PDA

Επιστροφή στο Forum : cd payer



Killo_Watt
29-04-05, 14:05
Το cd payer (σε στερεοφωνικό Mitsubishi SA552-F) ενώ το μοτέρ γυρίζει το cd και το ματάκι καταλαβενει ότι υπάρχει cd δεν το αναγνωρίζει… το μάτι κάνει και zoom. Τη μπορεί να φταίει?

_ab
29-04-05, 16:49
Παρε μια μπατονετα,βαλε λιγο οινοπνευμα και καθαρισε την κεφαλη(laser)Εαν δεν κανει δουλεια εδω ειμαστε παλι για κατι ακομα συμβουλες... :wink:

Killo_Watt
30-04-05, 00:26
Το καθάρισα αλλά επιμένει να μην διαβάζει τα cd…

_ab
30-04-05, 13:33
Κοντα στην κεφαλη του laser Εχει κατι τριμμερακια smd Παρε ενα λεπτο κατσαβιδακι και γυρισε τα λιγο.Εγω τα ειχα γυρισει προς τα δεξια αυτο που ειναι κατω απο το laser και λιγο ενα που ηταν πανω στην πλακετα.(jvc) ηταν το μοντελο.Να θυμασαι ομως και την αρχικη τους θεση.Αυτα ρυθμιζουν το ρευμα που παει στο laser γι'αυτο να εισαι προσεκτικος...

Killo_Watt
30-04-05, 20:37
Χίλια ευχαριστώ… αν και ακόμα δεν το έχω φτιάξη καλά είχα βελτίωση!!!

MHTSOS
19-06-05, 00:16
Αυτό που πρότεινε ο ab το είχα κάνει και εγώ σε ένα SANSUI του '95 με καφαλή SANYO και έπαιζε μια χαρά. Εγώ μάλιστα χρειάστηκε να γυρίσω το τριμεράκι τέρμα ( δεν θυμάμια πρός ποιά μεριά). Μετά από λίγο καιρό όμως παρέδωσε το πνεύμα του και δεν παίζει τίποτα. Και επειδή μια καινούργια κεφαλή κάνει κάπου 40 ευρό το έχω παρατήσει έτσι. Καλό θα ήταν ακόμα να έβαζες λίγο λάδι στις ράγες της κεφαλής.

_ab
19-06-05, 13:33
Αυτό που πρότεινε ο ab το είχα κάνει και εγώ σε ένα SANSUI του '95 με καφαλή SANYO και έπαιζε μια χαρά. Εγώ μάλιστα χρειάστηκε να γυρίσω το τριμεράκι τέρμα ( δεν θυμάμια πρός ποιά μεριά). Μετά από λίγο καιρό όμως παρέδωσε το πνεύμα του και δεν παίζει τίποτα. Και επειδή μια καινούργια κεφαλή κάνει κάπου 40 ευρό το έχω παρατήσει έτσι. Καλό θα ήταν ακόμα να έβαζες λίγο λάδι στις ράγες της κεφαλής.

Φιλε μου εχεις απολυτο δικιο....Απο αυτο το τριμμερ αλλαζεις το βολταζ που παει στην καφαλη!!!!Ειναι λογικο μετα απο καποιο καιρο δεν ξερω το ποσο να "χτυπησει".Βεβαια απο το να την αλλαξεις αμεσως γλυτωνεις καποιο καιρο χρησιμοποιωντας την ιδια κεφαλη....