PDA

Επιστροφή στο Forum : THOMSON 42" 42PB040B5



scorpio
28-11-07, 16:37
THOMSON tv
Καλησπέρα,

Εχω μία plasma THOMSON 42" μοντέλο 42PB040B5 περίπου 1,5 χρόνο, όπου πριν δυο μέρες που παρουσίασε το εξής πρόβλημα, ενώ λειτουργούσε κανονικά έκανε ένα τσαφ χαθηκε η εικόνα και έσβησε. Δοκίμασα να την ανοίξω και ακουγόταν μόνο ο ήχος και άλλαζαν τα κανάλια.
Επικοινώνησα με τον αντιπρόσωπο της THOMSON όπου με την περιγραφή που του έδωσα μου διέγνωσε αντικατάσταση της πλακέτας και το κόστος αυτής 700-800 ευρώ!!!!!

Υπάρχει περίπτωση να είναι κάτι αλλο? Μπορεί κάποιος να με ενημερώσει σχετικά?

Ευχαριστώ πολύ,

johny525
28-11-07, 16:44
Αν και δεν ξερω πολλα,νομιζω ειναι υπερβολικο να σου ζητανε απο την αντιπρωσοπεια να αλαξεις ολη την πλακετα.Ελπιζω να σε βοηθησει καπιος φιλος που ξερει περισοτερα για το θεμα.Νομιζω παντως οτι υπαρχει θεμα εγγυσης,στα περισοτερα ηλεκτρικα και ηλεκτρονικα ειδη ειναι 2 χρονια,με βαση οδηγια της ευρωπαικης ενωσης :roll:

east electronics
28-11-07, 17:42
μαλλον Μανολωπουλος νομιζω δικαιως ζηταει περιπου τοσα λεφτα σε περιπτωση που και τα δυο τροφοδοτικα του πανελ θελουν πεταμα ( παγεια πρακτικη ειναι να αλλαζουν και οχι να επισκευαζουν ) απο την αλλη μια και η τηλεοραση ειναι τελειως ρημαδι ( κατα την αποψη μου παντα, οι τομσον δεν λενε μια εδω και χρονια ) το καλυτερο θα ηταν να τους την πας απο εκει και να ζητησεις προκοστολογηση ..... σε ολες τις περιπτωσεις η γνωμη μου ειναι οτι η εταιρια αυτη ειναι αρκετα σοβαρη και αν θα κανει επισκευη ασχετα αν το προιον δεν ειναι και η καλυετρη ποιοτητα τα αποετελεσματα θα ειναι καλα

ΗΛΙΑΔΗΣ ΧΡΗΣΤΟΣ
30-11-09, 18:55
H ΤΗΟΜSON ΕΧΕΙ 3 ΠΛΑΚΕΤΕΣ.ΟΙ 2 ΚΟΣΤΙΖΟΥΝ ΑΠΟ 250 ΕΥΡΩ Η ΚΑΘΕΜΙΑ ΚΑΙ Η 3 Η ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ ΚΟΣΤΙΖΕΙ 700.ΕΠΑΘΑ ΤΟ ΙΔΙΟ ΜΕ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ ΚΑΙ ΠΛΗΡΩΣΑ 250ΕΥΡΩ ΧΩΡΙΣ ΦΠΑ ΕΠΙΣΚΕΥΗ.ΤΩΡΑ ΑΝΟΙΓΕΙ ΠΟΛΥ ΔΥΣΚΟΛΑ ΚΑΙ ΦΟΒΑΜΑΙ ΠΛΕΟΝ ΝΑ ΚΑΛΕΣΩ ΤΟ ΣΕΡΒΙΣ.ΝΑ ΜΗΝ ΣΕ ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΩ ΑΝ ΕΙΝΑΙ Η ΑΚΡΙΒΗ ΠΛΑΚΕΤΑ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΤΙΜΟΤΕΡΟ ΝΑ ΑΓΟΡΑΣΕΙΣ ΚΑΙΝΟΥΡΙΑ ΕΠΕΙΔΗ Η ΕΠΙΣΚΕΥΗ ΕΙΝΑΙ ΧΩΡΙΣ ΕΓΓΥΗΣΗ.ΤΟ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟΤΕΡΟ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΡΓΟΣΤΑΣΙΟ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗΣ ΤΩΝ ΤΗΛΕΟΡΑΣΕΩΝ ΑΥΤΩΝ.ΕΙΜΑΣΤΕ ΟΙ ΑΤΥΧΟΙ .ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΤΗΛΕΟΡΑΣΕΙΣ ΠΟΛΥ ΚΑΛΕΣ 650ΕΥΡΩ ΔΕΝ ΑΞΙΖΕΙ ΠΛΕΟΝ Η ΕΠΙΣΚΕΥΗ.

ΝΙΚΟΣΛΑΡΙΣΑ
30-11-09, 19:39
η βλαβη που μας αναφερεις οντως θελει αλαγη 3 πλακετων y-board,z-board και κοντρολ σαν σερβις κιτ γνησιο το κοστος ειναι 800€ αγορα
ενω για εναλλακτικο σερβις κιτ 170€ αρα τι σε συμφερει;