PDA

Επιστροφή στο Forum : Βοήθεια με τηλεόραση Sony



alexator
01-04-08, 00:10
Παιδιά έχω πάει μια παλιά τηλεόραση(10 χρόνων)Sony σε φίλο που ασχωλείται με ηλεκτρονικά και μου είπε ότι έχει χαλάσει ένα τσιπάκι το CXA1587S. Το θέμα είναι ότι πήγα στην Sony και μου λένε ότι έχει καταργηθεί το εξάρτημα. Τί μπορώ να κάνω ρε παιδιά? Καμιά ιδέα? Κανένα που να κάνει τις ίδιες λειτουργίες για να το αντικαταστήσω??

antonis_x
01-04-08, 00:59
Δεν βρηκα datasheet γι αυτο ακριβως το ολοκληρωμενο,για να δω τι κανει.
Σιγουρα φταιει μονο το αυτο το ολοκληρωμενο για τη ζημια?αν ειναι σιγουρα μονο αυτο μπορεις να το παραγγειλεις απο το ιντερνετ.αν κανεις ενα search στο google με το ονομα του ολοκληρωμενου θα βρεις αρκετα μαγαζια.αλλα απ οτι ειδα ειναι ακριβουτσικο (περιπου 25-30ευρω).αν εισαι σιγουρος και πιστευεις οτι αξιζει η τηλεοραση......

alexator
01-04-08, 01:40
Να σαι καλα φίλε για την άμεση απάντηση! Ναί σίγουρα αυτό είναι το πρόβλημα της τηλεόρασης! Για δόσε κανα link αν μπορείς!Τί μαγαζιά στο εξωτερικό?Το θέμα είναι να το βρώ εντός Ελλάδας για να μην κάνει χίλια χρόνια να έρθει!

antonis_x
01-04-08, 09:12
Πολλες φορες μια παραγγελια απο το εξωτερικο μπορει να ερθει πιο συντομα απ οτι θα το παρραγγελνε ενα μαγαζι στην Ελλαδα,αναλογα την εταιρια και το πως 'λειτουργει'.
Μερικα links που βρηκα ειναι αυτα:
http://www.electronicservice.pl/?item=6924
http://www.dalbani.co.uk/catalogue/product_details.php?id=12262
http://www.1sourcecomponents.com/partinfo/cxa1587s.htm
http://www.com-com.co.uk/9023/m/CXA1587S.ihtml

Δεν τις ξερω τις εταιριες, και αν θες βοηθεια για αυτο,ειμαι ο πλεον ασχετος γιατι οσες φορες εχω παραγγειλει μεσω ιντερνετ το εχω κανει μεσω τριτων που ειχαν χρεωστικη καρτα.Γι αυτο περι αξιοπιστιας των παραπανω εταιριων ή για βρεις καποιες αλλες καλυτερα να απαντησει καποιος με περισσοτερη εμπειρια στις παραγγελιες ηλεκτρονικων ανταλλακτικων απο το ιντερνετ.
απο ελλαδα δεν βρηκα κατι.

xifis
01-04-08, 18:52
ενδεχεται να μη θελαν να σου πουλησουνε το ανταλακτικο,γιατι αν μιλαμε για τηλεοραση 10 χρονων τοτε ειναι τρινιτρον,σωστα?ε δεν ειναι κ παλιατζουρα ρε φιλε.αποκλειεται να μην εχουν ανταλακτικο.στειλτη στη sony για service και αν ειναι πολλα τα λεφτα (αρη!),μπες στο τριπακι να παρεις μια καινουρια lcd καλυτερα.εγω αυτο θα κανα.η αν θες να ασχοληθεις περισοτερο,πηγαινε σε μαγαζια ηλεκτρονικων να ρωτησεις για παρεμφερες ανταλλακτικο.δε μας ειπες τι προβλημα κανει η τηλεοραση ομως.

east electronics
02-04-08, 18:18
υπαρχει περιπτωση να το εχω μεταχειρισμενο ....θα το δω και θα σου πω ....

alexator
02-04-08, 19:16
Παιδιά ευχαριστω για τις απαντήσεις! Ναι σίγουρα η τηλεόραση δεν είναι παλιαντούρα αλλά τι να πω... Αν το βρούμε μεταχειρισμένο θα ήταν τέλεια πιστεύω!
Λοιπόν το πρόβλημα της τηλεόρασης ήταν ότι όταν την άνοιγες δεν έδειχνε τίποτα για κάποιο διάστημα,μετά όμως από κάποια λεπτά έδειχνε.Με τον καιρό όμως τα λεπτά που δεν έδειχνε εικόνα μεγάλωναν μέχρι που σταμάτησε να δείχνει.Άνοιγε κανονικά αλλά μέχρι εκεί, από εικόνα τίποτα.

jimk
02-04-08, 20:02
σιγουρα δεν ειναι πυκνωτης????

east electronics
02-04-08, 20:20
εγω ....δεν εχει καμμια σχεση αυτη η βλαβη που λες με αυτο το ολοκληρωμενο...κατα πασα πιθανοτητα ο συναδελφος εχει κανει λαθος

xifis
02-04-08, 22:31
μετασχηματιστης ΥΥΤ?το τρανζιστορ διπλα?κανα πυκνωτακι στο τροφοδοτικο?

east electronics
02-04-08, 22:54
μεχρι εδω καλα το πηγαιναμε ..... μην τα χαλαμε παλι ......

alexator
03-04-08, 00:56
Κοιτάχτε εγώ είμαι σε πολύ αρχικό στάδιο ακόμα για να μπορώ να κρίνω τι μπορεί να φταίει, δηλαδή ακόμα τον σπουδάζω τον κλάδο!Αλλά να πω την αλήθεια και εμένα ο πυκνωτής μου πέρασε από το μυαλό.Βέβαια ο τεχνικός είναι πατέρας φίλου μου και είναι πολύ καλός και οπότε τον εμπιστεύομαι πάρα πολύ σε τέτοια θέματα.

kostas_a22
03-04-08, 08:53
Καλημέρα σε όλους!! Μήπως alexator θα μπορούσες να μας δώσεις το μοντέλο της sony
για να δούμε αν τελικά είναι κάτι από τα παραπάνω ή κάτι άλλο !!

east electronics
03-04-08, 10:55
σε ενα εργαστηριο οταν ο πελατης εχει γινει τσιμπουρι στο μαστορα η οταν ο μαστορας δεν μπορει να βρει την βλαβη παντα λεει στον πελατη κατι τελειως κουφο η πολυ ακριβο για να καθαρισει απο την περιπτωση .....

στο δικο μου μαγαζι γινετε παρελαση απο τηλεορασεις καθημερινα και φυσικα πολλες απο αυτες ειναι σονυ αλλα μεχρι τωρα δεν χρειαστηκε να αλλαξω τετοιο πραγμα ΠΟΤΕ !!!!! εκτος απο μια φορα που το αλλαξα και τελικα εκανα λαθος .... το λαθος μου στοιχισε μια 80 ευρα ....

αυτα ....

ice25
03-04-08, 22:47
κάνα πυκνοτακη...σου ανάβει δείχνει κανονικά τα μενού και έτσι άλλα δεν σου δείχνει εικόνα από το σταθμό???αν έχεις κουμπωμένο το dvd σου βγάζει κατευθείαν κανονικά την εικόνα??πες μου ότι κάνω λάθος?επίσης ήχο από το σταθμό έχεις κανονικά

xifis
16-06-08, 16:05
παιδια γεια χαρα!εχω μια sony τηλεοραση τρινιτρον 10ετιας περιπου,μοντελο KV-29X5D.αυτο που μου κανει ειναι οπως δειχνει κανονικα,ξαφνικα αρχιζει να φωτιζει η εικονα,ασπριζει-ασπριζει,κ σημερα κανει μια τσακ το ρελε της κ εκλεισε.εμεινε να αναβοσβηνει stand by το λεντ ''on on on κενο on on'' η απλα να αναβοσβηνει ανα τριαδες,δε θυμαμαι ακριβως.βεβαια την εκλεισα κ την ξανανοιξα 2-3 φορες κ εφτιαξε.επισης το κανει μονο στο αλτερ αυτο,αν κ μαλλον ειναι συμπτωματικο.

καμια γνωμη?προηγουμενη εμπειρια?ευχαριστω για το χρονο σας προκαταβολικα.

Nemmesis
16-06-08, 17:13
ALTER? ε μην βλεπεις ΑΝΙΤΑ... εχει γουστο η TV σου :)..
και εγω παντως πιστευω οτι κανα πυκνωτακι...
καλητερα περιμενε νεοτερα απο τον sakis..

east electronics
16-06-08, 17:23
overcurent protection .....

αν το κανει μονιμα εχει ζημια ...αν το κανει μια στις τοσες παλι εχει ζημια ...θελει κοιταγμα ....ψυχρες κολλησεις θελει κοιταγμα ηλετρολυτικους στο τροφοδοτικο, θελεις να δεις επισης και τον ηλεκτρολυτικο που εχει στα 200 βολτ για το βερτικαλ ....

τελος σε καμμια περιπτωση δεν την αφηνεις ετσι .... αν την αφησεις θα κανει μεγαλυτερη ζημια

xifis
16-06-08, 21:30
ωραιος ο σακης,ευχαριστω πολυ παιδια ναστε καλα,με την πρωτη ευκαιρια θα την πιασω. :idea: :idea:

dalai
29-06-08, 18:26
εχω και εγω παρομoιο πρόβλημα σε μια sony KV21X5D αλλα σε μένα κανει 5 αναβοσβηματα.
Την πηγα σε ενα τοπικό τεχνίτη και μου την εφτιαξε για....ενα μηνα και μου χαλασε και τα χρωματα (πολυ κοκκινο).
Τωρα αναβοσβηνει και παλι 5 φορες για περιπου 3-4 λεπτα μονο με ηχο απο το καναλι(οπως και πριν την παω στο τεχνιτη) .
Μετα τα 4 λεπτα αναβει και η οθονη αλλα οπως παντα με χαλια χρωματα .
Την ανοιξα και τη καθαρισα απο σκονες, αλλα τριμερ δεν βρηκα να διορθωσω την εικονα εστω στα χρωματα της .
Δεν ξερω τι να πειραξω.Λετε να αλλαξω οτι βλεπω να ζεστενεται πολυ ? Αλλα ειναι πολλα αυτα που εχουν παρει χρωμμα απο τη ζεστη...
Εχω ωρει το σχεδιο της αλλα με τετοιο τεραστιο χαρτη τι νοημα να βγαλω...
Ξερει κανεις τι σημαινουν τα 5 αναβοσβηματα?

dalai
29-06-08, 19:40
Την ανοιξα και πειραξα το τριμερακι πανω στο στην υψηλη... Ασπρισε ολη η οθονη καθως το γυρνουσα και μετα ακουστηκε ενα ΤΣΑΚ και ...τεζα..Η εικονα επανηλθε αλλα απο ποιοτητα εικονας τιποτα...

IOANNIS
29-06-08, 23:29
5 αναβοσβηματα προβλημα με οθονη. κοινως πεσμενη οθονη, αφου λες κιολας οτι μετα τα 4 λεπτα αναβει και η οθονη αλλα οπως παντα με χαλια χρωματα. στον τεχνιτη που την πηγες σου (χτυπησε), την οθονη με ενα μηχανημα. πολλες φορες μετα το (χτυπημα), μπορει να φτιαξει η οθονη και να δουλεψει κατι μηνες!!!!
αν ομως ξαναχαλασει, θελει αλλαγη, πραγμα που δεν σε συμφερει!!!!!

east electronics
30-06-08, 13:14
αυτ που λεει ειναι ακριβως η βλαβη ...... ακομα και σε σχετικα καινουργιες οθονες ,......

μια στο εκατομυριο ομως αν η οθονη τελικα να ειναι ενταξει να υπαρχει και προβλημα στο ολοκληρωμενο του βιντεο.... καμμια φορα παιζει και αυτο ....σπανια ομως

JIMKAF
30-06-08, 14:07
Φίλε dalai είπες ότι σου χάλασε και τα χρώματα συγκεκριμένα πολύ κόκκινο από προσωπική εμπειρία θα σου πω ότι μου είχε συμβεί και εμένα αυτό μετά από ένα καθάρισμα που είχα κάνει σε μία Sony παλιά και αυτό που είχε συμβεί ήταν ότι είχε ξεκολλήσει ο πυκνωτής για το πράσινο χρώμα στην πλακέτα που βρίσκεται πάνω στο ηλεκτρονικό πυροβόλο (CRT γαρ...)

dalai
24-07-08, 12:07
Για την ιστορια η τηλεοραση ηταν καμενη στην οθονη της.... Πηρα οτι μου φανηκε οτι ηταν χρησιμο και τα υπολοιπα μερη κατεληξαν στην ανακυκλωση.
Ευχαριστω για τις συμβουλες...