PDA

Επιστροφή στο Forum : Δορυφορικος Δεκτης



pavlakis
25-07-08, 20:03
Εχω εναν δορυφορικο δεκτη ο οποιος αναβει κανονικά και υπαρχει εικονα και ηχός, αλλά μετα απο μερικά δευτερολεπτα κολάει και κανει επανεκκινιση.Ελεγξα το τροφοδοτικο και δεινει τις απαιτουμενες φασεις, χωρις φορτιο.Τι νομίζεται οτι μπορει να φταιει;

jeik
25-07-08, 22:19
Προφανως ειναι φορτωμενος με περιεργο λογισμικο και κολαει, γι αυτο κανει επανεκινηση , πηγαινε σε καποιον ειδικο να σου φορτωσει γνησιο λογισμικο και θα εισαι οκ , σε ποια περιοχη εισαι ?

jeik
25-07-08, 22:19
και τι μαρκα ειναι ?

pavlakis
25-07-08, 23:29
Ειναι matel electronics και πρεπει να ειναι αντιγραφο pacific satellite.Δεν νομιζω να εχω φορτωσει καποιο λογισμικο.Ο δεκτης παλιοτερα δουλευε απλα για καποιο διαστημα περιπου μιαμιση βδομαδα ηταν απενεργοποημένος,κατι που εχω κανει και στο παρελθον χωρις προβλημα.

jeik
25-07-08, 23:40
πατριδα δεν ξερω τωρα αν παιζει τιποτα με την πριζα σου , τον δεκτη αυτον δεν τον ξερω αλλα ειπα για λαθος λογισμικο γιατι παλιοτερα εκανα πολλα τετοια για να ξεκλειδωνω καναλια και παθαιναν κατι φλασιες οι δεκτες μου.

aser
26-07-08, 00:10
Σε μενα κολλουσε μονο οταν τα εβαζα σε λιστες τα καναλια με των visionnet, μετα απο αρκετη ερευνα ειδα οτι εφταιγε το τροφοδοτικο καποιοι ηλεκ πυκνωτες, κανε αν θες μια ερευνα στα site που ασχολουνται με δορυφορικα

jeik
26-07-08, 00:15
ναι παιζει κι αυτο το σεναριο με τους πυκνωτες εχεις δικιο , πολοι δεκτες ζεσταινονται υπερβολικα απο τροφοδοσια.

pavlakis
26-07-08, 10:15
Ποιους πυκνωτες ομως να αλλαξω;Το τροφοδοτικό εχει εναν μεγαλο 400ν/47μ και κακαποιους μικροτερους.Να τους αλλαξω ολους;

pavlakis
26-07-08, 18:17
Αλλαξα σχεδον ολους τους ηλεκρτολυτικούς πυκνωτές ,μου φαινεται πως ο χρόνος μεχρι να κολησει αυξηθηκε.Υστερα αλλαξα τις θεσεις διόδων καθως ζεσταινονταν περισσοτερο απο τις αλλες δυο,επειτα απο αυτο ο δεκτης κολαει και κανει επανεκκινηση μολις αναψει.Τελευταια προσπάθεια θα ειναι η αλλαγή των διόδων ΗΕR303.

pavlakis
26-07-08, 18:39
Υπάρχει περιπτωση το LNB να εχει χαλασει ή να λειτουργεί ελαττωματικά;?

aser
26-07-08, 21:25
Αλλαξα σχεδον ολους τους ηλεκρτολυτικούς πυκνωτές ,μου φαινεται πως ο χρόνος μεχρι να κολησει αυξηθηκε.Υστερα αλλαξα τις θεσεις διόδων καθως ζεσταινονταν περισσοτερο απο τις αλλες δυο,επειτα απο αυτο ο δεκτης κολαει και κανει επανεκκινηση μολις αναψει.Τελευταια προσπάθεια θα ειναι η αλλαγή των διόδων ΗΕR303.

Γνωμη μου δεν επρεπε να το κανεις, εβαλες τους ιδιους; εγω ειχα βαλει λιγο περισσοτερο την ταση δηλ 220μF 25V σε 35V αντι για 25V και στην θερμοκρασια ειχε αν θυμαμαι καλα 75 η 85 και του εβαλα 105. Και δεν τους αλλαξα ολους μονο 3

pavlakis
26-07-08, 21:33
Δυο εβαλα με παραπανω ταση και τους υπολοιπους με παραπανω θερμοκρασία.Ειναι ενα απλο παλμοτροφοδοτικο που δινει τάσεις εξόδου 3,3 5 12 30 21 βολτ.

jimk
27-07-08, 00:48
δοκιμασε χωρις κεραια να δεις αμα σου κολαει

pavlakis
27-07-08, 15:21
Αλλαξα ΛΝΒ με ενα άλλο που είχα και κανει το ίδιο.Για καποιο λόγο στο τροφοδοτικό δημιουργείται υπερφοτωση και αναγκαζει την επανεκκίνηση.Εψαξα και βρηκα καποιες βασικες αρχες λειτουργιας αλλά δεν μπορω να εντοπισω ακριβως που ειναι η βλαβη.Υπαρχει περιπυωση να μην φταιει το τροφοδοτικό απο μονο του;

pavlakis
28-07-08, 19:13
Με αλλαγή όλων των ηλεκτρολυτικών πυκνωτων το προβλημα λυθηκε.