PDA

Επιστροφή στο Forum : Πώς αναγνωρίζεται ενας καμμένος Πυκνωτής;



x_yannis
12-12-05, 10:06
Πώς καταλαβαίνουμε οτι ένας πυκνωτής είναι καμμένος; Ποια ειναι τα βήματα; (totally ασχετος)

electron
12-12-05, 10:39
Η δουλειά αυτή ειναι πολυ απλή αν διαθέτεις καπασιτόμετρο,αν όχι ελέγχεις ωμικά αν ο πυκνωτής ειναι βραχυκυκλωμένος.Για την περίπτωση ηλεκτρολυτικου-με πολικότητα-καθώς τον μετράς ωμικά με το +του πολυμέτρου στο +του πυκνωτή και αντίστοιχα το - με το -,θα πρέπει η αντισταση αν ανεβαίνει σιγά σιγά και να βάλεις στην συνέχεια αντίθετα τους ακροδέκτες του πολυμέτρου η αντίσταση θα πρέπει να πέφτει.Το παραπάνω φυσικά αποτελει πρακτικό τρόπο διάγνωσης,αν θες να ξέρεις ακριβώς ποια ειναι η κατάσταση ενος πυκνωτή θα πρέπει όπως ειπα να έχεις ενα καπασιτομετρο.

leosedf
13-12-05, 21:34
Και σε πολλές περιπτώσεις ηλεκτρολυτικών το καταλαβαίνεις απο την μίνι πυρινική έκρηξη που έχει γίνει και απο τις μαυρίλες της πλακέτας.
Εχω δεί επίσης πολλούς ηλεκτρολυτικούς να φουσκώνουν, πράγμα που δείχνει οτι η εχουν καταστραφεί η δεν λειτουργούν σωστά

electron
14-12-05, 14:59
Πολύ σωστά Κώστα.Όταν βλέπετε ελαφρώς φουσκωμένη την τάπα,δηλαδή το επάνω μέρος ενός ηλεκτρολυτικού,τότε τα έχει φάει τα ψωμιά του.

Giannis511
16-01-06, 22:44
Πάντως φίλε μην παίζεις και πολύ με τους ηλεκτρολυτικούς.Εγώ που έπαιζα με ένα αυτοταλάντωτο το καλοκαίρι, άκουσα το σμπαφ και μετά :hammer: :head: :hammer: :head: :hammer: :head: .Απλώς γέμισα το δωμάτιο με χαρτί κερί και τα ζουμιά του καημένου του πυκνωτή...

Chris Valis
12-04-06, 10:11
Ακόμα ένας τρόπος είναι να δώσεις τάση κοντά στο όριο αντοχής (κοντά λέμε όχι παραπάνω!) του πυκνωτή για λίγο χρόνο. Δηλαδή αν έχεις ένα 2200/16 δώσε 14.5 - 15volt. Κανονικά ο πυκνωτής πρέπει να τραβήξει απότομα ρεύμα κατά την φόρτηση (t=5RC όπου R=1) και μετά να έχει διαρροές λιγότερο απο 1mA (ανάλογα και τον πυκνωτή) αν έχει πιο πάνω απο 10-20mA θα πεί ότι κάπου έχει διαρροή και πολύ σύντομα θα σας αφήσει ακόμα και αν φαίνεται οτι προς το παρόν λειτουργεί κανονικά.


Το παραπάνω μπορεί να μετρηθεί καλλλίτερα από ένα ESR (Equivalent Series Resistance) meter το οποίο είναι στην ουσία μια γεννήτρια AC και ένα AC voltometer και χρησιμοποιείται για να δει κανείς πόσο "χάνει" ο πυκνωτής. Μονάδα του όργανου είναι το Ω.

chip
12-10-06, 00:04
σοστα τα παραπανω αλλα η πραγματικη μετρηση για το αν ένας πυκνωτής είναι σε καλή κατάσταση είναι εξαιρετικά δύσκολη!
Απλά ελέγχεις για τα παραπάνω στην περίπτωση επισκευής και δεν χρησιμοποιείς μεταχειρισμενους πυκνωτες στις κατασκευές σου!

gsmaster
12-10-06, 00:31
Υπάρχει όργανο μέτρησης της ισοδύναμης εσωτερικής αντίστασης πυκνωτών (ESR meter) που με λίγα λόγια βλέπεις σε τι κατάσταση είναι ο πυκνωτής.

chip
12-10-06, 11:13
Πράγματι.. βοηθά πολύ (έχει δημοσιεύσει σχέδια και το ελεκτορ) αλλά και πάλι μην είστε σίγουροι.
Το θέμα του ποιοτικού ελέγχου πυκνωτών είναι εξαιραιτικά δύσκολο ακόμα και για τους κατασκευαστές πυκνωτών που πλέον πειραματίζονται με όργανα που εξετάζουν τους πυκνωτές με υπέρυχους....άλλωστε πυκνωτής δεν είναι μόνο ο ηλεκτρολυτικός, και οι άλλοι πυκνωτές παρουσιάζουν εξίσου συμαντικά προβλήματα...(ιδιαιτερα κατα την συγκόληση -αποκολόληση όταν είναι smd)

robotakias
24-07-07, 00:16
Πάντως φίλε μην παίζεις και πολύ με τους ηλεκτρολυτικούς.Εγώ που έπαιζα με ένα αυτοταλάντωτο το καλοκαίρι, άκουσα το σμπαφ και μετά :hammer: :head: :hammer: :head: :hammer: :head: .Απλώς γέμισα το δωμάτιο με χαρτί κερί και τα ζουμιά του καημένου του πυκνωτή...

Και βγάζει και μία βρώμα ο π0|_|σταράς ο πυκνωτής όταν σκάσει. άσε :evil: :!:

homo mathematicus
03-08-07, 22:43
Τι μου θυμίσατε....... η πρώτη κατασκευή που είχα παλέψει ήταν ένας ενισχυτής 2Χ25 βαττ και κάνω λάθος στην πολικότητα (σύνδεση ενισχυτή με τροφοδοτικό) και ακούγετε ένα πρώτα σκάει ο ηλεκτρολυτικός και μετά με πέρνει στο μάτι ένα θραύσμα από ένα ολοκληρωμένο ενίσχυσης της philips.
O δε ηλεκτρολυτικός ήταν μεγάλης χωρητικότητας και είχε ανοίξει το πάνω μέρος του και το δωμάτιο είχε γεμίσει με μια μυρωδιά......σαν να μας είχαν επιτεθεί με χημικά όπλα!!!

mike87
22-02-08, 10:45
Καλημέρα.Εχω καποιο παλιο πικάπ με ενσωματομένο ενισχυτή και μεγάφωνο.Ενώ εχω αλλαξει τα καμμένα τρανζίστορ και βρήκα
on-line και βελονα απο Γαλλία, δεν κάνει σωστή ενίσχυση και παράλληλα βγαίνει θόρυβος απο το μεγάφωνο και με χαμηλωμένη
τέρμα την ένταση.Θα ήθελα να ρωτήσω αν πιθανόν φταίνε οι ηλεκτρολυτικοί λόγω μειωμένης χωρητικότητας (παλαιότητας).Το πικάπ είναι μάρκας Teppaz.

georgees
19-02-09, 20:56
kai ι εγινε με το ματι???
χαχαχα.θυμαμαι τα δικαμου γιαυτο γελαω.:lool::001_rolleyes:

georgees
19-02-09, 21:07
εγω ανακαλυψα κατι αλλο για το πως μετραμε ενα πυκνωτη εαν εχει διαροη εν λειτουργια της συσκευης.αν οχι διαροη ,απωλειες που ειναι αρκετες να υπηρεασουν τη σωστη λειτουργια.

gep58
19-02-09, 22:29
Ε, τσε ίντα μωρέ δεν το μολογάς;

gep58

georgees
20-02-09, 14:22
βαζουμε τη συσκευη να δουλεψει και μετραμε με το βολτομετρο απο γη στο μεταλλικο κελυφος του πυκνωτη.

εαν δουμε πανω απο ενα βαρια 2 βολτακια σημαινει οτι υπαρχει προβλημα και θελει αλλαγη.

εδω ομως υπαρχει μια λεπτομερεια.
μερικοι πυκνωτες που ειναι κοντα σε βαθμιδα ταλαντωσης εχουν μεγαλη διαροη η αλλιως περνανε τη συχνοτητα στο μεταλικο κελυφος.
και δεν μπορεις να μετρησεις .
ετσι τους αλλαζεις και υσηχαζεις.

KOKAR
20-02-09, 19:58
μπήκα στον πειρασμό και θα απαντήσω στο τίτλο του thread....
-Πώς αναγνωρίζεται ένας καμένος Πυκνωτής; (http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?p=295631#post295631)
και λέω εγώ, από το χρώμα του , το πόσο παχύ είναι
και την γεμάτη γεύση του !!!

Υ.Γ
μπορεί η απάντηση να είναι από την γνωστή διαφήμιση για το λάδι
αλλά στην προκείμενη περίπτωση έρχεται "γάντι" για τους πυκνωτές !

georgees
20-02-09, 20:21
:001_tt2:χαχαχα.
κοκαρα δωσε και σωσε.!!:w00t:

euromedi
21-03-09, 23:57
Γενικά με τους πυκνωτές δεν μπορείς να έχεις αποδείξεις ότι είναι χαλασμένος , μόνο σαφεις ενδείξεις εχεις , όσο μεγαλύτερη είναι η χωριτικότητα , τόσο πιστεύω ότι έχεις πιο πολλές πιθανότητες να δεις αν ένας πυκνωτής είναι ΟΚ ή όχι

ts0gl1s
15-04-10, 23:47
Έτσι αναγνωρίζεις έναν καμένο πυκνωτή αφιερωμένο από το τμήμα ΒΗΣ του οαεδ Θεσσαλονίκης!!!!


http://www.youtube.com/watch?v=nyA11ssziSc

AggelosK.
17-04-10, 13:49
Ενας ελλατωματικος συμπεριφερεται καλητερα οταν ειναι ζεστος παρα οταν ειναι κρυος.
Ετσι για να κανουμε μια "διαγνωση" μπορουμε να ζεστανουμε τον πυκνωτη με ενα σεσουαρ για να δουμε την συμπεριφορα του η αντιθετα με ψυκτικο σπρεϋ να τον κρυωσουμε.
Κλασικη περιπτωση βλαβης ειδικα σε τροφοδοτικα καθε ειδους.

panosfm
26-04-10, 11:30
υπαρχει περιπτωση να μην μπορει καθολου να καθοριστει αν ενας πυκνωτης ειναι καλος ή οχι , και αυτη η περιπτωση αφορα πυκνωτες (απλους) που δουλευουν σε υψηλη ταση , (παραγωγη υψηλης τασης για οθονες CRT) . Ενας τετοιος πυκνωτης μπορει σε χαμηλη ταση να δουλευει μια χαρα , αλλα σε υψηλη να βραχυκυκλωνει... το ιδιο ακριβως μπορει να συμβαινει και με τους μετασχηματιστες υψηλης ..

chipakos-original
13-06-10, 00:28
Εχω την εντυπωση οτι ο πυκνωτης μεσα στο μπουκαλι καηκε.

chipakos-original
13-06-10, 00:33
[QUOTE=chipakos-original;372718]Εχω την εντυπωση οτι ο πυκνωτης μεσα στο μπουκαλι καηκε.Μπραβο στα παιδια εκει απο Θεσσαλονικη . Μονο με τα πειραματα μπορει να γινη πραγματικα Τεχνολογια Ηλεκτρονικων Εξαρτηματων. Και πιστευω οτι αν γινοντουσαν πειραματα τετοιου τυπου στα εργαστηρια τοτε τα παιδια θα μαθαιναν πολυ περισσοτερα πραγματα.

sv9gph
13-06-10, 00:40
Έλεγχος σε πυκνωτές πραγματοποιείτε με παλμογράφο και μόνο παλμογράφο , οι πιο πόλοι παλμογράφοι έχουν αυτήν την δυνατότητα μέτρησης και φαίνεται αν ένα ηλεκτρολυτικός έχει χάσει την χωρητικότητα του και έχει διαρροή ,όργανα που μετρανε χωρητικότητα και διάφορα αλά δεν κάνουν

BESTCHRISS
21-12-10, 14:39
Καλημέρα.Εχω καποιο παλιο πικάπ με ενσωματομένο ενισχυτή και μεγάφωνο.Ενώ εχω αλλαξει τα καμμένα τρανζίστορ και βρήκα
on-line και βελονα απο Γαλλία, δεν κάνει σωστή ενίσχυση και παράλληλα βγαίνει θόρυβος απο το μεγάφωνο και με χαμηλωμένη
τέρμα την ένταση.Θα ήθελα να ρωτήσω αν πιθανόν φταίνε οι ηλεκτρολυτικοί λόγω μειωμένης χωρητικότητας (παλαιότητας).Το πικάπ είναι μάρκας Teppaz.

1)για την κακη ποιοτητα μπορει να φταιει η καφαλη του πικ-απ
2)το βουιτο που κανει πρεπει να βαλεις φελιζολ κατω απο το πικ-απ ωστε να μην κουνιεται και τα ηχεια να μην εχουν οπτικη κατευθυνση προς το πικ-απ αν ειναι κοντα
αν εχεις ξυλινο πατωμα δυσκολα τα παραγματα
εμενα για να καταλαβεις πηδουσε το cd και εβαλα φελιζολ και λευκο μαρμαρο κατω απο το cd player και ειναι τοποθετημενο σε dexion αλλα και με μαρμαρινο πατωμα
3)τα τρανζιστορ που εβαλες ειναι τα ιδια; εχουν το ιδιο hfe η εβαλες αντιστοιχα
4)ο κακος ηχος ειναι μονο απο το πικ-απ εχει και ραδιοφωνο;

SIERA
21-12-10, 16:06
Έλεγχος σε πυκνωτές πραγματοποιείτε με παλμογράφο και μόνο παλμογράφο , οι πιο πόλοι παλμογράφοι έχουν αυτήν την δυνατότητα μέτρησης και φαίνεται αν ένα ηλεκτρολυτικός έχει χάσει την χωρητικότητα του και έχει διαρροή ,όργανα που μετρανε χωρητικότητα και διάφορα αλά δεν κάνουν


αν υπαρχει καμια φωτο ανεβαστε ρε παιδια να δουμε και εμεις οι ασχετοι πως απεικονιζει ενας παλμογραφος εναν καμμενο πυκνωτη???

robotakias
13-08-12, 04:35
Ακόμα ένας τρόπος είναι να δώσεις τάση κοντά στο όριο αντοχής (κοντά λέμε όχι παραπάνω!) του πυκνωτή για λίγο χρόνο. Δηλαδή αν έχεις ένα 2200/16 δώσε 14.5 - 15volt. Κανονικά ο πυκνωτής πρέπει να τραβήξει απότομα ρεύμα κατά την φόρτηση (t=5RC όπου R=1) και μετά να έχει διαρροές λιγότερο απο 1mA (ανάλογα και τον πυκνωτή) αν έχει πιο πάνω απο 10-20mA θα πεί ότι κάπου έχει διαρροή και πολύ σύντομα θα σας αφήσει ακόμα και αν φαίνεται οτι προς το παρόν λειτουργεί κανονικά.


Το παραπάνω μπορεί να μετρηθεί καλλλίτερα από ένα ESR (Equivalent Series Resistance) meter το οποίο είναι στην ουσία μια γεννήτρια AC και ένα AC voltometer και χρησιμοποιείται για να δει κανείς πόσο "χάνει" ο πυκνωτής. Μονάδα του όργανου είναι το Ω.


α) Τις διαρροές του πυκνωτή στο παράδειγμά σου, με ποιον τρόπο θα τις δω?

β) Για μέτρηση της διαρροής απ΄όσω ξέρω είναι το insulation tester και όχι το ESR meter.

DGeorge
11-12-12, 13:46
...Και βγάζει και μία βρώμα ο π0|_|σταράς ο πυκνωτής όταν σκάσει. άσε:evil: :!:
......O δε ηλεκτρολυτικός ήταν μεγάλης χωρητικότητας και είχε ανοίξει το πάνω μέρος του και το δωμάτιο είχε γεμίσει με μια μυρωδιά......σαν να μας είχαν επιτεθεί με χημικά όπλα!!!
....και λέω εγώ, από το χρώμα του , το πόσο παχύ είναι
και την γεμάτη γεύση του !!!

Υ.Γ
μπορεί η απάντηση να είναι από την γνωστή διαφήμιση για το λάδι
αλλά στην προκείμενη περίπτωση έρχεται "γάντι" για τους πυκνωτές !:lool::lool:Ξέχασες το 'πλούσιο άρωμά του' !
Ο μόνος πυκνωτής, και μάλιστα ηλεκτρολυτικός, που χρειάστηκε ν' αντικαταστήσω ήταν σε ραδιοφωνάκι-τρανζίστορ AM-FM. Ήταν στην έξοδο, αμέσως μετά τον συλλέκτη του τρανζίστορ εξόδου, κι αμέσως πριν από το μεγαφωνάκι.
...Μιλάμε για περιπτώσεις όπου ο πυκνωτής -εξωτερικά- σφυράει αδιάφορα, κάνοντας επιεικώς την πάπια.
Εννοείται ότι έχω δει κι εγώ 'σκασμένους' ηλεκτρολυτικούς, και φυσικά η ζωή μου γινόταν μα-πολύ δύσκολη με τους γ@@@μένους πυκνωτές τανταλίου! Ένας στους (4~5) ήταν OFF... Τελείως BLR!!