως οχι ....και οταν μια συσκευη οπτικης αναγνωσης δεν παιζει μην το δενεις κομπο οτι φταιει η κεφαλη ...υπαρχουν και αλλα πραγματα που μπορει να εχουν καποια ζημια
δικιο συμφωνω, μπορει απτην πολυκαιρια να εχουν <<ξερασει>>οι πυκνοτες στο πλακετακι της κεφαλης σωστα????