PDA

Επιστροφή στο Forum : Δεν ανάβει (TFT hp1702)



DT200
30-11-07, 20:44
Μου χαρίσανε σήμερα μία TFT hp 1702 αλλά δεν ανάβει καθόλου και τίποτα ,
Το ιστορικό της είναι ότι δούλευε κανονικά, την σβήνει και την άλλη μέρα δεν ξανά δούλεψε ,
την άνοιξα να την κοιτάξω για τίποτα εμφανές αλλά φαίνεται εντάξει,
το μόνο που παράτησα είναι ότι δύο ηλεκτρολυτικοί πυκνωτές είναι ελαφρός φουσκωμένοι
αλλά βάση πολύμετρου είναι καλοί , για σιγουριά αύριο θα τους αλλάξω .
κάτι ακόμα είναι ότι όταν την βάζω στην πρίζα τραβάει λίγο ρεύμα (αυτό είναι καλό)
αλλά μετά κάνει ένα τσίκ τσίκ... σαν να σκάει λίγο ρεύμα κάπου ,
προσπάθησα να το εντοπίσω και μου φαίνεται ότι είναι από ένα μετασχηματιστή που έχει μέσα.

Τι να κάνω ?

Chris Valis
30-11-07, 21:28
Είναι γνωστό πρόβλημα με τις 1702 οι περισσότερες (~3 ετών εποχής) έχουν χαλάσει.
Έχω επισκευάσει 4-5 τέτοια.

To πρόβλημα είναι στο τροφοδοτικό, άλλαξε τους πυκνωτές με καλής
ποιότητας χαμηλού ESR και θα είναι μια χαρά.

Προσοχή στην ποιότητα των πυκνωτών. Με απλούς δεν θα ανοίξει καν!

Το τσικ τσικ που ακούς είναι το παλμοτροφοδοτικό που ζορίζεται και κόβει η προστασία του.
Μην το αφήνεις να δουλεύει έτσι γιατί μπορεί να σου δημιουργήσει και άλλα προβλήματα.

ice25
30-11-07, 21:29
άντε βρε καλό παίδεμα.δες τους πυκνωτές και μετά έχει ενα κύκλωμα τροφοδοτικού για να κάνει υψηλή για τον φωτισμό του πάνελ.εγω ετσι εκανα σε μια 7"

DT200
01-12-07, 10:08
Ποιοι είναι οι καλής ποιότητας πυκνωτές με χαμηλό ESR ?
(τι είναι το ESR ?)

DT200
01-12-07, 13:35
Λοιπόν κύριοι είμαι κομπλέ, άλλαξα τα δύο πυκνωτάκια και είναι όλα τέλια :D

Πριν τα αλλάξω τα μέτρησα και παράτησα ότι δεν είχαν κάποιο είδος ωμικής ανωμαλίας
αλλά είχε αλλάξει η χωριτικότιτα τους από 1000μF σε 30μF και σε 200μF.

Θέλω να σας ευχαριστήσω και τους δύο για την TFT που μου κάνατε δώρο :wink:

Chris Valis
01-12-07, 14:39
Ποιοι είναι οι καλής ποιότητας πυκνωτές με χαμηλό ESR ?
(τι είναι το ESR ?)

Δες εδώ: http://en.wikipedia.org/wiki/Capacitor_plague

Είναι πολύ σημαντικό να βάλεις κατάλληλους πυκνωτές αλλιώς θα την πάρεις πάλι στο χέρι!
Θυμάσαι τι πυκνωτές άλλαξες;

ice25
01-12-07, 16:21
τα συγχαρικια μου.τα καταφέραμε πάλι.

DT200
01-12-07, 18:29
Είναι πολύ σημαντικό να βάλεις κατάλληλους πυκνωτές αλλιώς θα την πάρεις πάλι στο χέρι!
Θυμάσαι τι πυκνωτές άλλαξες;


Ναι θυμάμαι αλλά δεν ανησυχώ διότι έβαλα καλούς και
μάλιστα αντί για 16 βολτ έβαλα 25 βολτ

PCMan
01-12-07, 19:21
Πως ξεχωρίζεις έναν καλό απο έναν κακό? Πως τον ζητάς?

Chris Valis
02-12-07, 00:39
Πως ξεχωρίζεις έναν καλό απο έναν κακό? Πως τον ζητάς?

Πέρνεις κάποιον επώνυμο nichicon / rubycon / panasonic / sanyo / SMG / Nippon Chemicon

Μακριά από lelon / bc και ανώνυμους. Αυτοί δεν κάνουν για παλμοτροφοδοτικά.

Chris Valis
02-12-07, 00:41
Ναι θυμάμαι αλλά δεν ανησυχώ διότι έβαλα καλούς και
μάλιστα αντί για 16 βολτ έβαλα 25 βολτ

Tο ότι έβαλες μεγαλύτερης τάσης δεν λέει τίποτα (θεωρητικά ισχύει ότι το ESR μεγαλώνει όσο μεγαλώνει και η τάση αναφοράς του πυκνωτή).
Τι μάρκα έβαλες;

lynx
02-12-07, 03:58
Πέρνεις κάποιον επώνυμο nichicon / rubycon / panasonic / sanyo / SMG / Nippon Chemicon
Μακριά από lelon / bc και ανώνυμους. Αυτοί δεν κάνουν για παλμοτροφοδοτικά.

:ok: :ok:

Θα προτεινα Sanyo Oscon χαμηλου ESR εφοσον προκειται για τροφοδοτικο! ομως ειναι λιγακι ακριβοι....

PCMan
02-12-07, 04:21
Μήν ανοίγω καινούριο θέμα αφού νομίζω ότι και το δικό μου με πυκνωτες έχει σχέση.
Έχω μία μητρική ρε παιδιά και μόλις πάνω να ανοίξω το pc δεν κάνει τίποτα. Παίρνουν ρεύμα τα πάντα αλλα δεν κάνει τίποτα, κανένα μπιπ, και δεν ανοίγει η οθόνη. Επεξεργαστής δεν φταίει ούτε μνήμες. Να σημειώσω ότι πάνω σε αυτή την μητρική είχα μία κάρτα γραφικών που κάποια στιγμή έβγαζε ότι να ναι στην οθόνη(κάηκε). Την δοκίμασα και σε άλλο pc και όντως καμμενη είναι. Έβαλα καινούρια και απο τότε δεν άνοιξε ποτέ..

Πήρα πρέφα κάποιους πυκνωτες που είναι φουσκωμένοι αλλά δεν βρίσκω τέτοιες χωριτηκότητες για να τους αλλάξω. Οι πυκνωτές βρίσκονται στα αριστερα του επεξεργαστή και ακριβώς δίπλα στην τροφοδοσία των 12V. Είναι 4 φουσκωμένοι στα 4V/680μf μάρκας OST και ένας κάτω απο τις μνήμες και δίπλα απο την PCI-E 16χ ο οποίος είναι 6,3/820μf μάρκας ltec(?)

Το pc δούλευε επί 3-4 χρόνια ασταμάτητα.

Δεν μπορώ να βρώ ίδιους πυκνωτες. Τι να κάνω?

ΥΓ.Εννοείται ότι δεν διαθέτω χρήματα για καινούρια άσε που δεν θα βρω παρ'όμοια...

ΥΓ. ASUS P5GD2

babisko
02-12-07, 08:27
Νίκο, παρόμοιο πρόβλημα είχα και εγώ με μια motherboard Gigabyte. Εντόπισα τρεις πυκνωτές φουσκωμένους γύρω από τον επεξεργαστή. Το πρόβλημα ήταν ότι ο υπολογιστής έκανε ότι ήθελε. Οι πυκνωτές αυτοί, εκτός του χαμηλού ESR, έχουν μικρή τάση λειτουργίας (= μικρό μέγεθος για δεδομένη χωρητικότητα) και αντέχουν σε υψηλές θερμοκρασίες λειτουργίας (105 βαθμούς , έναντι των 85 βαθμών Κελσίου των κλασικών πυκνωτών). Έψαξα στα περισσότερα καταστήματα της Θεσσαλονίκης να βρω πυκνωτές, αλλά τίποτε. Οι πυκνωτές που χρειαζόμουν ήταν 3.300 μF / 6,3V. Βρήκα από άλλο κατεστραμμένο motherboard πυκνωτές 4.700μF / 6,3V αλλά δεν χωρούσαν εύκολα, έπρεπε να γίνει πατέντα με καλωδιάκια κ.λ.π. Τελικά βρήκα την ευκολότερη και πιο σωστή λύση: Έδωσα 55€ και πήρα μια άλλη χαμηλότερης ποιότητας βέβαια και φτωχότερη σε εξοπλισμό (Ashrock), αλλά τουλάχιστον είχε και SATA controller και έτσι όλα καλά. Περισσότερα μπορείς να διαβάσεις στο post (http://www.hlektronika.gr/phpBB2/viewtopic.php?t=6465&highlight=gigabyte) που είχα κάνει τότε.

Υ.Γ. Με γεια την καινούργια σου motherboard.

Φιλικά
Μπάμπης

PCMan
02-12-07, 16:19
Το θυμάμαι το θέμα σου. Έχω κι άλλα pc εδώ για να κάνω την δουλειά μου αλλά αυτό ήταν το "επίσημο" και είχα ρίξει πολλά φράγκα πάνω για υδροψύξεις και τέτοια. Έχει περίπου ένα χρόνο που κάθεται και όλο λέω θα το φτιάξω αλλά παίρνουν άλλα πράγματα προτεραιότητα...

Δηλαδή τους αλλάξω με κάποιους στα 1000μf και όχι 680, δεν θα έχω πρόβλημα έτσι?

Αυτό με την θερμοκρασία που λές, άν αντί για 4V βάλω 6,3 δεν θα ζεστενεται τόσο, έτσι δεν είναι?


ΥΓ. Δεν πήρα καινούρια μητρική

:)

babisko
02-12-07, 17:36
Αν βάλεις 1000μF δεν νομίζω να έχεις πρόβλημα, ούτε και θα κερδίσεις τίποτε αν βάλεις πυκνωτές 6,3V (αντί 4V που είχε επάνω η μητρική). Όσο για την θερμοκρασία, είναι η μέγιστη θερμοκρασία που αντέχει ο πυκνωτής (105 βαθμοί Κελσίου). Θα δουλέψει, αλλά θα τα φτύσει πιο γρήγορα ο πυκνωτής. Αν έχεις πυκνωτές 1000μF/6,3V και χωράνε, μην το σκέφτεσαι καθόλου και μην κοιτάς θερμοκρασίες κ.λ.π, βάλτους επάνω και το πιθανότερο είναι να δουλέψει μια χαρά, αν δεν έχει και κάποιο άλλο πρόβλημα. Τώρα αν αντί να κρατήσει 3-4 χρόνια, κρατήσει λιγότερα...

Υ.Γ. Το με γεια την καινούργια σου motherboard, πάει σ' αυτήν που ΘΑ αγοράσεις. :lol: :lol: :lol:

Αστειεύομαι βέβαια Νίκο, εύχομαι να τα καταφέρεις και να την κάνεις να δουλέψει.

PCMan
02-12-07, 19:03
Thanks Μπάμπη για όλα. Θα δοκιμάσω και θα ενημερώσω :D

PCMan
03-12-07, 00:41
Τους άλλαξα τους πυκνωτες βάζοντας 6,3/820μf σε όλους τους φουσκωμένους και το αποτέλεσμα ήταν ότι έχασα τον χρόνο μου τζάμπα :D
Πάλι το ίδιο κάνει...

Λέτε να αρχίσω να ψάχνω αν έχει κανένα καμμένο τρανζίστορ? Τι? Οχι? Καλα, θα πάρω καινούρια μητρική τότε.. :lol: :lol:

lynx
03-12-07, 03:12
με γεια την καινουργια motherboard PCMan! :D 8)