PDA

Επιστροφή στο Forum : ΚΟΛΗΤΗΡΙ



savnik
21-01-06, 12:18
Εχω ενα κολητηρι μαρκας TAIYO ELECTRIC το CXG-25 το οποιο μεσα εχει μια πλακετα για να ρυθμιζει την θερμοκρασια.
Πανω στην πλακετα εχει ενα ολοκληρωμενο το οποιο εχει καει.
Μηπως ξερει κανεις ποιο ειναι και που μπορω να το βρω.

gsmaster
21-01-06, 14:03
Μεταφέρθηκε στην ενότητα επισκευές.

Θα βοηθούσε να μας πείς οποιοδήποτε γράφει πάνω το ολοκληρωμένο. Επίσης όταν λές κάηκε, πώς είσαι σίγουρος ότι κάηκε αυτό?

savnik
21-01-06, 14:10
:oops: για τη λαθος ενοτητα.
Ειχε χαλασει πριν 2 χρονια και ειχα βγαλει το ολοκληρωμενο (ηταν με οχτω ποδια) και τωρα που ειπα να το φτιαξω δεν εχω το ολοκληρωμενο (δεν θυμαμαι που το εχω βαλει)
Αυτο το ολοκληρωμενο οδηγαει ενα Triac (το ειχα αλλαξει για σιγουρα).
Ειναι σιγουρα αυτο γιατι δεν εχει τιποτα αλλο εκτος απο 5 αντιστασεις και 2 ηλεκτρολυτικους.

gsmaster
21-01-06, 14:29
Αν μπορείς να βγάλεις το σχέδιο της πλακέτας για να δούμε πώς οδηγεί το Triac θα μπορέσουμε να καταλάβουμε αν είναι κάποιος τελεστικός.

Με τάση δουλεύει το κολλητήρι?

ΥΓ Που χωράει το triac μέσα στο κολλητήρι? μήπως είναι σε ξεχωριστή βάση και έχει και μετασχηματιστή μέσα?

savnik
21-01-06, 15:00
Ετσι ειναι εσωτερικα.
Τα κοψιματα στην πλακετα το εχω κανει εγω.
Επισης το ολοκληρωμενο το εχω βαλει εγω για δοκιμη(741)

savnik
24-01-06, 16:41
Κανεις δεν εχει τετοιο κολλητηρι;

leosedf
24-01-06, 17:01
Βασικά ενας γιαπωνέζικος σταθμός κόλλησης κοστίζει 10 ευρώ και ενα πιό καλό μοντέλο ατα 15 και ειναι άψογο.
Δεν είμαι σίγουρος αν αξίζει να επισκευάσεις ενα κολλητήρι τέτοιου τύπου

Killo_Watt
24-01-06, 18:13
link please???

leosedf
24-01-06, 18:17
Δεν θυμάμαι λινκ αλλα μπορείς να ψάξεις στο google για το ZHONGDI ZD-99 το οποιο χρησιμοποιώ κι εγώ, εχει και διάφορεσ μύτες.

EDIT:
Βρήκα μια φωτογραφία του εδώ http://www.solderflux.ru/product_info.php?products_id=325 αλλα ελλάδα κυκλοφορεί σε μπλέ χρώμα

savnik
24-01-06, 21:00
Βασικά ενας γιαπωνέζικος σταθμός κόλλησης κοστίζει 10 ευρώ και ενα πιό καλό μοντέλο ατα 15 και ειναι άψογο.
Δεν είμαι σίγουρος αν αξίζει να επισκευάσεις ενα κολλητήρι τέτοιου τύπου
Το ειχα αγορασει πριν 5 χρονια 15 χιλιαδες γιαυτο ειπα να το φτιαξω.
Απο κολλητηρια εχω αρκετα για να αγορασω αλλο.

gsmaster
24-01-06, 23:00
Αν βγάλεις το σχηματικό απο την πλακέτα ίσως κάτι γίνει.

Αν όχι, μπορείς να φτιάξεις απο την αρχή άλλη πλακέτα, και να την κάνεις και όπως θες. Στη θέση σου θα το έκανα ελεγχόμενο απο μΕ