PDA

Επιστροφή στο Forum : ?θερμοσιφωνας?



jakektm
21-02-06, 22:41
Αν και ένας θερμοσύφωνας δεν περιλαμβάνεται στην καθημερινή χρήση και επισκευη ενός ηλεκτρονικού , λέω να κάνω μια προσπάθεια , αν κάποιος έχει ασχοληθεί και ξέρει απο επισκευές θερμοσιφώνων. Λοιπόν , πολύ απλά δεν ζεσταίνει νερό!! Ξέρει κανένας στάδια-βήματα επισκευής του???

moutoulos
22-02-06, 00:54
:shock:
Έχει καεί η αντίσταση (10ε περίπου, εξαρτάται πόσων παροχών είναι), αλλά αρκετό ζόρι για αντικατάσταση, και πολλά νερά ....

PM
22-02-06, 01:44
Κοίτα τον θερμοστάτη πρώτα αν δίνει ρεύμα στην έξοδό του και αν κάνει το χαρακτηριστικό ¨κλικ¨ όταν γυρνάς τον διακόπτη της θερμοκρασίας. Αν είσαι τυχερός θα έχει χαλάσει αυτός και η αλλαγή του είναι συνήθως εύκολη. Αν θες όμως αντίσταση τότε χρειάζεται κάποια εξοικείωση με τα υδραυλικά αφού θα πρέπει να τον αδειάσεις και να του αντικαταστήσεις και την φλάντζα.

nikoskourtis
22-02-06, 03:25
Πιο συνηθισμενο ειναι να χαλασε ο θερμοστατης. Πιο δυσκολο η αντισταση. Αν πιανουν τα χερια σου μπορεις να αλλαξεις και την αντισταση μονος σου, δεν ειναι τιποτα.
Βεβαια αν δεν αναβει το ενδεικτικο λαμπακι στον πινακα τοτε κατι εχει γινει εκει.

k_sotiris
22-02-06, 08:33
Το πιο συνηθισμενο ειναι να χαλασε ο θερμοστατης.

tzitzikas
22-02-06, 11:15
δες με το πολυμετρο αν σου δειχνει αντισταση η αντισταση.πρεπει να δειχνει μερικα Ω.αλλιως θερμοστατης.ευκολο ειναι να την αλαξξεις.

jakektm
22-02-06, 12:19
ο πινακας δεν έχει λαμπακι στην ασφαλεια του θερμοσιφωνα. παντως παρατηρησα πως τον χαρακτηριστικο σπινθιρισμο δεν τον κανει πλεον. οποτε μαλλον δεν δινει ρευμα:1)η χαλασε η ασφαλεια 2)η δεν δουλευει ο θερμοστατης. Λογικα αν ειχε καει η αντισταση ο θερμοστατης θα επαιρνε ρευμα, οποτε θα εβλεπα κ τον σπινθιρισμο. Έχω καποιο δικιο ... η ειμαι εκτός!!???

ΠΕΤΡΟΣ Κ.
22-02-06, 12:29
Τον σπινθιρισμό τον κάνει μόνο οταν υπάρχει φορτίο, (δηλαδή η αντίσταση), εάν έχει πρόβλημα ο θερμοστάτης (έχει μείναι ανοιχτός) τότε σαφώς δεν παίρνει ρεύμα η αντίσταση, οπότε δεν έχεις και σπινθήρα. Με ένα δοκιμαστικό κατσαβίδι μπορείς να δείς μέχρι που έχεις τάση, ξεκινώντας από την έξοδο του ασφαλειοδικόπτη (αφόυ τον ανοίξεις πρώτα).

jakektm
22-02-06, 13:40
πρεπει ομως να κλεισω τον γενικο απο την χελωνα η αρκει ο γενικος του πινακα?

ΠΕΤΡΟΣ Κ.
22-02-06, 14:14
Εάν πρέπει να μετρήσεις με δοκιμαστικό κατσαβίδι θα πρέπει να έχεις γενικό ανεβασμένο (να έχει ρεύμα ο πίνακας), με μεγάλη προσοχή!!!!!, διότι μαλλιά περμανάντ γίνονται και στο κομωτήριο πιο ακίνδυνα. Εάν πρόκειται να μετρήσεις την "συνέχεια" του κυκλώματος με πολύμετρο, τότε σίγουρα κατέβασε τον γενικό του πίνακα. Προσοχή όμως διότι πάλι έχεις ρεύμα μέχρι τον γενικό διακόπτη.

KILOBATIKOS
22-02-06, 21:55
Καλησπέρα τον έκανες τον θερμοσίφωνα ?

leosedf
23-02-06, 11:12
Βασικά εμένα που είχε σταματήσει τελείως (δεν άναβε ούτε το λαμπάκι) είχα ρωτήσει ενα φίλο μου ηλεκτρολόγο και μου είπε να ανοίξω το καπάκι απο κάτω. Επάνω στο θερμοστάτη είχε μια μικρή ηλεκτρονική ασφάλεια (ενα πολύ μικρό κουμπάκι) το πάτησα και ολα ΟΚ.

jakektm
23-02-06, 14:53
λοιπον παιδια, αναβω την ασφαλεια(πινακα) , και στον θερμοσιφωνα πανω στο θερμοστατη με το δοκιμαστικο κατσαβιδι ειδα οτι εχει ταση ενας ακροδεκτης οπου φτανει ενα μαυρο καλωδιο. ο αλλος ακροδεκτης οπου φτανει μπλε καλωδιο δεν εχει ταση. οπως επισης και οι 2 μεσαιες εξοδοι τασης οι οποιες πηγαινουν στην αντισταση κ στο λαμπακι. Μετρισα να δω αν εχει ταση πανω εκει (μηπως και το λαμπακι καηκε) αλλα ουτε εκει δεν εχει ταση. Η μικρη ασφαλεια δεν εχει 'πεταχτει'. Αρα αλλαγή θερμοστατη? Πρεπει να το ξεβιδωσω απλα? ή θελει και καμια αλλη διαδικασια?

jakektm
23-02-06, 17:09
μετρησα και ωμικη αντισταση πανω στην αντισταση και εγραψε 10.8 Ω. βεβαια μαζι με τον θερμοστατη αλλα δε νομιζω να παιζει ρολο γιατι σε εκεινο το σημειο υπαρχει ρελε και ειναι ανοιχτο χωρις τροφοδοσια (σωστα??) αρα η αντισταση δεν ειναι καμενη, οποτε ο θερμοστατης θελει αλλαγη

Danza
23-02-06, 17:38
ο θερμοστάτης δίνει τάση στην αντίσταση, δεν παίζει ρόλο στα Ω της αντίστασης.. οπότε πας για αλλαγή θερμοστάτη :wink: και για να είσαι πιο σίγουρος βγάλε τον θερμοστάτη τελείως και μετρησε παλι την αντίσταση, αν σου δίνει μερικά Ω η αντίσταση τότε είναι χαλασμένος ο θερμοστάτης.

KILOBATIKOS
23-02-06, 22:32
Βασικά εμένα που είχε σταματήσει τελείως (δεν άναβε ούτε το λαμπάκι) είχα ρωτήσει ενα φίλο μου ηλεκτρολόγο και μου είπε να ανοίξω το καπάκι απο κάτω. Επάνω στο θερμοστάτη είχε μια μικρή ηλεκτρονική ασφάλεια (ενα πολύ μικρό κουμπάκι) το πάτησα και ολα ΟΚ..


Συμφωνώ και εγώ. Επάγγελμα ηλεκτρολόγος.

ΠΕΤΡΟΣ Κ.
24-02-06, 08:21
Αφού δεν έχεις συνέχεια τάσης μετά τον θερμοστάτη, τότε έχει χαλάσει αυτός. Απλά ξεβίδωσέ τον και πήγαινε με το δείγμα να πάρεις άλλον.

jakektm
24-02-06, 08:45
oκ τον εχω βγαλει τον θερμοστατη, περιμενω να ανοιξει και κανενα μαγαζι να παω να αγορασω αλλο. Η παρακατω φωτογραφια ειναι απο την καταληξη του θερμοστατη, και εχει μερικα αλατα. Μηπως σημαινει καποιο προβληαμα εσωτερικο?

jakektm
24-02-06, 10:03
Η αλλαγή του θερμοστατη έγινε, αναβει το λαμπακι, κανει και ο θερμοσιφωνας μικροθορυβους επειδη ζεσταινει το νερο.. Ευχαριστω τους συναδελφους που βοηθησαν..Μετα απο τοοοοοσσσοοοοοοο καιρο θα κανω μπανιο..!!! :lol: