PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα με ασπρόμαυρη λαμπάτη TV



Giannis511
27-02-06, 22:01
Η ΤV είναι περίπου του '70 Sanyo αλλά έχω συναισθηματικό δέσιμο και παράλληλα είμαι και από τους ρομαντικούς του σπόρ.Έχει μείνει αρκετό καιρό αδούλευτη και αποφάσισα να την ξανανοίξω(!). Τα νήματα των λυχνιών ανάβουν κανονικά και της οθόνης αλλά βγάζει ένα κάπως έντονο σφύριγμα ένα "ιιιιιιιι" και στην οθόνη εμφανίζει μία έντονη άσπρη γραμμή στο κέντρο οριζόντια η οποία μεγαλώνει όσο περνάει η ώρα δηλαδη απλώνεται μόνο.Έπαιξα λίγο με την φωτεινότητα και το contrast αλλά τίποτα.Νομίζω οτι το πρόβλημα είναι στο οριζόντιο (γραμμή εξόδου PL36,ανόρθωση PY82 και φυσικά το πηνίο της υψηλής). Επίσης στο πίσω μέρος έχει δύο μικρά ποντεσιόμετρα τα οποία φοβήθηκα να πειράξω γιατί... :hammer: :head: :psonio: :help: !!!Θα μπορούσε κάποιος να βοηθήσει ώστε να λυθεί αυτό το πρόβλημα???

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Di*Ca_Electronic
08-07-18, 21:38
Φίλε Γιάννη,
αν ακόμα είσαι μέλος του forum και το διαβάζεις παρ΄ ότι πέρασαν 12 χρόνια και 4,5 μήνες θα ΄θελα να μάθω αν επισκεύασες τη τηλεόραση SANYO με λυχνίες ή αν τη πήγες στην
ανακύκλωση από καθαρά επιστημονική περιέργεια.
Δεν θυμάμαι αν αυτές είχαν PL36 ως ενισχύτρια οριζοντίου ή PL504.
Αν η άσπρη γραμμή που αναφέρεις μεγάλωνε δεξιά - αριστερά κι όχι πάνω - κάτω τότε πράγματι είχες πρόβλημα οριζοντίου εξόδου αλλά αυτό δεν οφείλεται πάντα στη λυχνία
αλλά και στο Μ/Σ οριζοντίου και σε πυκνωτή booster και σε δίοδο dumper.
Φιλικά.
Δημήτρης Καρούσης