PDA

Επιστροφή στο Forum : τηλεοραση απο καρεφουρ



soulhealer
28-10-07, 17:27
είχα πάρει μια τηλεόραση 14" απο το εν λόγω κατάστημα αλλά τώρα έχω ένα πρόβλημα..
όταν ανάβω την τηλεόραση μου δείχνει μια άσπρη γραμμή στο κέντρο της οθόνης και η υπόλοιπη είναι μαύρη.
τι να φταίει? κοπάνισα λίγο την πλακετούλα απο κάτω αλλά τίποτα.. ούτε καν προσπαθησε να δείξει κανονικά..
μήπως είναι κανας μ/σ? τι να κανω? άσε που όταν την άνοιξα είχε πολύ μαυρίλα μέσα
γιατί?

Τρελός Επιστήμονας
28-10-07, 18:46
Οριζόντια γραμμή στη μέση της οθόνης σημαίνει βλάβη στο κύκλωμα κατακόρυφης σάρωσης (αν κατάλαβα καλά).

hlektrologos000
28-10-07, 22:36
είχα πάρει μια τηλεόραση 14" απο το εν λόγω κατάστημα ....................

φιλε soulhealer χωρις παρεξηγηση πιστευω θα ηταν πιο χρησιμο αν εγραφες την μαρκα και μοντελο της τηλεορασης παρα το απο που την αγορασες .
μου φερνει λιγο σαν δισφημιση η επικεφαλιδα ασχετα που πιστευω οτι δεν ειχες τετοια προθεση .

PCMan
29-10-07, 01:26
είχα πάρει μια τηλεόραση 14" απο το εν λόγω κατάστημα ....................

φιλε soulhealer χωρις παρεξηγηση πιστευω θα ηταν πιο χρησιμο αν εγραφες την μαρκα και μοντελο της τηλεορασης παρα το απο που την αγορασες .
μου φερνει λιγο σαν δισφημιση η επικεφαλιδα ασχετα που πιστευω οτι δεν ειχες τετοια προθεση .
Αν γράψει και μάρκα και μοντέλο τότε να δεις τι δυσφήμηση θα κάνει :lol: :lol: :lol: :P

ggr
29-10-07, 20:27
Το προβλημα ειναι σιγουρα στην βαθμιδα κατακορυφης σαρωσης. Συνηθως εχει καποιο ολοκληρωμενο (TDA) κατακορυφο πανω σε ψυκτρα το οποιο ειναι η συγκεκριμενη βαθμιδα. κοιτα αν τροφοδοτειται σωστα, αν εχει ξεκολλησει ο κοννεκτορας που παει στα πηνια κατακορυφης αποκλισης η ακομα και τα πηνια αν εχουν κοπει , και επισης ελεγξε διοδους ασφαλειοαντιστασεις και πυκνωτες.

epistimon
31-10-07, 11:54
Και γω το ιδιο προβλημα εχω σε μια blaunpunkt δεν θυμαμαι μοντελο,παντως την εχω απο το 1985.Το προβλημα ειναι οτι εχει μια ασπρη γραμμη στη μεση της οθονης.Η υπολοιπη οθονη ειναι μαυρη.Ηχο εχει κανονικα.Εχει κανεις καμια παρομοια tv να μου πει που να ψαξω?

BillGeo
03-11-07, 19:14
Παιδια, τηλεορασεις δεν μπορεις να επισκευασεις ετσι ευκολα.
Χωρις τα σχεδια της, και χωρις οργανα (πολυμετρο, παλμογραφο) να ακολουθησεις το σημα, δεν θα κανεις κ πολλα.

Ακομα κ αν ξερεις περιπου σε πια βαθμιδα ειναι η βλαβη σου, που θα ξερεις που ακριβως ειναι η βαθμιδα?

epistimon
05-11-07, 16:07
Παιδια, τηλεορασεις δεν μπορεις να επισκευασεις ετσι ευκολα.
Χωρις τα σχεδια της, και χωρις οργανα (πολυμετρο, παλμογραφο) να ακολουθησεις το σημα, δεν θα κανεις κ πολλα.

Ακομα κ αν ξερεις περιπου σε πια βαθμιδα ειναι η βλαβη σου, που θα ξερεις που ακριβως ειναι η βαθμιδα?

Συμφωνω οτι δεν γινονται επισκευες ετσι στα προχειρα.Παντως εχω λυσει πολλα προβληματα σε συσκευες ετσι στο "γονατο"που λενε. Π.χ αν ειναι ενα προβλημα που να εχει παρουσιαστει και σε αλλους γιατι να μη το φτιαξω με την βοηθεια τους(αντκατασταση καποιου ολοκληρωμενου κ.τ.λ).Εξαλλου προσπαθω να αποφευγω του τεχνικους γιατι με εχουν κοροιδεψει παμπολες φορες.

BillGeo
05-11-07, 19:19
Παιδια, τηλεορασεις δεν μπορεις να επισκευασεις ετσι ευκολα.
Χωρις τα σχεδια της, και χωρις οργανα (πολυμετρο, παλμογραφο) να ακολουθησεις το σημα, δεν θα κανεις κ πολλα.

Ακομα κ αν ξερεις περιπου σε πια βαθμιδα ειναι η βλαβη σου, που θα ξερεις που ακριβως ειναι η βαθμιδα?

Συμφωνω οτι δεν γινονται επισκευες ετσι στα προχειρα.Παντως εχω λυσει πολλα προβληματα σε συσκευες ετσι στο "γονατο"που λενε. Π.χ αν ειναι ενα προβλημα που να εχει παρουσιαστει και σε αλλους γιατι να μη το φτιαξω με την βοηθεια τους(αντκατασταση καποιου ολοκληρωμενου κ.τ.λ).Εξαλλου προσπαθω να αποφευγω του τεχνικους γιατι με εχουν κοροιδεψει παμπολες φορες.

Ναι, συμφωνω. Δεν σου ειπα να πας σε κανεναν μαστορα.
Αλλα αν ειναι να κανεις κατι ας το κανεις σωστα κ να μαθεις κ κατι.

Και βεβαια συμφωνω οτι μπορει να ειναι κατι απλο η βλαβη, οπως κατι στο τροφοδοτικο,
αλλα δεν ειναι αυτη η περιπτοση σου σιγουρα.

Οπως κ να εχει φιλε μου καλη τυχη.

east electronics
24-11-07, 18:50
ΟΙ ΤΒ ΤΟΥ ΚΑΡΦΟΥΡ ΕΙΝΑΙ 14 " ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΑ ΚΑΝΟΝΑ ΦΤΙΑΓΜΕΝΕΣ ΣΤΗΝ ΤΟΥΡΚΙΑ ΜΑΡΚΕΣ BLUE SKY FIRSTLINE ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΕΣ ΑΛΛΕΣ 14" ΦΟΡΑΝΕ ΚΑΤΑ ΚΑΝΟΝΑ ΤΟ ΙΔΙΟ ΣΑΣΣΙ ΔΕΝ ΧΑΛΑΝΕ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ ΕΧΕΙ ΟΜΩΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΘΕΙ ΟΤΙ ΚΑΝΟΥΝ ΨΥΧΡΕΣ ΚΟΛΛΗΣΕΙΣ ΓΥΡΩ ΑΠΟ ΤΟ ΒΕΡΤΙΚΑΛ ΕΙΔΙΚΑ ΣΤΗΝ ΑΣΦΑΛΕΙΟΑΝΤΙΣΤΑΣΗ ΠΟΥ ΤΡΟΦΟΔΟΤΕΙ ΤΟ ΒΕΡΤΙΚΑΛ ΚΟΙΤΑΞΕ ΤΟ ΚΑΙ ΣΙΓΟΥΡΑ ΘΑ ΔΕΙΣ ΟΤΙ ΚΑΠΩΣ ΕΤΣΙ ΕΙΝΑΙ
regards sakis

babisko
24-11-07, 20:16
ΟΙ ΤΒ ΤΟΥ ΚΑΡΦΟΥΡ ΕΙΝΑΙ 14 " ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΑ ΚΑΝΟΝΑ ΦΤΙΑΓΜΕΝΕΣ ΣΤΗΝ ΤΟΥΡΚΙΑ ΜΑΡΚΕΣ BLUE SKY FIRSTLINE ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΕΣ ΑΛΛΕΣ 14" ΦΟΡΑΝΕ ΚΑΤΑ ΚΑΝΟΝΑ ΤΟ ΙΔΙΟ ΣΑΣΣΙ ΔΕΝ ΧΑΛΑΝΕ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ ΕΧΕΙ ΟΜΩΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΘΕΙ ΟΤΙ ΚΑΝΟΥΝ ΨΥΧΡΕΣ ΚΟΛΛΗΣΕΙΣ ΓΥΡΩ ΑΠΟ ΤΟ ΒΕΡΤΙΚΑΛ ΕΙΔΙΚΑ ΣΤΗΝ ΑΣΦΑΛΕΙΟΑΝΤΙΣΤΑΣΗ ΠΟΥ ΤΡΟΦΟΔΟΤΕΙ ΤΟ ΒΕΡΤΙΚΑΛ ΚΟΙΤΑΞΕ ΤΟ ΚΑΙ ΣΙΓΟΥΡΑ ΘΑ ΔΕΙΣ ΟΤΙ ΚΑΠΩΣ ΕΤΣΙ ΕΙΝΑΙ
regards sakis


Συγνώμη για το off topic, αλλά γιατί "ΦΩΝΑΖΕΙΣ"? Τα κεφαλαία στα forums σημαίνουν ότι φωνάζεις, πέρα του ότι δεν διαβάζονται εύκολα.

Πάντα φιλικά
Μπάμπης


:D :D :D

east electronics
25-11-07, 13:11
δεν ενοουσα κατι κακο ειναι μια συνηθεια εαν ενοχλει ...θα προσπαθησω να γραφω μικρα απο εδω και περα

ευχαριστω για την παρατηρηση

regards sakis