PDA

Επιστροφή στο Forum : προβλημα με laser σε cd-player



IOANNIS
05-06-08, 14:59
εχω ενα cd-player και χαλασε το laser του. ο τυπος του laser ειναι kss 213c. εβγαλα το παλιο, και πηγα και αγορασα ενα καινουργιο το ιδιο. το εβαλα απανω αλλα δεν δουλευει........ μηπως ξερετε γιατι? μου ειπανε οτι τα καινουργια laser, εχουν καποια μεμβρανη η κατι τετοιο, που πρεπει να την βγαλουμε πρωτα για να παιξει.... εψαξα αλλα δεν βρησκω κατι τετοιο.....
παρακαλω τα φωτα σας!!!!!!!

tasosmos
05-06-08, 15:13
Απ'οσο ξερω εχουν μια πλαστικη ζελατινα πανω, οπως εχουν τα κινητα στις οθονες.
Δοκιμασες με αλλο δισκακι μηπως φταιει αυτο ή με κανα καθαριστικο?

IOANNIS
05-06-08, 15:35
δοκιμασα και με αλλο δισκακι αλλα τιποτα!!! κοιταξα και την κεφαλι απο πανω μηπως εχει καμια ζελατινα αλλα ουτε αυτο ειναι........ :(

lynx
05-06-08, 16:38
εβαλες ξανα την παλια? αν δουλευει γυρνα την καινουργια πισω και παρε αλλη..

IOANNIS
05-06-08, 16:48
εβαλα ξανα την παλια και δουλευε (οσο δουλευε δηλαδη) και ηταν ενταξει. ενω οταν βαζω την καινουργια τιποτα. θα την γυρισω το απογευμα να παρω αλλη, και θα δω....

lynx
05-06-08, 16:57
ενημερωσε μας για τα αποτελεσματα! αποκτουμε εμπειριες και εμεις μαζι σου.. :roll:

GREG11
05-06-08, 17:09
Φίλε IOANNIS η κεφαλή που αγόρασες είναι μια χαρά και δεν χρειάζεται να την πας πίσω,
Στην πλακετούλα που έχει πρέπει να βγάλεις ένα μικρό jumper που έχει για προστασία.
Αυτό θα το κανείς με ένα κολλητήρι τραβώντας το καλαι για να μην είναι βραχυκυκλωμένες οι επαφές(αυτό είναι το jumper). Έπειτα βαλτην πάνω και αν το πρόβλημα ήταν από την κεφαλή το cd player θα δουλέψει κανονικά.

IOANNIS
06-06-08, 01:02
φιλε GREG11 ειχες απολυτο δικιο....!!!! :) μολις εβγαλα το jumper, το laser δουλεψε κανονικα!!!!!!!
χιλια ευχαριστω για την βοηθεια!!!!!!!!!!

lynx
06-06-08, 01:53
λυπαμαι που η προτροπη μου ηταν λαθος.. ελπιζω να μην σε εκανα να τρεχεις ως το καταστημα. :?
ομως τι σκοπο εχει αυτο το jumper αραγε? μου κανει εντυπωση... ισως υπαρχει για καποιον hardware ελεγχο..

xifis
06-06-08, 02:06
γειρασκω αει διδασκομενος.αυτο εχω να πω.

σε ενα στερεωφονικο σονυ που τοχα παει παλια για σερβις στο σιντι,μετα απο καιρο ειδα στη κεφαλη πανω στην πλακετα δηλ 2 η 3 κομματακια κολησης ετσι ξεμπαρκα κολημενα,γυρω στο 1 cm μηκος κ αναρωτιομουν τι τα κολησανε αυτα εδω?ειμαι περιεργος τι χρειαζονται.

GREG11
06-06-08, 02:40
Το jumper αυτό υπάρχει για να προστατεύει το laser από τον στατικό ηλεκτρισμό.
Ο κατασκευαστής λέει ότι ακόμη και όταν το πιάνει στα χεριά του κάποιος θα πρέπει να φοράει ένα βραχιόλι ασφαλείας (το δείχνει στην συσκευασία) για να γειώνετε ο ίδιος και να προστατεύετε το laser.

lynx
06-06-08, 03:50
ευχαριστουμε GREG11! :D